Jóga pro zklidnění těla i mysli. Zacvičte si v přírodě.

jóga
Zveřejněno: 6.6.2018

Jóga postupně zlepšuje životní styl. Budete se cítit vitálnější a lehčí. Při cvičení jógy si začnete uvědomovat své tělo, uklidníte mysl a dokážete se dívat na věci v životě s nadhledem.

Přináší klid našemu tělu

Jóga vyžaduje soustředění na dech. To nám pomůže v celém životě. Cvičení nám pomůže navíc třeba i při usínání. Dokonce se při jógové meditaci můžete zbavit strachů z dětství. Více je ale dnes jóga komerční záležitost.

Co je jóga

Jóga je systém cvičení psychosomatického charakteru. Jde o propojení fyzických a duchovních aspektů při cvičení. Na začátku využíváme při cvičení často jen fyzickou stránku jógy. Pak dojde k lepšímu propojení těla s dechem, pak našeho dechu s myslí a nakonec dojde i k překonání hranice mysli, budete-li o to usilovat. Filozofií jógy je právě překonat naše nepravé ego. Odpoutat se od závislosti na existenci našeho hmotného těla, které je podle jógy zdrojem utrpení. Je třeba pracovat na duševní spokojenosti a naplnění.

Co je na józe nejtěžší

Nejtěžší je mít dostatek trpělivosti a vytrvat. Nejde o počet opakování při cvičení, ani o to vydržet na sílu co nejdéle v nějaké z pozic. Jde o to cítit se dobře, objevit v sobě rovnováhu a pohodu, pořádně se uvolnit a zrelaxovat svou mysl. Zaměřme se na základní druhy jógy.

jooga

Druhy jógy

  • Hatha jóga

Nejčastější typ cvičení s rekonvalescenčními a terapeutickými účinky. Vědomé řízení dechu, i zaujímání a držení jednotlivých ásán neboli pozic těla. Redukuje napětí a stres. Pomáhá při odstranění blokád fyzických i psychických. Slouží k podpoře funkce vnitřních orgánů i metabolismu. Je vhodná i pro začátečníky. Hatha jógou lze zlepšit mobilitu a ohebnost svalů i šlach. To je dobré i pro silový trénink a jakýkoliv další sport. Důležité je pravidelné a správně prováděné cvičení.

  • Vinyasa jóga
Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolavými zády

Dynamičtějí forma jógy s plynulými přesuny z jedné do druhé ásány na vlně dechu. Nádech noha, výdech ruka… Je to takové flow. Pozice jsou mezi sebou vzájemně propojeny a neustále na sebe navazují. Je vhodná pro aktivnější, fyzicky zdatnější jedince se zkušenostmi s hatha jógou a základními ásánami.

  • Aštanga jóga 

Fyzicky jeden z nejnáročnějších typů jógy, podobný vinyasa józe. Zde se ale sestavy pozic neustále opakují. Není důležité, kolikrát jednotlivou sestavu zopakujete, ani jak rychle. Cvičíte v rytmu dechu sestavu a snažíte se dosáhnout vyrovnaného stavu mysli formou meditace.

  • Kundaliní jóga

Vhodná pro každodenní cvičení. Sestavy vždy s jasným účelem. Na každý váš problém, bolest i touhu má jóga svou sestavu. Je velmi variabilní a vhodná pro rychlé výsledky. Jde o výběr vhodné sestavy i lekce, se kterým vám poohou v mnoha studiích.

  • Power jóga

Rozvoj síly a ohebnosti těla soustředěný na tělesnou schránku těla. Zapojuje pánevní dno a hluboký stabilizační systém zvaný core. Slouží k prevenci bolesti zad ve všech oblastech páteře a k celkovému posílení veškerých svalů těla. Nezapomíná na propojení cviků s dechem.

  • Hormonální jóga

Sestava cviků z hatha a kundaliní jógy trvá 30 minut a napomáhá s produkcí a harmonizací hormonů. Pomůže odstranit nepříjemné projevy menopauzy, PMS neboli premenstruačního syndromu a při léčbě neplodnosti.

  • Bikram jóga

Jóga se cvičí v místnosti vyhřáté na 42°C po dobu 90 minut. Jedná se o sled 26 pozic z hatha jógy, které na sebe vždy plynule navazují. Říká se, že pomáhá hubnutí a vyplavování toxinů. Vyšší teplota při cvičení působí zvýšené pocení, na počet spálených kalorií vliv ale nemá. Toxiny účinně odbourává vylučovací a trávicí soustava. Jóga vhodná pro zdravé jedince. Je velmi náročná.

jooga

Ideální místa na cvičení v přírodě

Cvičení jógy v přírodě má nepopsatelnou atmosféru. Jsme stále více obklopeni technikou. Proto vyhledáváme místa, kde se cítíme spjati s přírodou. Na cvičení jógy v přírodou panuje úplně jiná atmosféra než v tělocvičně. Jóga není jen cvičení, ale i životní filozofie spojení a splynutí s přírodou s meditací na čerstvém vzduchu. Zkuste hodinu jógy v přírodě někde navštívit a sami poznáte ten obrovský rozdíl. Můžete si klidně venku zacvičit i sami. Jóga v přírodě má své jedinečné kouzlo.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké sporty dělat v zimě?

Kouzlo jógy v přírodě i v parku

Pokud je jóga součástí vašeho života, nebo chcete, aby se jí vaše cvičená jóga stala, využijte možnost cvičit jógu čas od času pod širým nebem. V přírodě, v parku nebo doma na zahrádce cvičení pod širým nebem nabízí možnost zažít svobodný, vzdušný, volný prostor kolem sebe. Propojuje nás s přírodou i druhými lidmi. Styly cvičení jógy mohou být v otevřeném prostoru různé. Jóga je krásná v tom, že každý může dělat své osobní pokroky. Bez ohledu na věk, kondici i zdravotní stav můžete rozhýbat své tělo i mysl mnoha novými směry a objevovat nové možnosti.

Pozitivní přínosy jógy

Na józe je úžasné to, že je určena pro každého. Stačí si zvolit správný styl a józe se pak pravidelně věnovat. Pak vás neminou pozitivní přínosy jako je vnitřní vyrovnanost, zmírnění bolestí páteře, hlavy i kloubů, zvýšená flexibilita a svalová síla, vysoký příliv pozitivní energie a správné fungování vašeho metabolismu. Budete mít pevnou a pružnou páteř, stejně jako mysl. Objevíte nové výzvy a cíle, dosáhnete rovnováhy v těle i v duši, naleznete vnitřní klid, kreativitu, cit pro krásu, vášeň pro umění a schopnost tvořit si novou životní sílu pro každodenní život. Dojdete k poznávání zákonitostí pohybu a života, i k jeho pomíjivosti.

Jak cvičit jógu

Jógu může cvičit každý bez rozdíly věku a fyzické zdatnosti. Jógu mohou praktikovat i těhotné ženy. Stačí si vybrat správný druh jógy k vašim potřebám. Je dobré jógu praktikovat denně alespoň 15 až 30 minut. Zkusit vždy zrelaxovat svoji mysl. Klidně ráno před náročným dnem, nebo naopak večer po náročném dni pro uklidnění. Jóga je balzámem pro tělo i duši.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení