Éčka v potravinách

Potraviny, Obchod
Zveřejněno: 4.5.2010 , datum poslední aktualizace: 22.1.2020

Éčka v potravinách začínají děsit čím dál více lidí, kterým není lhostejné, jaké potraviny nabízí nejen sobě, ale také manželům, partnerům a dětem. V tomto článku si povíme pár informací o éčkách. Dozvíme se k čemu éčka slouží, a které éčka jsou nejhorší.

Opravdu jsou éčka škodlivá?

Už pár let se o éčkách diskutuje a opravdu se potvrdilo, že některá éčka lidskému organismu škodí. U některých éček se však jedná o naprosto přirozené látky, kterým byl pouze přiřazen E-kód. Zbytečně se tak staly pro lidi strašáky. Meti tyto lákty – dobré éčka – patří například vytaminy nebo různé řasy. Například E 100 je přírodní žluté barvivo kurkumin. Své éčko v potravinách mají třeba také vitamin C nebo E, kyselina citronová nebo přírodní barvivo beta-karoten. Nesmíme však zapomenout také na ty škodlivé éčka. Například oxid siřičitý, který se přidává do sušeného ovoce nebo vína, může opravdu zdravotní  komplikace způsobovat. Všichni víme, že vypijeme-li nekvalitní siřené víno, bolí nás druhý den pěkne hlava. Je třeba však dodat, že tyto přídatné látky nejsou škodlivé v množství obsažené v jedné potravině.

Význam éček

Éčka mají potraviny chránit. Slouží jako ochrana před plísněmi a před zkažením. Dodávají výrobkům barevnost, prodlužují trvanlivost a zamezují růstu různých organismů, které nemají pozitivní vliv na lidský organismus. Často jsou také používána náhradní sladidla, která dodávají potravinám sladkou chuť. Často se také přidávají do potravin látky, které zvýrazňují chuť a vůni (glutamany). Stabilizátory zase pomáhají udržovat fyzikální vlastnosti potraviny. Éčka však najdete také v balících plynech. Ty se zavádějí do obalu před nebo během plnění potravin do obalu. U takto balených potravin najdete vždy na obalu větičku: “Baleno v ochranné atmosféře”

Mohlo by vás zajímat:  Hořčík - důležitý prvek pro naše srdce a nejen pro něj

Způsobují éčka zdravotní komplikace?

Některé éčka mohou skutečně lidskému organismu škodit. Evropská komise některé barviva a aromata striktně zakázala, protože se negativní působení prokázalo. Potravinářská aditiva, která jsou v ČR povolena, se mohou do potravin přídávat pouze na základě jejich zdravotní nezávadnosti a za podmínek stanovených příslušnou vyhláškou. Kontrolu  nad dodržováním těchto předpisů provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státni veterinární správa. Z toho tedy vyplývá, že bychom se něměli éček vůbec obávat. Problém ale může být v množství. Éčka totiž nejsou škodlivá, pokud dodržujete denní dávku. Překročíte-li ji, pak se můžou éčka projevit na vašem zdraví. Problém vzniká právě při měření množství éček, které za jeden den zkonzumujeme. Opravdu je otázkou, jestli lidé, které si dají na snídani light jogurt, pak si dají ještě nějaký light sýr, nápoje si osladí sladidlem a pijí pouze light nápoje nepřekračují právě tuto doporučenou denní dávku éček.

Kdo se má držet na pozoru?

Především alergici by si měli skutečně dávat pozor na éčka. U alergiků můžou potraviny, které mají ve složení také éčka, vyvolat různé ekzémy, astma, migrény, kopřivky nebo zažívací potíže. Také děti by měly konzumaci éček omezit. Především limonády, které dětem tolik chutnají, obsahují barviva, sladidla a konzervační látky, které by děti neměly dostávat ve velkém množství. Některé studie dokonce potvrdili, že některé přidavné látky, které se přidávají do dětských potravin, mohou posilovat hyperaktivitu dětí.

Jak  můžeme éčka omezit?

Při dodržování zásad zdravé výživy se dá příjem éček výrazně omezit. Například bio potraviny, potraviny z čistě přírodních látek, které byly zpracovány přírodní cestou a neobsahují další chemikálie. I v nich však můžete najít éčka, ale pouze ta neškodná. Další možností, jak omezit příjem éček je opravdu důkladný výběr potravin.

Mohlo by vás zajímat:  Pár slov o medu aneb Jak se med dostane až k vám na stůl

Přehled éček, kterým je dobré se vyhnout: E110,E131,E132,E133,E155,E210,E249,E250,E312,E320,E321

Zde najdete přehled všech éček: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Eva
    • 28.3.2011
    Odpovědět

    Narazila jsem na poradnu Terezy Vrbové, autorky knihy “Víme, co jíme”. Určitě doporučuji přečíst, jsou tam docela zajímavé informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení