Jakou zvolit dietu podle krevních skupin A, B, AB, nebo 0?

dieta podle krevních skupin
Zveřejněno: 25.1.2022

Říká se, že všichni lidé jsou stejní. Všichni potřebujeme ze stravy získávat sacharidy pro normální fungování mozku, zdravé tuky, bílkoviny pro svaly, vitamíny a minerály a v neposlední řadě také vlákninu. Občas se ale vyskytne názor, že lidé by měli v rámci sestavování jídelníčku více hledět na to, jaká je jejich krevní skupina. Víte, co byste měli dle diety podle krevních skupin jíst?

I když z hlediska těla (většinou) fungujeme stejně, přeci jen existují určitá specifika, která jsou dána pouze vám. Jde o vaši genetickou výbavu, která říká, jakou budete mít barvu očí, kůže a vlasů, jaká bude vaše výška a stavba vaší tělesné kompozice a na jaké nemoci si budete muset dát na základě vaší anamnézy větší pozor.

Do tohoto mixu, který nás činí odlišnými, patří i naše krevní skupina a její Rh faktor, který je pozitivní, nebo negativní. I když ho v normálním životě k ničemu nepotřebujeme, pokud by se nám něco stalo a potřebovali bychom dostat krevní transfúzi, doplnění krve špatného typu a s neodpovídajícím Rh faktorem by mohlo skončit fatálně.

Nemůže mít ale váš typ krve vliv i na to, co byste měli, nebo neměli jíst?

Co je dieta podle krevních skupin?

Krevní skupiny jsou relativně nová záležitost. Lékaři a další odborníci se o ně začali ve větší míře zajímat až poté, co jim umírali pacienti po transfuzi krve. (To se stávalo kolem roku 1900.) V 60. letech se pak přišlo na to, jak mohou ženy porodit děti s rozdílným Rh faktorem.

Někteří odborníci se také domnívají, že příslušnost k určitému krevnímu faktoru může zvyšovat riziko některých onemocnění. Na základě toho se začaly ozývat hlasy, že by možná nebylo špatné vymyslet dietu podle krevních skupin. Tato dieta by měla nejlépe podporovat zdraví lidí, kteří mají konkrétní typ krve.

Základní informace o dietě podle krevních skupin

Z toho, co jsme napsali výše, se pravděpodobně nedá úplně odvodit, o čem mluvíme. Proto si zkusíme udělat menší nástin toho, co by měli lidé s jednotlivými krevními skupinami podle této diety jíst. Následně se pak zaměříme na každou kategorii samostatně a povíme si o ní něco víc.

Mohlo by vás zajímat:  Šípky – zdraví z přírody

Lidé s krevní skupinou 0 by měli podle této diety jíst větší množství kvalitních proteinů a co nejmenší možné množství sacharidů. (Z toho důvodu by jim mohla vyhovovat keto, nebo low-carb dieta.) Tato skupina také dobře snáší intenzivní cvičení. V jídelníčku může mít i ovoce a zeleninu, naopak jí nedělají dobře obiloviny a mléčné výrobky. Je taktéž potřeba omezit příjem luštěnin.

dieta podle krevních skupin

Lidé s krevní skupinou A by měli podle diety podle krevních skupin konzumovat především rostlinnou (vegetariánskou) stravu s větším podílem komplexních sacharidů. Určitě by neměli mít vyšší přísun tuku a cvičení by mělo být spíše jemnější. Lidé s krevní skupinou A by se měli vyhýbat červenému masu.

Lidé s krevní skupinou B je jsou jediní, kteří si mohou dovolit konzumovat ve větší míře mléčné výrobky. Také mohou konzumovat maso. Cvičení lze provádět ve střední intenzitě.

A co lidé s krevní skupinou AB? Podle odborníků by se měli věnovat zklidňujícímu cvičení a měli by jíst ovoce, zeleninu, tofu, jehněčí a ryby.

Proč jíst něco jiného?

Krevní skupina 0

O lidech, kteří mají krevní skupinu 0 se říká, že jsou to lovci. Z toho důvodu by měli mít ve svém jídelníčku větší procento proteinů a masa. Pokud do této Přehled příspěvkůskupiny patříte, můžete si dopřávat v umírněném množství i vejce, ořechy a semínka.

Tento typ diety se skupině 0 doporučuje kvůli údajně zvýšenému riziku:

Krevní skupina A

O lidech, kteří mají krevní skupinu A se zase říká, že jsou to takzvaní kultivátoři. Taktéž by neměli mít v jídelníčku nadbytek mléčných produktů a měli by se zaměřit především na rostlinné zdroje potravy. Nejlépe by měli mít v jídelníčku dost ovoce, zeleniny, obilovin, ořechů a semínek a luštěnin

Tento typ diety se skupině A doporučuje kvůli údajně zvýšenému riziku:

  • Cukrovky
  • Chorob kardiovaskulárního systému
  • Rakoviny

Krevní skupina B

dieta podle krevních skupin

O lidech s krevní skupinou B se říká, že mají robustnější imunitní systém a tolerantní trávení, které je přizpůsobivější, než jak je tomu u jiných krevních skupin. Na druhou stranu, lidé s krevní skupinou B mohou být náchylnější k autoimunitním chorobám.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se vypořádat s menopauzou? Zkuste estrogen tablety!

Jelikož jsou podle filozofie tvůrců této diety označováni za nomády, mohou si dovolit jíst prakticky všechno, pokud nebudou upřednostňovat jednu složku potravy. Nejsou pro ně ale ideální ořechy a semínka.

Krevní skupina AB

O lidech s krevní skupinou AB se pak říká, že jsou po biologické stránce mnohem komplexnější. Z toho důvodu by se měli udržovat někde na pomezí lidí s krevními skupinami A a B. Lidé s krevní skupinou AB by ale neměli lpět ve velké míře na masu. Podle označení tvůrců jsou lidé s krevní skupinou AB enigmy.

Funguje to?

dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin stojí na teorii, nikoliv na průkazných lékařských a vědeckých faktech. Z toho důvodu je potřeba k ní přistupovat (alespoň trochu) s rezervou. Hodně nebezpečné by mohlo být cílené vynechávání některých složek potravy, které jsou důležité pro normální chování a zdraví organismu.

Myslete na to, že tělo potřebuje vápník, který se získává především z mléčných výrobků. Maso a další živočišné bílkoviny zase jako jediné obsahují kompletní spektrum aminokyselin. Nelze se tedy na vše dívat jen optikou černé a bílé. V konečném důsledku by se vám to totiž nemuselo vyplatit.

Pokud navíc nemáte celiakii, nebo alergii na mléko, není lidem doporučeno se mléku a lepku začít vyhýbat.

Pozitiva a negativa diety podle krevních skupin

Mezi pozitiva této diety patří skutečnost, že vás motivuje jíst méně nezdravých potravin a podporuje vás v tom, abyste začali pravidelně cvičit.

Na druhou stranu, nemusí být efektivní a její prospěšnost není vědecky podložená. Někteří lidé také musí nahrazovat chybějící živiny z potravin, které by neměli jíst, doplňky stravy. Pro některé lidi navíc může být dieta podle jejich krevní skupiny příliš restriktivní.

Zkoušeli jste někdy dietu podle krevních skupin? Pokud ano, co si o ní myslíte?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/diet/a-z/blood-type-diet – Dieta podle krevních skupin (anglicky)

https://www.eatingwell.com/article/7888391/is-the-blood-type-diet-healthy-a-registered-dietitian-weighs-in/ – Je dieta podle krevních skupin zdravá? (anglicky)

https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893 – Výhody a nevýhody diety podle krevních skupin (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení