Nebojte se cholesterolové diety!

Dieta
Zveřejněno: 9.1.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Řekl vám lékař, že máte vyšší hladinu LDL v krvi? Že je nutné dodržovat cholesterolovou dietu? Neděste se! Držet cholesterolovou dietu není zase tak hrozné, jak se může zdát. Když se řekne cholesterolová dieta, většina lidí si vybaví, že už nikdy nesmí sáhnout na tuky. Tak tomu ale není! Tuky naše tělo potřebuje, neboť právě tuky se řadí mezi základní živiny.

Tuky ANO! Ale jen ty správné!

Cholesterolová dieta je určená ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Měla by tedy obsahovat především vícenenasycené mastné kyseliny.  Ty příznivě ovlivňují naše zdraví a některé je nutné našemu tělu dodávat, neboť si je neumí vytvořit samo. Tyhle “dobré” tuky najdeme v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. v margarínech. Také je můžete najít v tucích ryb, ořeších a semínkách. Přestože si řada z nás neumí představit život na margarínu a bez másla, při cholesterolové dietě budete muset máslo ze svého jídelníčku vyloučit. Stejně tak sádlo, slaninu, tučné maso, tučné mléčné výrobky a uzeniny.

Při snižování cholesterolu v krvi je vhodné konzumovat nejen správné tuky, ale také vlákninu a ovesné otruby. Ke snížení cholesterolu vám pomohou také artyčoky, ječmen, česnek, ale i lněné semínko.

Ryby a ořechy!

Chcete-li snížit hladinu cholesterolu neměly by ve vašem jídelníčku chybět ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Které ryby to jsou? Třeba makrela, pstruh, herinek, sardinky, tuňák bílý, losos a halibut. Ryby byste měli podávat buďto pečené nebo grilované. Smažení se vyhýbejte! A co se oříšků týče, vašemu srdíčku prospěje přibližně 50 g mandlí, pekanových či borových ořechů a nebo pistácií. Všechny tyto oříšky však konzumujte nesolené, neobalované cukrem a nebo smažené. S oříšky však opatrně, protože jejich konzumace se vám může podepsat na váze!

Mohlo by vás zajímat:  Makrobiotická strava - dieta podle zenového učení

Vajíčka

Dříve jsme slýchávali na vajíčka jenom samé upozornění a varovné zprávy. Dnes je dokázáno, že vejce obsahují řadu potřebných živin, a proto není vhodné je ze svého jídelníčku úplně odstranit. Obecně platí, že i lidé s vyšším cholesterolem si mohou dovolit jedno vejce za den. Vejce se však nedoporučuje smažit.

Které potraviny bychom měli vynechat?

Ze svého jídelníčku vyřaďte potraviny, které mají vysoký obsah cholesterolu. Do této skupiny patří např. tyto potraviny:

 • živočišné tuky (máslo, tavené sýry, sádlo)
 • vnitřnosti (mozeček, játra, ledvinky, jazyk apod.)
 • tučné maso
 • bůček, slanina, uzené maso, škvarky
 • masné výrobky (tlačenka, jitrnice, jelito, paštiky, uzeniny)
 • tučné mléčné výrobky (šlehačka, smetana, tučný jogurt, smetanové sýry)

A které potraviny si dopřávat?

 • rostlinné oleje a tuky z nich vyrobené
 • ovoce a zeleniny
 • potraviny bohaté na vlákninu
 • sýry, které obsahují 30 % tuku v sušině, jogurty do 2 % tuku
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Paja
  • 14.4.2013
  Odpovědět

  Cholesterolova dieta me osobne pomohla daleko vice nez tabletky. Chvili mi ale trvalo nez jsme si zvykla na zmenu ve stravovani. Prece jen moje stravovaci navyky k tomu mely pomerne daleko ale dnes uz bych nemenila. Skutecne plati ze clovek je to co ji

  • věra
  • 25.5.2014
  Odpovědět

  Mám dotaz, který se týká semínek jako je třeba dýňové. Tyto dýně mají přímo semena ke spotřebě, jsou tzv. uvnitř dýně bez tvrdého obalu. Hned ke spotřebě patří mezi zdravá semena na cholesterol??? Děkuji za odpověď. Věra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení