Na podzim si můžete udělat krásné ozdoby z nasbíraných přírodnin, jako jsou třeba kaštany, i z pestrých listů, které padají ze stromů všude kolem. Můžete být venku i v sychravém počasí a vybudovat si imunitu na dlouhou zimu.
Obsah článku
Přišel podzim, ale to neznamená konec zábavy!
Kromě sbíraní kaštanů si zkuste třeba vyrobit sami draka. Jde o tradiční podzimní kratochvíli velmi rozšířenou i v našich krajích. Kromě složitých konstrukcí si můžete stáhnout i jednoduchý návod. Draka vyrobíte z papíru i z igelitového pytle, který dáváte do koše. Pak můžete vyrazit na pouštění draka.
Pouštění draka!
Pouštění papírových draků má u nás dlouhou tradici. První zmínky o pouštění draků dokonce pocházejí z Číny už ze 4. století před n.l. Podle legend byl drak propojením mezi bohy a lidmi. Někde drak zaháněl blížící se bouře anebo zastrašoval nepřítele. V 19. století měl drak různé důvody. Polock si v roce 1826 dokonce nechal patentovat kočár, který byl tažený draky a dokázal uvézt 5 osob rychlostí 40 km v hodině. Benjamin Franklin zase používal draky na pokusy s elektřinou.
Následně byl drak využíván meteorology ve velkých výškách při pozorování počasí. U nás paří pouštění draka již mnoho let mezi oblíbenou zábavu dětí i dospělých. Na podzim se venku objevují lidé s kupovanými i vlastnoručně vyrobenými draky v různých provedeních.
Plošní draci mají geometrické tvary a ocas. Mezi nejznámější tvary patří kosočtvercové neboli diamond a trojúhelníkové neboli delta. Krabicový draci jsou trojrozměrní a létají do neuvěřitelných výšin. Mají výjimečnou, aerodynamickou rovnováhu. Akrobatičtí draci dovedou ve vzduchu akrobatické kousky. Mají dlouhý ocas opisující dráhu letu draka.
Bojoví draci mají jedno vlečné lanko a jsou velmi rychlí. Je třeba chytit lanko draka soupeře a stáhnout jej na zem. Dračí bitvy se konají v Japonsku, kde má drak část šňůry polepenou lepidlem, mletým sklem a pískem. Jsou řízeni tak, aby přeřezali šňůru jiného draka. Soutěží se, který drak dolétne výš, který je nejmenší, největší, nejstarší, nejhezčí nebo nejoriginálnější.
Dlouhé procházky přírodou
Podzim je ideální na procházky přírodou. Sychravém počasí si budujeme imunitu na dlouhou zimu. V tomto období se po období horka plného otoků nohou našim končetinám uleví a pokud máte křečové žíly, procházky jsou na ně to nejlepší. Babí léto je vhodné pro péči o nohy a žilní systém. Pestře zbarvená příroda zve k procházkám.
Podzimní procházky a dynamická zátěž dolních končetin podporuje svalovou činnost. Stahující se svaly pak napomáhají napumpovat žilní krev proti směru přirozené gravitace k srdci. Výrazně se uleví namáhaným nohám a žilním stěnám. Svalovou pumpu procházkami podpoříte.
Kromě procházek můžete vyrazit i na kolo, nebo si jít zaplavat. Během takové zátěže i po ní ulevíte namáhaným žilám i pomocí mastí a gelů na podporu žilní stěny. Přípravky obsahují heparin, výtažky z kaštanu koňského, jinanu dvoulaločného nebo z vinné révy. Působí proti otoku, pocitu těžkých nohou a pomáhají regenerovat žilní stěnu.
Sbíraní kaštanů (a stavění panáčku z nich)
Sbírání kaštanů je oblíbená podzimní činnost. Pomocí špejlí, párátek, plodů i koření můžete z kaštanů stavět zvířátka i postavičky. Když si pomalujete 2 kolečka z tvrdého papíru či kartonu s průměrem asi 10 cm, můžete si udělat kaštanový bubínek. V malých kaštanech si uděláme díru a navlečeme je na provázek, který pak na koncích zauzlujeme.
Provázek nad kaštanem musí být vždy kratší než je průměr kolečka. Použijeme klacík, který vsuneme mezi kolečka a s provázkem jej slepíme pevně k sobě třeba tavnou pistolí. Bubínek si můžeme ozdobit i pírky. Klacík nebo tyčku pak točíme v dlaních a kaštany bouchají do kolečka. Vydávají tak zvuky podobné bubínku.
Běh! I v dešti to má něco do sebe
Běhat v dešti má prostě něco do sebe, jen je důležité, co si vezmete na sebe. Hodit se vám bude funkční prádlo, funkční ponožky i tričko s dlouhým rukávem, funkční mikina či větrovka a nepromokavé či vodě odolné běžecké boty. Tak lze běhat i v nepříznivém počasí. Funkční oblečení vás ochrání před deštěm a větrem. Při běhu se v něm nebudete potit, protože je oblečení i prodyšné.
Běžecké bundy jsou skvělé. Srolovatelnou kapuci snadno schováte pod límec. V podpaždí by neměly chybět odvětrávací otvory uzavíratelné na zip. Tyto bundy mívají na zádech velkou kapsu na mapu, mobil, peníze i klíče. Běžecká bunda a další oblečení má mít reflexní prvky, abyste byli viditelní ve dne i v šeru či v noci. Běžecké či cyklistické oblečení je lehké a skladné.
Pokud běháte i na podzim v nepříznivém počasí venku, chráníte se proti podzimní, zimní i jarní depresi a budujete si imunitu. Dostanete se ven a doplníte s čerstvým vzduchem i chybějící světlo. Sluneční paprsky si najdou cestu i skrze mraky. Buďte i na podzim co nejvíc venku hlavně ve dne. Snažte se být denně vždy alespoň 20 minut na denním světle. Běh je nejlepší prevence proti špatné náladě. Při běhu si protáhnete tělo, okysličíte organismus a podpoříte metabolizmus. Budete spalovat nejen cukry, ale i tuky.