Concentration
Aktualizováno

Guarana, která nese také označení Paulinie Nápojná, je objev pocházející z Amazonského pralesu. Po staletí ji tamní indiáni využívají jako nápoj nebo tinkturu. Postupem času se dostala i do Evropy a proto její významné léčivé účinky můžete využívat také. Látky, které obsahuje a našemu tělu prospívají, jsou vitamíny B a C, olej, červené barvivo nebo kofein.

Účinky na lidský organismus

Guarana snižuje pocit hladu a detoxikuje tělo, proto je vhodná jako doplněk stravy při redukčních dietách. Díky amidonu a taninů, které obsahuje, se doporučuje užívat při průjmech, které tlumí a zároveň dává do pořádku kulturu v našich střevech.

Jinak je známá hlavně pro své povzbuzující účinky, čehož využívaly odnepaměti i indiánské kmeny. Díky jedinému nápoji na den udrželi svoji pozornost a bdělost. A díky kofeinu navíc také tlumí migrénu a bolesti hlavy.

Káva vs. guarana

Káva dráždí žaludek – to hlavně proto, že lidé kupují nekvalitní kávu. Pražená káva je o něco menší zlo. Přesto je však lepší volit guaranu jako zdroj kofeinu. Ten totiž v těle nevyhoupne do nebeských výšin naráz, nezpůsobí tak rychlejší tep a tím nervozitu. Guarana má navíc dlouhodobější účinky, takže stačí jeden šálek ráno ke snídani a povzbuzení bude přicházet rovnoměrně po celý den.

Jak guaranu užívat?

Jak již bylo řečeno, guarana je vhodná jako nápoj, tunktura anebo v tobolkách. Na trhu však najdete pouze tobolky a prášek – teprve z toho se míchají nápoje a tinktury. Prášek lze rovněž přisypat do jogurtu.

Na co si dát pozor?

Guarana je afrodiziakum, kterým se dá předávkovat. To se projevuje nevolností, která sama do 24 hodin odezní. Protože patří mezi dopingové látky, pozor by si na ni měli dát sportovci a není vhodná ani pro děti či těhotné/kojící ženy.

Mohlo by vás zajímat:  Zhubněte díky zdravému a chutnému jídelníčku

Jako doping je guarana také lehce návyková a při dlouhodobém užívání se minimalizují účinky.

Shrnutí hlavních účinků:

  • Podporuje koncentraci
  • Zdravější než káva (také účinnější)
  • Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy
  • Tlumí průjmy a upravuje střevní mikroflóru
  • Dlouhodobý a rovnoměrně rozložený zdroj energie
  • Nedráždí žaludek

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek
0 sdílení