Mrzne až praští, tak hurá na hory

Mrzne až praští, tak hurá na hory 1
Zveřejněno: 11.1.2017

Ve městech mrzne, občas poletuje sníh, pod vrstvou mraků člověk slunce nezahlédne. Takto si pravou ladovskou zimu představuje málokdo. Pro slunce a modré nebe bez mráčku si totiž musíme zajet o kus výše, do hor, kam už inverze nedosáhne. Na co se můžeme nejen během jarních prázdnin těšit?

Ač má zima nespočet odpůrců, kterým vadí dlouhé večery a málo slunečního svitu, má toto období co nabídnout. Sníh je mimo městské partie a dopravní komunikace vítaným doplňkem nejen pro procházky po přírodě, ale i pro celou řádku zimních sportů. Jsou to ovšem právě procházky, které se nabízí všem věkovým i výkonnostním kategoriím, jelikož kromě cesty a teplého oblečení spolu s dobrým obutím nevyžaduje větších příprav.

Horské chaty na vrcholcích se postarají o pořádnou odměnu, která ve formě poctivé česnečky nebo guláše dokáže i příjemně zahřát. Nespočet značených turistických cest i v domácích podmínkách dokáže vydat na spoustu výletů a rodinných dobrodružství, stačí jen píchnout prstem do mapy a vyrazit.

Ráj běžkařů na dosah

Kdo pak využije k urychlení přesunů a zvýšení dosažené vzdálenosti i bílou stopu, může se v Česku těšit nejen na notnou porci tras, ale i pohostinství připravená zahřát i sebevíce zmrzlého běžkaře. Kapitolou samo o sobě jsou upravené stopy na hřebenech našich hor, kde se tradičně největší oblibě těší Jizerské hory. V areálu nedaleko Bedřichova, kde se jezdí třeba i závody Jizerské 50, lze narazit na spoustu běžkařů od prvních centimetrů sněhu až do jeho roztátí na jaře.

Mrzne až praští, tak hurá na hory

Biatlonové závody v Novém Městě na Moravě pak připravily i příjemný okruh pro běžkaře uprostřed vlasti, aby to z Vysočiny do příhraničních horských tras neměli milovníci běžkování až tak daleko. Nejsou to však jen závodní tratě, kde se zájemcům dostane precizně upravených stop, které nyní díky strojové preparaci zvládnou jak větší nápory čerstvého sněhu, tak i běžkařů. I Jeseníky či Krkonoše tak nabízí dlouhé přejezdy s celodenním vyžitím, aniž by bylo třeba jet jakýkoliv úsek více než jednou.

Mohlo by vás zajímat:  Zájem o cvičení ve fitness centrech stále stoupá. Jste připravení?

Z kopce dolů ve světovém formátu

Naše horská střediska již aplikují západní standardy na kabinkové nebo sedačkové lanovky, takže pro vyznavače sjezdového lyžování či snowboardů je i u nás vše připraveno na výbornou. Standardem přímo u sjezdovek s umělým zasněžováním či nočním osvětlením jsou také pohostinství, která potěší zmrzlé ratolesti, ale zahřejí také v žaludku každého z návštěvníků.

Mrzne až praští, tak hurá na hory

Nazout brusle a honem na led

Pokud se vám zima ovšem spojí jedině se zamrzlým rybníkem a jedním velkým nekončícím hokejovým mačem, je nadcházející předpověď počasí s teplotami ve dvoumístných záporných hodnotách ideální pozvánkou na led. Nejvyšší české, zahraniční i zámořské soutěže mají výsledky zápasů na bet365, víkendová klání či menší turnaj s malými ratolestmi je nejlepší sázkou na dobře strávený čas. A to nejen během jarních prázdnin, kdy sportem vyplněný čas omladinu dobře utahá, ale přidá i notnou dávku emocí v jednom ze dvou nejoblíbenějších sportovních odvětví v Česku.

Mrzne až praští, tak hurá na hory

Při troše sněhu na ploše je dobrým pomocníkem hrablo, kterým se připraví i menší mantinely, aby kotouč neodklouzal až na druhou stranu zamrzlé plochy. Těm, kdo si s pukem příliš nerozumí, pak hokejka poslouží při kroužení alespoň jako módní doplněk či prvek pomáhající při udržení vzpřímené polohy. Zima není jen o nekonečných návštěvách a přibírání na váze, sportovních výzev je v repertoáru celá řádka, stačí si jen vybrat.

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení