Svalová horečka aneb Když se přecení vlastní síly, tak to bolí

PourquoiPas / Pixabay
Zveřejněno: 8.8.2016

Cvičení je zdravé, o tom není pochyb. Někdy se ale stane, že člověk přecení své síly a druhý den místo dobrého pocitu trpí bolestí svalů. Tento stav se nazývá svalová horečka a ozývají se jí poškozené jemné svalové struktury. Lze s tím něco dělat? A jak zabránit takovým situacím?

Přílišná námaha vede ke zranění

Svalová horečka se občas nevyhne prakticky nikomu, kdo se věnuje fyzické námaze. U začínajících sportovců bývá nejčastější příčinou nadměrné zatížení netrénovaného svalstva, u zkušených sportovců zase přidání nových náročných sestav, které dají pořádně do těla. Výsledkem je bolest, která se ozve obvykle druhý den po výkonu. Dříve se tradovalo, že za to může nahromaděná kyselina mléčná, ale dnes už se ví, že to není pravda. Při nadměrné námaze vzniknou v jemných svalových vláknech mikroskopické trhlinky. Příčinou bolesti pak je lymfa, která v dalších 12 – 36 hodinách vnikne do poraněných svalových vláken, způsobí otok a sval je následkem toho nedostatečně prokrvován.

Pomůže odpočinek, klid a teplo

Bolest při svalové horečce je celkem typická, při natažení svalu dochází ke křečím a sval je celkově slabý. Ač jde o následek zranění, nevyžaduje tento stav prakticky žádnou léčbu. Svalové struktury se bez problémů zhojí samy, potřebují jen čas na regeneraci. Ideální je alespoň na dva dny přejít na klidový režim a poškozený sval dále nenamáhat. Vhodné není ani protahování nebo masírování postiženého místa, i to vede ke ztížené regeneraci svalových vláken. Pomoci naopak může teplo, ať už v podobě horké koupele, hřejivých obkladů nebo infračerveného světla. Od bolesti a se zmírněním otoku pomohou také masti a gely na bolesti svalů, ideálně ty hřejivé. Během jednoho až dvou dnů by měla bolest ustoupit. Pokud ne, případně je dokonce ještě horší, je čas zajít k lékaři, protože příčinou může být vážnější zranění.

Mohlo by vás zajímat:  Nemáte čas na posilovnu? Začněte cvičit v pohodlí domova

Prevencí proti bolesti

Prevencí svalové horečky je jedině rozumný přístup ke sportu a nepřeceňování vlastních sil. A to platí pro začátečníky i zkušené sportovce. Vždy je potřeba začít se cvičením postupně a zátěž přidávat pomalu, aby mělo svalstvo čas si na nové výkony zvyknout. Určitě je také dobré nepodceňovat strečink před a po každém cvičení a dopřát svalům čas na regeneraci. S tou pomůže strava bohatá na bílkoviny a případně i potravinové doplňky, například L-karnitin.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení