Pár slov o medu aneb Jak se med dostane až k vám na stůl

Med
Zveřejněno: 15.5.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Med je nejstarší známé sladidlo. Je zdraví prospěšný a to nejenom samotnou konzumací. V dobách ještě docela nedávných byl pro své antibakteriální účinky používán ke krytí ran nebo popálenin. Každý z nás také jistě zná domácí recept na léčení nachlazení – teplý čaj s medem a citrónem. Dlouhodobá konzumace medu má velmi pozitivní účinky, protože med obsahuje látky působící jako antioxidanty a také zvyšuje populaci probiotických bakterií v našich střevech. To už je dost důvodů, proč ho začít používat i v naší kuchyni. A mimoto samozřejmě i skvěle chutná, ať už v tom čaji nebo třeba namazaný na čerstvém krajíci chleba s máslem.

Víte, jak taková sklenička medu vlastně vznikne a co vše předchází tomu, že si ji otevřete u vás doma? Pojďme se na ten zlatý poklad podívat zblízka.

 Jak vzniká med a jak probíhá jeho sběr?

Včely sbírají sladkou šťávu z květů – nektar, který ukládají do plástů, zahušťují a vzniká tak med. Pro včely je med potravou. Během roku ho takové větší včelstvo vyprodukuje řádově až několik set kilogramů. Z větší části ho však opět spotřebuje. Teprve zbytek pak patří nám, lidem.

Než včelař vůbec vyrazí k úlu na sběr medu, musí se v první řadě pořádně obléci. Buď mu poslouží přímo speciální včelařský oblek nebo postačí i běžné pracovní oblečení, ale v dostatečné vrstvě, aby ochránilo před žihadly. Hlavně se musí stáhnout rukávy i nohavice, aby se včely nedostaly pod oblečení. Důležité jsou pochopitelně také rukavice a ochranný klobouk se závojem. Včelám se totiž samozřejmě nelíbí, že jim někdo otvírá jejich domov, a tak se brání.

Když je vše připraveno, úl se otevře a vyndají se z něj plásty plné medu. Opatrně se z nich smetáčkem ometou včelky, které se nechtějí pustit. Ometají se jemně, aby se jim neublížilo, ale tak, aby žádná nezůstala. Poté plást putuje na odvíčkování, kde se z něj seškrábnutím odstraní vrchní vrstva vosku. K tomu se dá použít několik nástrojů – odvíčkovací nůž, vidlička nebo i horkovzdušná pistole.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký je význam vitaminů pro sportovce?

Jakmile je plást takto připravený, může se opatrně vložit do medometu. Ten vypadá jako velký nerezový hrnec a funguje vlastně na stejném principu jako ždímačka. Odstředivou silou při točení se dostane med z plástů. Ty jsou ze začátku těžké a je potřeba začít při nízkých otáčkách, jinak by se mohly potrhat a zničit. Postupně se vystřídá točení na obě strany a tím se odstředí všechen med. Ten následně steče po stěnách medometu do výpusti a přes síta do připravené nádoby. Přecezením se zbaví posledních zbytků vosku a je hotovo. Teď už zbývá jen nalít ho do sklenic, zavíčkovat a dopravit na náš stůl.

 Ještě několik doporučení

Pokud máte možnost, kupte si med přímo od konkrétního včelaře. Budete tak mít jistotu, že je dělaný opravdu poctivě a s láskou. Český med je vyhlášený svou kvalitou nejen u nás, ale jeho vynikající pověst je známá i za hranicemi.

Med se prakticky nekazí, vydrží vám proto klidně celý rok až do další sezóny. Je ale dobré skladovat ho v temnu a chladu. Jestliže med ztuhne (zcukernatí), rozhodně to není nic špatného. Naopak je to známkou jeho kvality, není šizený ani upravovaný. Klidně ho můžete používat tak anebo ho jednoduše ve vodní lázni zase rozpustit.

Vyhýbat by se medu ale přece jen raději měli kojenci a batolata. Uvádí se, že minimálně do 18.měsíců věku. Med může být silný alergen a také vzhledem k tomu, že je sbírán ve volné přírodě, může obsahovat nějaké škodliviny z okolí. Ty běžně člověku nijak neublíží, ale malým dětem a jejich nezralému organismu můžou způsobit problémy.

Ale jinak vám rozhodně nic nebrání používat tuto zdravou alternativu cukru všude, kde vás napadne. Uvidíte, že si med přímo zamilujete.

Mohlo by vás zajímat:  Potraviny škodící zubům
[yop_poll id=”27″]
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení