Jóga pro děti

Jóga, Děti
Zveřejněno: 30.3.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Jóga je nám známa již 4000 let. Definice jógy je velice problematická. Každý může jógu vnímat trochu jinak. Problematičnost definice se někdy ilustruje na příkladu slepců, kteří se pokouší poznat slona. První přistoupí ke slonovi zepředu a uchopí jej za chobot. Poté poznamená:„ Slon je něco tenkého a dlouhého.“. Druhý se zmocní ucha slona a dodá: „ Ne, je to placaté a široké.“. Třetí sáhne na jeho nohu a dodá: „ Slon je něco tlustého a silného.“. V případě jógy jde o totéž. Jóga je nesmírně komplexní systém. Někdo ji může chápat jen jako cvičení pro zdraví, někdo bude zdůrazňovat její relaxační účinky, jiní v ní spatřují životní cestu či filosofii.

Dětské cvičení

V našem uspěchaném západním světě si mnoho lidí osvojilo cvičení jógy jako prostředek k nastolení vnitřního klidu a harmonie. Není však privilegiem dospělých, jógu lze učit i děti. Právě děti totiž často používají řadu pozic z jógy při svých hrách. Je třeba zdůraznit, že dětská jóga je speciálně upravená, proto se značně liší od jógy pro dospělé. Liší se výběr cviků, prováděná dynamika a celková atmosféra lekce musí být více zábavná.

Z toho důvodu výuku vedou speciální lektoři, kteří si uvědomují, jak důležité je, aby děti jóga bavila. Cvičení musí na děti působit především jako hra, která v nich má probouzet fantazii a kreativitu.

Baby jóga

Dětská jóga, podobně jako mnoho jiných cvičení pro děti, je věkově rozdělená.  Nejmenší děti mohou cvičit „baby jógu“.  Na tomto druhu kurzu se maminky naučí jak provádět s dětmi jednoduché cviky a různé typy masáží.

Maminky větších dětí (3 – 6 let) mohou své děti přihlásit do kurzu předškolní jógy.  Zde se již cvičí v malých skupinkách. Samozřejmě, existují kurzy jógy pro děti školou povinné, i když ty už mohou cvičit i jógu pro dospělé.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nepřetížit své dítě aneb Kolik kroužku by mělo vaše dítě mít?

Psychické aspekty cvičení jógy u dětí

Jóga je velmi vhodná pro děti, které jsou hyperaktivní, neklidné či úzkostné. Pomáhá nalézt v životě harmonii a zasít semínko klidu. Dítě bude mnohem lépe zvládat stresové situace. Cvičení bude odstraňovat strachy a tenze. Bude pomáhat s lepší soustředěností, pamětí, takže se cvičení může promítnout i do lepších studijních výsledků. Vaše dítě bude mít celkově větší radost ze života a bude ji moci rozdávat všude kolem.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení