Dieta a hubnutí aneb Jak hubnout zdravě!

Zdravé, Hubnutí
Zveřejněno: 5.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Mnoho žen touží po dokonalé postavě a mnohdy neváhají vyzkoušet různé typy diet. Vidina dokonalé postavy je doslova přiměje dát rozum stranou a vyzkoušet všechny možné prostředky, jak vysněné postavy docílit. Některé ženy se rozhodnou jíst pouze zeleninu, jiné preferují dělenou stranu, další zvolí zase čokoládovou, vajíčkovou, rýžovou či jinou dietu. Pojďme si tedy dnes povídat o nejznámějších dietách a o zdravém hubnutí.

Dělená strava

Dělená strava je snad nejznámější dietou na světě! Kdo se o diety alespoň trošičku zajímá, ví, že tato dieta spočívá v tom, že jeden den jíte pouze zvířátka – tzn. bílkoviny a nebo se zaměříte pouze na kytičky – tzn. na příjem polysacharidů. Jestliže se ráno rozhodnete pro zvířátka, musíte je jíst během celého dne a kytičky si nechat na jiný den. Totéž platí obráceně, rozhodnete-li se ráno pro kytičky, zvířátka jsou pro vás ten den zapovězena. Proč se nesmí míchat zvířátka a kytičky? Odpověď je snadná! Trávení zvířátek si vyžaduje kyselé prostředí, zatímco kytičky zásadité. Jestliže se zvířátka a kytičky v žaludku smíchají, pak nedojde ke správnému trávení, což má za následek přibírání na váze. Výhodou této diety je, že záleží pouze na vás, co se rozhodnete v daný den jíst. Máte-li chuť několik dní na zvířátka, pak jíte jednoduše zvířátka. Odborníci se k této dietě staví jako k té rozumnější. Tělo však potřebuje každý den jak sacharidy a tuky, tak i bílkoviny. Pestrost je nesmírně důležitá. Současně je důležité mít na paměti, že aktivní lidé a sportovci potřebují dostat do těla jiné látky, než ti, kteří tráví více času u televize. Také je třeba myslet na fakt, že i v létě si tělo říká o jiné látky než v zimě. V tomhle ohledu se může tato dieta jevit jako mírně nevhodná.

OMG dieta

I tato dieta se šíří světem! Mnoho lidí ji již vyzkoušelo. V čem spočívá tento “zázrak”? Držíte-li OMG dietu, pak stačí jíst pouze 3 x denně – snídaně netřeba. Jde zde především o příjem bílkovin a pravidelnou koupel ve studené vodě. V praxi to znamená, že ráno si místo snídaně zacvičíte a poté se naložíte na 8 minut do studené koupele o teplotě 15 – 20 ° C. Studená vana má nastartovat krevní systém a tím dochází k boji proti celulitidě. Poté byste si měli dopřát horkou černou kávu, která probudí metabolismus. První jídlo bychom měli při OMG dietě sníst kolem poledne, druhé pak odpoledne a poslední v podvečer. Strava by měla být bohatá na bílkoviny a nesmíme zapomínat také na dostatek zeleniny jako přílohu. Sladkosti a jiné pochutiny – na ty se nesmíme ani podívat! Odborníci na správné stravování a hubnutí se u této diety přiklání k rannímu cvičení. To považují za skvělý prostředek při snižování váhy a jednohlasně ranní cvičení na lačno doporučují. Již méně se jim zamlouvá ona studená koupel. I kdyby to skutečně mělo vliv na celulitidu, opravdu v takto studené koupeli vydržíte 8 minut? Stojí vám to za to? Současně se odborníkům nelíbí ani fakt, že při této dietě vynecháváte snídani.

Mohlo by vás zajímat:  Guarana tablety TOP 7 [recenze]: Jaké mají účinky?

Dieta podle krevních skupin

Tato dieta má řadu příznivců i odpůrců. Dieta podle krevních skupin pracuje s genetickými faktory, se kterými jsme se narodili. Po celou dobu lidské existence se naše tělo a naše krev musela přizpůsobovat různých faktorům (bakteriím, virům apod.). To má a následek vývoj krevních skupin a potřeb, které daná krevní skupina má. Odborníci se k dietě podle krevních skupin staví mírně skepticky. Odborníci ví, že existuje mnoho lidí, kterým tato dieta jednoznačně vyhovuje. Přesto si však nejsou jistí, zda je to ideální způsob hubnutí. Výhodou této diety je, že sami jedinci mají možnost vyzkoušet potraviny, které jim chutnají a po kterých se cítí dobře. Přesto se však tito lidé mnohdy stravují špatně, protože jim chutnají suroviny, které jsou pro danou krevní skupinu nevhodné.

Tukožroutská polévka

Tukožroutskou polévku snad vyzkoušela každá žena. Polévka slibuje zhubnutí až 7 kg za týden! Dodržování této diety je velmi snadné – jezte tukožroutskou polévku kdykoliv máte hlad. Tukožroutská polévka obsahuje minimum kalorií, ale přesto se nedoporučuje ji pojídat déle než 7 dní.  A co si myslí o tukožroutské polívce odborníci? Ti jsou zcela proti této dietě. Tukožroutská polévka není vhodná ani k detoxikaci organismu. Chcete-li se tedy dlouhodobě zdravě stravovat a hubnout, pak na tukožroutskou polévku zapomeňte. Ani pro tělo samotné není tato kúra příliš vhodná. Odborníci se přiklání k názoru, že se musíme naučit poslouchat své tělo, které si samo řekne, co potřebuje a kolik potřebuje. Trápit ho sedm dní tukožroutskou polévkou je podle odborníků hřích pro nás samotné.

Která dieta tedy zaručeně funguje a je nejvhodnější?

Přestože nejste zastánce žádných diet, přesto existuje jedna, která je 100 % funkční a při které skutečně zhubnete aniž by vaše tělo strádalo. Název této diety je pro všechny dobře známý. Jedná se totiž o dietu, které se říká Zdravý životní styl. Dodržovat zásady zdravého životního stylu není zase tak náročné, jak se na první pohled jeví. Patří zde:

Přestože všichni dobře známe zásady zdravého životního stylu, nějak se nám stává, že je nedokážeme dodržovat. Představme si tedy pár pomocníčků, kteří vám snad usnadní uvědomit si, kde přesně děláte chybu a proč tedy nežijete zdravě a máte nějaké to kilo navíc.

Odstranění tuku v těle si žádá odstranění tuku z potravin

Je to tak. Chceme-li žít zdravě a nepřibírat na váze, je třeba omezit příjem tuku. Pokud jej už chcete používat, volte pouze vhodné typy tuků.

Život se má užívat! Nic si nezakazujte!

Chcete-li hubnout, nic si nezakazujte. Zůstaňte sví. Máte-li rádi čokoládu, hermelín nebo cokoliv jiného, neodříkejte si to! Ovšem všeho s mírou! Čtvereček čokolády a kousek hermelínu ještě nikoho nezabil, pokud si tyto dobrůtky nedopřáváme ve velkém a často!

Mohlo by vás zajímat:  Je libo sladkovodní či mořské ryby?

Nevyčítejte si!

Že jste snědli nebo vypili něco, co byste neměli? Že jste se trošku přejedli? Pro jednou se přece nic neděje! Nestane-li se z toho pravidlo a zlozvyk, o nic nejde! Nevyčítejte si nic a pokračujte vesele a spokojeně dál ve svém zdravém životním stylu – jen se už jednoduše zase nepřejezte. Když se ale budete přejídat každý druhý den – jste mimo zdravý životní styl, tak na to myslete!

Pohřběte hlad!

Trápit se hladem a strachem, že když si něčeho zobnete, okamžitě se zvýší vaše váha, je hloupost. Čím více si budete odpírat, tím větší bude vaše chuť. A až vás přemůže a vy podlehnete, sníte toho mnohem více, než byste snědla hned zpočátku vašeho zbytečného odpírání si.

Pestrost sem, pestrost tam, pestrost všude, kde se podívám

Zařadit do svého jídelníčku pouze zeleninu, rýži nebo nízkotučný sýr? Chyba!!! Budete-li jíst pouze jednostrannou dietu, čeká vás na jejím konci nepříjemný jo-jo efekt.

Sport vás musí bavit!

Zdravý životní styl se nese v duchu pohody. Sportování je nedílnou součástí zdravého životního stylu, proto si vybírejte takové sporty, které vás budou jednoduše těšit a které budete dělat rádi.

Dávejte si reálné cíle!

Dávejte si reálné cíle. V každé oblasti života. Není nutné zhubnou 10 kg za 14 dní! Neztrácejte nadšení a radost ze života jen proto, že nehubnete tak rychle, jako vaše kamarádka nebo jak byste vy sama chtěla.

Tak co tedy můžeme jíst?

A jaké potraviny bychom tedy měli konzumovat? Všude slýcháváme, jak by měla být naše strava pestrá. Ale co to přesně znamená? Je to poměrně snadné. Měli bychom jíst všechno, jen bychom se měli vyhýbat tučným a kalorickým jídlům. Co se pečiva týče, vybírejte si spíše celozrnné nebo žitné pečiva. V mase upřednostňujte krůtí, králičí nebo kvalitní kuřecí maso. Nevyhýbejte se ani rybám. Problém není ani libové vepřové či hovězí maso. Zde ale musíme upozornit na fakt, že maso je lepší kupovat u řezníka, než v klasických marketech za výhodné ceny. Mléčné výrobky si rovněž neodpírejte. Vyhýbejte se však taveným sýrům. Zařaďte však do svého jídelníčku žervé, cottage, lučinu apod. Pokud možno bez příchutí. Máte-li rádi sýry s příchutí, doma si jej můžete velmi chutně a zdravě dochutit. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Co se vody týče, volte jednoznačně čistou vodu bez bublinek. Nevyhýbejte se ani vodě z vodovodních kohoutků, která je velmi kvalitní a není nijak ovlivněna plastovým obalem. Máte-li rádi kávu, snažte se si svou kávu nesladit. Cappuccina a jiné druhy kávy – na ty zapomeňte. Na trhu je také široký výběr džusů. Bohužel, jen ty 100% džusy jsou vhodné. Ostatním se vyhýbejte. I ty 100% džusy se snažte ředit vodou v poměru 1:3. Je to kvůli vysokému obsahu přidaného cukru ve stoprocentních džusech. A pak tady máme ovoce a zeleninu. Chcete-li žít zdravým životním stylem a myslet přitom na štíhlou linii, jezte denně jednu až dvě hrsti ovoce. Ideálně sezónní ovoce, které roste tady u nás. A zeleniny bychom měli jíst 500 g denně.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení