Svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v našem těle a obvykle jejich existenci ani nevnímáme, dokud nezačneme mít potíže s nechtěným únikem moči. Přitom to není jediná věc, které se můžeme posilováním těchto svalových partií vyhnout. Proč a jak pravidelně posilovat svaly pánevního dna?
Obsah článku
Opora pro celé tělo i důležité orgány
S nechtěným únikem moči například při kýchnutí, kašli nebo smíchu nemají problém jen starší ženy, kterým svaly pánevního dna přirozeně ochabují věkem. Často se s tím potýkají i mladé maminky po porodu, který je pro tyto svaly velmi náročný. Přitom jsou tyto svalové partie velmi důležité a mají vliv na řadu věcí. Kromě toho, že slouží jako opora močovému měchýři, pochvě a konečníku, udržují také naše tělo ve správné vzpřímené poloze. Zpevněné pánevní dno poskytuje nejlepší oporu páteři, díky čemuž máme zdravá záda bez bolestí. Umožňuje také hlubší dýchání, které lépe okysličí krev. A v neposlední řadě hrají svaly pánevního dna velkou roli i v naší sexualitě. Posílené svalstvo zlepšuje prožívání pohlavního styku a usnadňuje dosažení orgazmu, což vede i ke zvýšení chuti na milování.
Začněte s posilováním hned
Jak vidíte, je hodně důvodů, proč začít tyto okem neviditelné, ale přesto podstatné svaly procvičovat. A jak? Cviků, které pomohou s posílením svalů pánevního dna, je více. Můžete si tak vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Nebo ještě lépe metody kombinovat a zajistit si tak nejlepší výsledky.
Cvičení na posílení pánevního dna
Lekce pilates
Výborným cvičením je pilates, které pracuje na posílení všech svalových skupin zodpovídajících za správné držení těla, pánevní dno nevyjímaje. Pilates je celkem rozšířeným cvičením a není tak obvykle problém najít jeho lekce v nějakém blízkém fitness centru.
Jednoduché cvičení na doma
Můžete ale vyzkoušet i jednoduché cvičení doma. Každý den si najděte čtvrt hodiny času na tři jednoduché cviky. V prvním z nich se postavte a mezi kolena si vložte měkčí míč. Mírně se pokrčte a míč se snažte koleny stlačit. Pohybujte jen koleny, pánev, záda a hlavu držte bez pohybu v jedné rovině. Toto stlačování opakujte 20x. Poté si lehněte na záda, mírně pokrčte nohy a zatněte hýždě. Při výdechu vtáhněte břicho, napočítejte v duchu do tří a s nádechem povolte. Cvik opakujte 15x. V posledním z trojice cviků zůstaňte ležet na zádech s mírně pokrčenými nohami. Zpevněte pánev a zvedněte hýždě tahem ze země, poté se vraťte do výchozí pozice. Opakujte 15x a dejte si pozor, ať máte pánev stále zpevněnou.
Kegelovy cviky
Známou a velmi účinnou metodou posílení svalů pánevního dna jsou Kegelovy cviky, které v roce 1948 vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel. Spočívají v rytmickém zatínání a povolování svalstva pánevního dna. Mohou se cvičit při močení, kdy se postupně snažíte zadržovat a povolovat proud moči. Ale můžete je cvičit stejným způsobem i jindy. Jejich výhodou je to, že cvičení nejde vidět, klidně se do něj můžete pustit při cestě MHD, stání ve frontě u pokladny nebo kdekoliv jinde. Ideální frekvencí je zhruba 30 až 40 stahů v krátkém rozmezí za sebou a to třikrát denně. Důležité je ale zatínat jen tu správnou skupinu svalů, ne svaly břišní a stehenní. Pozor si dejte také na nevhodné zadržování dechu.
Venušiny kuličky a sex
Pomůckou ke cvičení pánevního dna jsou Venušiny kuličky nebo gelové korále. Zavedou se do pochvy, která se jim přizpůsobí. Při pohybu se zavedenými kuličkami dochází k posilování svalů, které je drží uvnitř. Ještě intenzivnější cvičení lze provádět tak, že kuličky zkoušíte vytahovat při co nejsilnějším sevření svalů. Nejpříjemnějším způsobem procvičování této svalové skupiny je ale bezpochyby sex. Orgazmus vede k nekontrolovaným stahům svalů, které se tím samovolně posilují. Dopřávejte si tedy milostné hrátky tak často, jak jen můžete.