S příchodem jara začíná čím dále tím více lidí navštěvovat posilovnu či trénovat individuálně doma. Řada z nás se snaží vylepšit své postavy, které jsou poznamenány zimními hostinami a fyzickou nečinností. Určité pobolívání svalů druhý den po náročném tréninku je běžné, jedná se o namožení. Za tyto namoženiny je odpovědná kyselina mléčná, která se vytvoří ve svalech. Co však dělat, pokud se bolest dostavuje okamžitě po tréninku?
Svalové mikrotrhliny
Pokud se bolest dostaví ihned po tréninku, pravděpodobně došlo k přetížení svalstva. Je velmi pravděpodobné, že se na svalových vláknech vytvořily drobné trhlinky, které vyžadují určitou regeneraci. Pokud člověk navštěvuje posilovnu, je ideálním řešením poradit se se zkušeným trenérem, který Vám může například sestavit program na míru podle vašich fyzických schopností a možností.
Horší je situace těch, kteří trénují sami bez trenéra, ale i jim je možné adresovat alespoň základní rady. Před tréninkem samotným by se měli věnovat dynamické formě strečinku. Výhodou strečinku je to, že svaly pomůže protáhnout, prokrvit a připravit lépe na následnou fyzickou zátěž. Hlavní trénink by měl vycházet ze zásady, že nejdříve cvičíme rychlost, poté sílu, a nakonec vytrvalost. Ideální je, pokud na konec tréninku zařadíme statický strečink, který na naše svaly, tělo i duši působí nesmírně relaxačně. V tréninku musíme postupovat pomalu, zvláště pokud jsme začátečníci či jsme dlouho necvičili. Je důležité naslouchat svému tělu a nepřekonávat bolest, protože cvičení přes bolest není hrdinství, ale hloupost.
Nutnost různorodosti pohybu
Při cvičení hraje významnou roli různorodost pohybu. Důvody můžeme rozdělit do dvou skupin. Prvním důvodem je hledisko kloubní, totiž jednostranný pohyb značně zatěžuje kloubní aparát. Druhým důvodem, proč je důležitá pestrost pohybu, je hledisko svalového rozvoje. Různorodější pohyb, trénink či cvičení zatěžuje širší škálu svalových skupin, nehrozí tedy vznik svalových dysbalancí, kdy máme určité svaly extrémně silné a jiné slabé. Za nejpřirozenější pohyb můžeme považovat obyčejnou lidskou chůzi. Nejméně zatěžuje kloubní aparaturu a dá se provozovat do pokročilého věku. Dobrý je i běh, ale ten už zatěžuje hlavně kolena a kotníky. Je tedy dobré sportovní aktivity střídat, třeba i během ročního období. V létě plavat či běhat, v zimě lyžovat či běžkovat, na jaře či na podzim se můžeme věnovat turistice. Všechny druhy pohybu jsou dobré jako prevence proti osteoporóze. Důvodem je to, že kosti se během života neustále přetvářejí a pohyb je nutí, aby se zpevňovaly. Pohyb rovněž prospívá kardiovaskulárnímu systému a tím jej můžeme chápat jako příspěvek v prevenci proti infarktům a srdečním problémům.
Nutnost relaxace
Ke sportu a fyzické námaze nutně patří relaxace. Pokud sportujeme silově, je vhodné zařadit kompenzační cvičení v podobě pomalého relaxačního strečinku. Ideální je jóga. Velmi vhodné jsou různé typy masáží. Pokud však po tréninku trpíme silnými svalovými bolestmi, to nejlepší, co můžeme udělat je návštěva lékaře.