Závěsný systém TRX efektivně posílí svaly celého těla

TRX
Zveřejněno: 21.6.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Posilování svalů a formování postavy s pomocí vlastní váhy je velmi efektivním způsobem cvičení. V posilovnách a fitness centrech se v posledních letech rozšiřuje závěsný posilovací systém TRX (Total-Body Resistance Exercise), který využívá právě váhy vlastního těla a působení gravitace. Pomocí systému TRX procvičíte důkladně celé tělo a objevíte svaly, o kterých jste ani netušili, že je vůbec máte.

 

TRX má zajímavou historii vzniku, pochází totiž přímo od amerických ozbrojených sil. Vojenské a speciální jednotky potřebovali všestranný systém cvičení, který by vojákům umožnil posilovat a udržovat se v kondici i v malých prostorech, třeba na lodi nebo v ponorce, a nevyžadoval příliš vybavení. Základy cvičení položil velitel speciálních jednotek SEAL Randy Hetrick, který na konci minulého století vyvinul se svým týmem speciální závěsný systém pro zatížení celého těla. TRX se postupně rozšířil od vojenských jednotek, přes profesionální sportovce až po nabídku fitness center pro běžné zájemce.

Cvičení vhodné pro začátečníky i vrcholové sportovce

Závěsný systém TRX tvoří dva pevné popruhy nastavitelné délky s madly pro ruce nebo nohy. Ač by to tak mohlo podle vzniku TRX vypadat, není toto cvičení určené jen těm, kteří už mají vybudovánu značnou fyzičku. Je výborné i pro úplné začátečníky, v zahraničí už je například rozšířeno i cvičení na TRX pro seniory. Intenzita cvičení se totiž jednoduše ovlivňuje nastavením polohy těla, prostřednictvím úhlu náklonu vůči madlům. Při cvičení je vždy jedna část těla, ať už spodní nebo horní, umístěna na zemi (případně jiné podložce jako stoličce, ale to už spíše u pokročilých cvičenců) a druhá je zavěšena v popruzích. Pohyby do různých směrů a náklonem se posilují všechny svalové skupiny těla.

Mohlo by vás zajímat:  Nebaví Vás běhat samotnou? Zkuste to s hudbou, nebo s kamarádkou

Zpevňuje důležitý střed těla

Cvičení na TRX výborně působí na budování stability a síly středu těla, zvaného core. Patří sem záda, pánev, břicho a hrudník, jejichž posílení je velmi důležité. Právě silný a stabilní core stojí za správným prováděním prakticky všech běžných každodenních pohybů. Pokud máte střed těla povolený, přináší to především bolesti zad a pohybového aparátu. TRX je způsobem, jak těmto bolestem předejít nebo se jich zbavit, pokud vás už trápí. Kromě toho samozřejmě posiluje všechny svalové partie a to pěkně rovnoměrně.

Cvičení v posilovně i doma

Nabídku cvičení na závěsném systému TRX najdete dnes už v mnoha posilovnách a fitness centrech, ať už jako individuální trénink nebo skupinové lekce. Existuje také domácí varianta, kterou si můžete pořídit a cvičit si tak kdykoliv a kdekoliv se vám chce. Nevýhodou je ale pořizovací cena v řádu několika tisíc korun, takže bych doporučovala nejdříve vyzkoušet, jestli vás bude TRX opravdu bavit a vydržíte u něj déle než pár týdnů.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení