Kokosové mléko – super potravina, nebo jen lákadlo na lidi?

photo-1509278159101-02103f49328f
Zveřejněno: 20.3.2019

Vrátili jste se z exotické dovolené a přemýšlíte nad tím, že si kousek ráje přinesete i domů. Není v podstatě nic jednoduššího, než že do své životosprávy zahrnete kokosové mléko. Vyplatí se ho pít i z jiných důvodů, než jen kvůli chuti a příjemné nostalgii? To se dozvíte v tomto článku. 

Určitě to znáte. Oblíbíte si určitou potravinu či nápoj a přemýšlíte, zda má blahodárné účinky na vaše zdraví. Případně řešíte nějaký výživový nedostatek a slibujete si, že konzumace některých nápojů a potravin vám dodá tolik potřebné minerály a živiny.

photo-1473115209096-e0375dd6b3b3

I to je jeden z důvodů, proč je 21. století zasažené fenoménem super potravin. Mezi nimi najdete exotické ovoce, semínka, sušené bobule a mnohdy i mořské řasy.

Všechny tyto zázračné potraviny jsou doslova napěchované prospěšnými látkami. Nejen, že vás detoxikují. Také upevní vaše zdraví a fyzickou kondici.

Jak je to ale v případě kokosového mléka? Je opravdu tak prospěšné, jak se o něm říká? 

Co je kokosové mléko?

Kokosové mléko se řadí mezi rostlinná mléka. Proto je vhodné i pro lidi, kteří trpí intolerancí na laktózu či mléčnou bílkovinu. (Pozor, není to to samé.)

Řada lidí si myslí, že se jedná o tekutinu, kterou obsahuje kokosový ořech poté, co se dostanou dovnitř. To je ale mýlka. Tato relativně průhledná tekutina je ve skutečnosti kokosová voda.

Kokosové mléko jako takové neexistuje. Jedná se o člověkem vyrobený produkt, který se skládá z kokosové dužiny a vody. Oproti kokosové vodě je kokosové mléko mnohem hustší a chuťově bohatší. S tím se pojí i jeho vyšší výživová hodnota.

Kokosové mléko obsahuje: 

 • Bílkoviny
 • Sacharidy
 • Vlákninu
 • Vitamín C
 • Železo
 • Hořčík
 • Měď
 • Mangan
 • Selen

V kokosovém mléku se ale nachází několik dalších látek, které mají mít údajně vliv na zdraví lidského organismu.

Současná věda ale nemá pro tento závěr dostatečné množství důkazů. Z toho důvodu tedy nelze jasně potvrdit, že tyto účinky skutečně existují.

Mohlo by vás zajímat:  Koktejly na hubnutí pomohou s novoročním předsevzetím!

Výroba kokosového mléka

Abyste si mohli na kokosovém mléku pochutnat prakticky kdykoliv, aniž byste kvůli němu museli běžet do nejbližšího obchodu, lze si ho vyrobit i doma.

Pro jeho výrobu budete potřebovat: 

 • Dostatečné množství nastrouhané či nasekané kokosové dužiny
 • Vodu (I když to záleží, jak moc husté mléko chcete)

Vezměte kokosovou dužinu a zabalte ji do kusu látky. Poté dužinu mačkejte tak dlouho, dokud se z ní nezačne uvolňovat tekutina. Tu střádejte třeba do misky.

Aby byla dužina kompletně zpracována a nezůstaly zbytky, můžete si udělat lehčí kokosové mléko. Zbytek dužiny namočte do horké vody. Poté dužinu opět vymačkejte přes plátno. Oba druhy mléka skladujte odděleně. (První mléko je mnohem kvalitnější.)

Kde jde kokosové mléko použít?

Kokosové mléko lze využít mnoha způsoby. Záleží tedy čistě na vašich osobních preferencích.

photo-1547120013-84d805b0d3c2

Nejčastěji se ale používá: 

 • Jako náhražka kravského mléka
 • Při výrobě smoothies
 • Do polévek
 • Při přípravě indického kari
 • Do pečení
 • Do omáček

Fantazii se meze nekladou. Kokosové mléko najde své místo i při přípravě ovesných kaší, v chia pudinku, při výrobě dezertů, ale i jako osvěžující nápoj, který vypijete jen tak.

Účinky kokosového mléka na lidské zdraví

Z mnoha výzkumů, které se snažily zmapovat účinky kokosového mléka na lidské zdraví vzešlo několik závěrů.

Kokosové mléko může mít pozitivní vliv na: 

 • Proces hubnutí
 • Snížení apetitu během dne
 • Zdraví vašeho srdce

Některé další studie na zvířatech poukazují na možné další pozitivní účinky. Závěry těchto studií však nejsou zatím dostatečně průkazné.

Negativní účinky kokosového mléka

Zatím jsme mluvili o čistě pozitivních jevech, které jsou s konzumací kokosového mléka spojené. Je však potřeba myslet na to, že ne ve všech případech jsou účinky tohoto typu mléka prospěšné.

Kokosové mléko může způsobit:

 • Alergickou reakci u osob, které jsou alergické na ořechy
 • Zažívací problémy
 • Rakovinu
 • Neplodnost
 • Přírůstek na váze

Co se týká neplodnosti a rakoviny, jedná se o vedlejší účinky nebezpečného Bisfenolu A. Ten se nachází i v některých plastech a je pro lidské zdraví velmi nebezpečný.

Mohlo by vás zajímat:  Sirtfood dieta - v čem je jiná než ostatní?

Také je potřeba mít na mysli, že pokud budete holdovat zvýšené konzumaci tučného kokosového mléka, negativně se to odrazí na vaší linii.

V případě alergických reakcí u osob, které mají problém s ořechy se vyskytuje jen velmi málo případů, které by nasvědčovaly tomu, že je konzumace tohoto typu mléka pro tyto jedince nebezpečná. Na druhou stranu, výjimka potvrzuje pravidlo. Proto, pokud je alergie na ořechy i váš problém, nebude na škodu, pokud se budete několik hodin po požití mléka sledovat. (Ještě lépe uděláte, pokud budete mít po ruce medikaci.)

Celkové zhodnocení

Pokud nemáte zdravotní obtíže a kokosové mléko berete jako způsob, jak si ozvláštnit svůj běžný jídelníček, nemůžeme proti vašemu počínání cokoliv namítat.

Vegani a další osoby, které vylučují ze své stravy živočišné produkty mohou kokosovým mlékem nahradit to kravské. Ačkoliv, v tomto případě je vhodné rostlinná mléka libovolně střídat. Také se jedná o dobrou alternativu pro ty, kteří mají alergii na laktózu a mléčnou bílkovinu.

photo-1548084769-1b94d5c3168e

Kokosové mléko jako takové obsahuje poměrně široké spektrum látek, které jsou prospěšné pro celkové zdraví vašeho těla. Rozhodně si ale nemyslete, že konzumací tohoto typu mléka nahradíte zdravou a pestrou stravu. Naopak, k používání kokosového mléka přistupujte s rozumem.

Příjem kokosového mléka může mít při rozumných dávkách vliv na vaši linii a zdraví vašeho srdce. Také je zde pravděpodobnost toho, že nebudete přes den tolik hladoví. Pokud to ale s kokosovým mlékem přeženete a budete ho pít každý den, může se to negativně odrazit na vaší postavě.

Stejně tak se vystavujete zvýšenému působení nebezpečného Bisfenolu A, který je spojován se vznikem některých druhů rakoviny a s neplodností.

Z našeho úhlu pohledu tedy kokosové mléko není až taková super potravina, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dokud nebudou dokončené další studie, které potvrdí jeho dodatečné účinky, přistupujte k němu spíše s rezervou.

A co vy? Máte zkušenosti s konzumací kokosového mléka? 

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Marenka
  • 23.5.2019
  Odpovědět

  Super weby děkuji https://www.jakbytfit.cz 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení