Matcha tea na hubnutí a lepší paměť

matcha tea na hubnutí a lepší paměť
Zveřejněno: 5.4.2018 , datum poslední aktualizace: 9.4.2018

Matcha tea je japonský mletý čaj dodávající energii a zlepšující náladu. Patří mezi nejstarší odrůdy japonských zelených čajů pěstovaných zastíněním a používá se více než 800 let zejména při zenových buddhistických obřadech.

Co je to

Matcha tea se používá jako čaj, ale i do zmrzliny, nealkoholických nápojů i čokolád. Tento čaj doporučují odborníci na výživu a znalci. Jeho know-how znají jen elitní japonští farmáři a výroba pravého matcha tea patří k nejnáročnějším metodám.

Jde o vhodnou alternativu kávy a zároveň prostředků proti snížení napětí. Matcha obsahuje teofylin s podobnými účinky jako má kofein, a současně theanin, který působí proti stresu i napětí, ale neuspává nás. Dodává do našeho organismu energii postupně a dlouhodobě až po dobu 6 hodin.

Výroba čaje Matcha

Čajovník na výrobu matcha tea se pěstuje speciální zastiňovací technikou. Pole se před sklizní na 4 týdny zastíní, což zabrání proniknutí až 90 % slunečního světla. Rostlina začne hojně produkovat chlorofyl v listech, které jsou pak mnohem bohatší na aminokyseliny a mají smaragdově zelenou barvu. Sběr lístků probíhá na začátku května ručně a v továrně se speciálně přemění na jemný prášek.

matcha tea

Matcha zelený čaj v prášku

Matcha tea obsahuje silné antioxidanty, chlorofyl, minerály i aminokyselinu L-Theanine. Tahle aminokyselinna navozuje v mozku stav hluboké relaxace a přináší hodně energie. Zlepšuje paměť a přispívá k dobré náladě. Oproti běžnému čaji má tento čaj mnohem lepší chuť a obsahuje více pozitivních látek, jako vápník, draslík, zinek, železo, beta karoten a vitamin E a C.

Matcha tea má mnoho pozitivních účinků, pomáhá nám spalovat tuk, bojuje s rakovinou, regeneruje poškozené buňky a zvyšuje výkonnost při sportu. Obsahuje velké množství katechinů ve vysoké koncentraci, což je druh vzácných antioxidantů.

Mohlo by vás zajímat:  Podpořte svou imunitu!

Pravidelné pití tohoto čaje je prospěšné. V zeleném čaji jsou 2 chemické látky EGCG a ECG, které bojují s volnými radikály a chrání buňky před poškozením DNA. Podle výzkumů jsou katechiny v zeleném čaji Matcha tak silné, že mohou předcházet i rakovině. V laboratorních studiích se prokázalo, že tyto polyfenoly zpomalují růst nádorových buněk. Katechiny zase chrání před ultrafialovým zářením B a zlepšují imunitní systém.

Hubnutí

Zelený čaj Matcha má pozitivní účinky i na hubnutí. Podle mnohých studií máme jistotu, že dlouhodobé pití tohoto čaje dokáže výrazně snížit množství tělesného tuku. Konzumace těchto přínosných látek je prevencí a zlepšením mnoha nemocí, a to i obezity. Pomáhá obnovit sílu a rychlost při vysoce intenzivním cvičení. Bojuje proti poškození buněk a podporuje regeneraci.

č

Matcha tea příprava

Matcha tea za tepla zalijeme horkou vodou o teplotě asi 65 °C. Při sáčku s váhou 2 g použijeme na přípravu 2 dl vody. Pořádně jej rozmícháme, třeba šlehačem mléka. Ještě lepší chuť dodá med a limetka nebo trochu mléka. Takto připravený čaj je až 10 x silnější než je klasický zelený čaj.

Matcha tea za studena smícháme v šejkru nebo plastové láhvi. Do šejkru dáme porci čaje, 1 dl studené vody, 2 dl horké vody a důkladně protřepeme. Pak před otevřením odpustíme páru horním víčkem. Lze přidat pár kapek limetky, ovocného nebo bezinkového sirupu či medu.

Bio matcha tea

Matcha tea v Bio kvalitě je velmi kvalitní čaj jehož výroba je ostře sledována. Kvalitní matcha poznáme podle sytě zelené barvy i podle nasládlé a jemné chuti. Má uklidňující účinky, zbavuje nervozity a zlepšuje soustředění.

Matcha tea nežádoucí účinky

Zdravotní rizika užívání matcha tea nebyla prokázána. Denní konzumace matcha tea nemá přesáhnout 6 šálků. Pro těhotné a kojící ženy se doporučují 2 šálky čaje matcha denně. Děti mohou pít 1 šálek matcha tea.

Mohlo by vás zajímat:  Chybí vám výkon? Zvyšte pitný režim!
Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Helenka
    • 8.4.2018
    Odpovědět

    Dobrý večer velmi ma zaujal vas článok o čaji matcha som ztp a prosim ci sa nedapodarovat caj potrebujem zhodiť kg a finacne si nemôžem kúpiť budem vam velmi vďačná spozdravom Helenka (verím ze mi pomôžete )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení