Ocet jako doplněk zdravé stravy, lék i cesta ke kráse

Ocet
Zveřejněno: 22.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Klasický ocet nejspíš nechybí v žádné domácnosti. Jsou jídla, která se bez jeho kyselé chuti prostě neobejdou. Nebo si snad bez něj dokážete představit čočku na kyselo nebo sterilované okurky? Jako konzervační prostředek se ocet používá dokonce už celá staletí. Často se využívá také jako dezinfekce, naše babičky přece vždy přidávaly ocet do vody na mytí oken nebo jím zbavovaly ledničku bakterií a pachů. Ocet je však také skvělým léčebným prostředkem, neměl by chybět v základech zdravé stravy a v neposlední řadě dokáže skvěle podpořit krásu vašich vlasů i celého těla.

Jak si vybrat kvalitní ocet?

Ocet se vyrábí fermentací tekutin, které obsahují ethylalkohol. Právě tento druh alkoholu totiž bakterie při kvašení přeměňují na kyselinu octovou. Koncentrace kyseliny se v jednotlivých octech liší, v obchodech jsou ale zpravidla běžně k dostání octy s obsahem 5-8% kyseliny octové. Při výběru se vždy pečlivě podívejte na označení výrobku. Slovo „ocet“ znamená, že se jedná o biologicky vyrobený ocet. Právě ten by měl být vaší volbou do kuchyně i k léčebným účelům. Octy vyrobené ze syntetické kyseliny octové nejsou vhodné, protože neobsahují žádné aromatické látky. Bývají označeny jako „ocet vyrobený z kyseliny octové“ nebo „ocet vyrobený z octové esence“.

Jaké druhy octů jsou k dostání?

Kromě klasického kvasného lihového octu, který vzniká zkvašením čistého ethanolu, je k mání celá řada dalších octů. Každý z nich má svou specifickou chuť a své využití v kuchyni, některý se hodí do salátů, jiný je skvělý k přípravě ryb či omáček. Nejčastěji se používá ocet vinný, jablečný, balzamikový, v asijské kuchyni je pak nejoblíbenější rýžový ocet. Vyzkoušet ale můžete i ocet sladový nebo syrovátkový.

Mohlo by vás zajímat:  Co je to tibetská kefírová houba a proč si ji zamilovat?

Ocet jako doplněk zdravé stravy, lék i cesta ke kráse

Jablečný ocet jako léčebný prostředek

Použití octa k léčbě není žádnou novinkou, prosazoval to už slavný Hippokratés. Ideálním pomocníkem je v tomto případě jablečný ocet, který čistí organismus a dezinfikuje rány nebo kožní problémy. Při jeho koupi si opět dejte pozor, aby šlo o čistý jablečný ocet bez příměsi lihového nebo jiného octa. Ideální je zvolit nefiltrovaný ocet, i když se vám možná nelíbí usazeniny na dně láhve. Ty ale nejsou známkou špatné kvality, naopak vám právě tyto látky pomohou vrátit do pořádku vaše zažívání a střevní mikroflóru. Stačí každý den nalít lžíci octa do sklenice teplé vody a ráno i večer si tento nápoj dopřát, pro lepší chuť i další zdravé látky přidejte ještě lžíci medu. Taková kúra vám během několika týdnů zlepší zažívání, látkovou výměnu, dodá energii a také pomůže při redukci váhy. Neměli byste ji ale užívat déle než šest týdnů v kuse. Sklenice vody se lžící octa vám ale poslouží i k potření pokožky celého těla, což zlepší její krevní oběh, při infekčních onemocněních ji dezinfikuje, vyrovná její pH a vůbec vás skvěle osvěží.

Levandulový ocet pro zdraví i krásu 

Levandule je známá aromatická a léčivá rostlina, ve spojení s octem jsou pak její účinky přímo skvělé. V gastronomii se sice moc tento ocet nepoužívá, v kosmetice je však báječným pomocníkem. Jestliže vás trápí akné, potírání octem pomůže vysušit pupínky a dezinfikovat je. Stejně tak ho můžete použít k dezinfekci ústní dutiny přidáním pár kapek k zubní pastě. V létě nejspíš oceníte jeho repelentní účinky proti komárům, vosám i klíšťatům, a v případě poštípání jako prostředek rychle zklidňující otok a podráždění. Několik kapek do koupele nohou pomůže ulevit od jejich bolesti a otoku z únavy, navíc pomáhá proti jejich nadměrnému pocení a zápachu. Za trochu tohoto octu vám budou vděčné i vaše vlasy, ocet jim dodá lesk, pevnost a objem.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete zintenzivnit svou snahu při sportu? Sáhněte po doplňcích stravy pro sportovce

K čemu se dá ocet ještě použít?

Ocet se s úspěchem používá při horečce, kdy se z něj dělají zábaly či obklady. Je také dobrou první pomocí proti vším, stačí nanést octový roztok na vlasy a nechat ho chvíli působit. Pomůže například i s plísněmi nohou a podobnými kožními problémy.

Vzhledem k dezinfekčním účinkům octa, kdy dokáže zlikvidovat bakterie, viry i plísně, je neocenitelným pomocníkem v domácnosti. A díky účinkům, které má na celé naše tělo, by měl být také nedílnou součástí naší kuchyně, lékárničky i kosmetické výbavy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení