Strollering – maminka v kondici

Maminka
Zveřejněno: 25.4.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Jste čerstvou pyšnou maminkou a jediné, co vás trošku trápí, jsou přebytečná kila, která po porodu ne a ne jít dolů? Chtělo by to nějaké cvičení, říkáte si možná. Ale jak to s malým dítětem udělat?

Ne každý má pevnou vůli na cvičení doma a možnosti hlídání také nebývají vždy ideální. A navíc sluneční paprsky a teplo přímo lákají vyrazit ven na čerstvý vzduch. To vše má jednoduché řešení – strollering. 

Co že to je? Název je odvozen z anglického slovíčka stroller, v překladu kočárek, a tak už sám o sobě napovídá, že jde o cvičení s kočárkem. Jinak řečeno o takovou akční procházku, při které děláte něco pro svou fyzičku.

 Jak to na takové lekci vypadá?

Lekce obvykle probíhají v parku nebo na podobně vhodném místě, kde je klid a prostor. Základem je rychlá sportovní chůze prokládaná kardio cviky s pravidelnými zastávkami na posilování problémových partií těla. Sama jsem si minulý rok několik lekcí vyzkoušela, a tak vám takovou klasickou hodinu mohu z vlastní zkušenosti popsat.

Naše lekce se konaly dopoledne, akorát v době, kdy byl můj tehdy půlroční syn zvyklý spávat. Před začátkem dostal svačinu, během prvních pár desítek metrů usínal a budil se většinou těsně před koncem. Ale i děti, které během té doby nespaly, byly spokojené. Při chůzi sledovaly dění kolem a při posilovací zastávce se bavily pohledem na své cvičící matky. A aby se při tom opravdu nenudily, zazpívaly jsme jim třeba nějakou písničku nebo řekly básničku. A pokud se i přesto všechno některému dítku něco nelíbilo nebo dostalo hlad, maminka se na chvíli oddělila, a pak nás díky zastávkám bez problémů opět dohonila.

Mohlo by vás zajímat:  Jóga pro děti

Zastávky jsme měly celkem čtyři: první na protáhnutí, druhá na posilování svalů rukou, další na posilování nohou a poslední na procvičení břišních svalů. To byla i příležitost vypustit děti z kočárků a dát jim trochu volnosti, pokud počasí dovolilo. My jsme si položily karimatky do kruhu a doprostřed rozložily deky pro naše zlatíčka. Tím byla hodina u konce a po závěrečném protažení byl čas i na trochu odpočinku a příjemného popovídání, pokud někdo nespěchal domů. Samozřejmě ale záleží na konkrétní lektorce jak přesně si cvičení rozvrhne, a tak se jednotlivé lekce mohou lišit.

Možná to podle mého popisu zní jako velká pohodička, ale věřte mi, že se během těch šedesáti minut pořádně zapotíte a určitě spálíte dost kalorií. Po prvních několika lekcích mě druhý den bolelo celé tělo a nejvíc stehna a zadek.

 Kdy mohu s cvičením začít?

Prakticky kdykoli. Jen je vhodné počkat minimálně do konce šestinedělí, kdy se tělo potřebuje nejdříve dát znovu dohromady po porodu. Při císařském řezu je potřeba počkat ještě o něco déle a nejlépe se poradit o vhodnosti cvičení se svým lékařem. A pak už samozřejmě záleží jen na vás, jak se cítíte.

 Co si vzít s sebou?

Na lekci je vhodné si vzít kromě sportovního oblečení a pohodlné obuvi právě zmiňovanou karimatku nebo deku. Jinak není potřeba nic víc. Jednotlivé cviky se provádějí u kočárků, s využitím laviček a podobně, nejsou potřeba žádné jiné pomůcky. A pokud chce lektorka hodinu obměnit třeba použitím posilovací gumy nebo overbalů, jistě je donese ona sama.

 Nebudu se na veřejnosti stydět?

Záleží na vaší povaze. Někdo zvědavé pohledy kolemjdoucích nesnese a někomu je to jedno. Mě bylo ze začátku trochu trapně, když se lidé zastavovali a pozorovali nás. A jejich někdy rádoby vtipné poznámky mi také vadily. Naštěstí posměváčků bylo minimum ve srovnání s těmi, kteří nás chválili a povzbuzovali. A můžu říct, že během druhé, možná třetí lekce jsem se už dokázala nad okolím naprosto povznést a soustředit se jen na sebe.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak najít správnou motivaci ke cvičení

Co když mám už trochu větší dítě nebo druhého staršího sourozence?

Ani to vám nebrání zúčastnit se. Stačí mu vzít kolo nebo odrážedlo, aby stačil tempu, a máte po problému. Samotný kočárek vůbec není podmínkou, důležitější je chuť si zacvičit. Jednou se k nám dokonce přidala i starší sportovkyně, paní čerstvě v důchodu, která nás dřív viděla a moc se jí toto cvičení venku zalíbilo.

 Jak tedy začít?

Stačí si na internetu najít nejbližší místo konání lekcí a přihlásit se u konkrétní lektorky. A pak už jen v daný čas dorazit s dobrou náladou a náležitě si to užít.

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení