Nordic walking: Jak správně chodit s holemi?

Nordic, Walking
Zveřejněno: 6.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Znáte snad přirozenější fyzickou aktivitu než je chůze? Chůze je tady od doby, kdy jsme se objevili na Zemi. Chůze je nejpřirozenější pohyb, který si můžeme dopřávat. Navíc je to snad jeden z nejlevnějších sportů. Chůze nevyžaduje žádné speciální vybavení. Jediný výdaj, který zdravá chůze potřebuje, je na kvalitní obuv. Ta by měla mít měkkou podrážku, která tlumí nárazy a díky tomu chrání kloubní aparát. Rozhodnete-li se pro chůzi s hůlkami, tzv. nordic walking, pak budou hůlky dalším výdajem. Hůlky byste měli vybírat pečlivě a rozhodně na nich nešetřit.

Nordic walking vyžaduje kvalitní hůlky

Chcete-li chodit po světě s hůlkami s ohledem na své zdraví, pak zaplašte v hlavě myšlenku, že vám postačí jakékoliv hůlky, které najdete někde doma nebo na půdě. Myslíte-li to s nordic walkingem vážně, pak si kupte speciální nordicwalkingové hole, které mají speciální konstrukci a navíc lehkou váhu. Na trhu je celá škála holí, ale pouze ty nordicwalkingové jsou určené na nordic walking. Ostatní hole jsou určené na hory. Jsou těžší a jejich váha by se vám po dlouhodobějším používání projevila nejen na ztuhlosti a bolestivosti šíjových svalů.

Správná technika nordic walkingu je nezbytná!

Mnoho lidí si myslí, že si vezmou hůlky do rukou a prostě vyrazí na pochod. Správná chůze musí být vzpřímená, bez přílišného předklánění a hrbení. Hole předkládejte přibližně v úrovni paty nohy, která je vpředu. Pokud takto položíte hůlku, měl by váš loket svírat pravý úhel. Horní končetiny při chůzi putují za tělo do zapažení a následně zpět do mírného předpažení. Je třeba myslet rovněž také na délku kroku. Krok by měl být dostatečně dlouhý, aby se při zanožení aktivovaly hýžďové svaly. A taky nesmíme zapomínat na protisměrný pohyb. Jde-li dopředu pravá ruka, musí jít zároveň levá noha a opačně. Hůlky si nikdy nepleťme s berlemi. V opačném případě se do holí příliš zapíráte, a pak dochází k onomu předklánění a hole se při takové chůzi dostávají až příliš za tělo. Pokud si osvojíte špatné pohyby při nordic walkingu, pak se je budete špatně odnaučovat a navíc si můžete z dlouhodobého hlediska uškodit. Při špatném používání holí dochází k bolestem zad a šíje, ramen, zápěstí atp.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak najít správnou motivaci ke cvičení

Nordic walking: Jak správně chodit s holemi?

Je nordic walking vhodný při problémech s páteří?

Jestliže máte potíže s pohybovým aparátem, rozhodně vám neuškodí, když vám zpočátku někdo poradí jak správně chodit, abyste si neuškodili. Nebojte se tedy navštívit fyzioterapeuta či pracoviště, kde vás správné chůze naučí. Není třeba navštěvovat žádný kurz, jen je vhodné absolvovat několik lekcí, které vám budou přínosem. Máte-li ti tedy potíže s páteří, kyčlemi, koleny atp, poraďte se s odborníkem. Jedině tak se naučíte správně chodit, aniž byste přetížili už tak bolavé části vašeho těla.

Budete-li s holemi chodit správně, pak se z nordic walkingu stává jeden z nejzdravějších sportů. Proč bychom tedy měli zapojit nordic walking do svého života? Při chůzi s holemi se zapojují svaly v řetězcích. Tyto řetězce stabilizují trup, zejména pak páteř. Správná chůze s holemi snižuje tedy riziko bolesti páteři a výhřezů meziobratlových plotének.  Při chůzi rovněž dochází k tzv. kardiotréninku a tím také ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob, jako je hypertenze, angina pectoris či infarkt myokardu. Nordic walking je vhodný pro lidi všech věkových kategorií, a především pro lidi starší 50 let, u kterých mohou při jiných sportovních aktivitách hrozit různé zdravotní komplikace.

Nordic walking je skvělý pomocník při hubnutí

Přesně tak! Chcete-li shodit nějaká ta přebytečná kila, pak je nordic walking skvělým sportem. Člověk si říká, že při chůzi zhubnout snad nejde. Opak je však pravdou. Chodit můžete vždy, když máte čas, chuť a energii. Je to právě zapojení celého pohybového aparátu, co dělá z tohoto sportu skvělého pomocníka při hubnutí. Budete-li se pohybovat v optimální tepové frekvenci pro spalováni tuků, půjdou kila dolů velmi rychle. Výpočet této tepové frekvence není nijak složitý. Od čísla 220 si odečtěte svůj věk a z čísla, které vám vyšlo, vypočítejte 60 až 70 %. Pokud by se tedy jednalo o čtyřicetiletého člověka, tak by se tepová frekvence měla  pohybovat v rozmezí 108 – 126. Tep poté můžete kontrolovat za pomocí sport testreru.

Mohlo by vás zajímat:  Když svaly po tréninku bolí

Chůzi doporučují i lékaři

Lékaři se shodují na tom, že bychom si měli každý den dopřávat 10 tisíc kroků. Jedná se přibližně o 7 km při průměrné rychlosti 4 km/h.  Proč si tedy tedy nevyrazit do přírody a udělat něco pro své srdce, klouby a pro svou krásu?

Proč chodit s holemi v přírodě v bodech:

  • pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý
  • zlepšuje vytrvalost, sílu, koordinační schopnosti a psychosociální vlastnosti člověka
  • jedná se nejpřirozenější druh pohybu
  • pozitivní vliv na srdeční funkci
  • zvyšuje pružnost srdečního svalu
  • pozitivní vliv na funkci plic
  • zvyšuje se dechový objem
  • navrací pružnost cévám
  • zlepšuje citlivost tkání na inzulin
  • dochází se spalování cukru
  • pozitivní vliv na kosti a klouby
  • zvyšuje hustotu kosti
  • prevence artrózy a osteoporózy
  • snížení tělesné hmotnosti
  • prevence nervozity a stresu
  • posilování imunitního systému
Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení