Přerušovaný půst: Může lačnění přispět k hubnutí?

plate-with-food-and-plate-with-an-alarm-clock-on-w-2023-11-27-05-17-03-utc
Zveřejněno: 5.8.2024

Přerušovaný půst, nebo také intermittent fasting, je stravovací směr, od kterého si mnoho lidí slibuje úbytek přebytečných kil. Na jakém principu ale funguje? A opravdu sám o sobě stačí k úspěšnému hubnutí?

Na světě v tuto chvíli existuje tolik různých stravovacích směrů a diet, že je někdy těžké se mezi nimi správně orientovat. Zatímco bezezbytková dieta se považuje spíš za zdravotní úpravu jídelníčku, k přerušovanému půstu většinou přistupují lidé, kteří mají zájem o redukci kil.

Opravdu ale přerušovaný půst funguje tak, jak to od něj čekáte? A nemá náhodou negativní dopady na zdraví? Na to se půjdeme společně hned podívat!

Co je přerušovaný půst?

co je přerušovaný půst

Přerušovaný půst znamená, že den (24 hodin) dělíme na etapy, během kterých jíme, a na ty, během kterých hladovíme. Vzorce se od sebe mohou lišit, ale mezi nejoblíbenější schémata patří 16/8 (16 hodin bez jídla a 8 hodin s jídlem) a 14/10. Některým začátečníkům pak může vyhovovat i počáteční poměr 12/12.

Jak na něj najet?

Pokud nejste na hladovění zvyklí, může pro vás být na začátku těžké přerušovaný půst dodržovat. Proto se doporučuje začít méně drasticky a v případě potřeby čas půstu postupně navyšovat.

Také může mít smysl nejprve přerušovaný půst dodržovat jen jeden den v týdnu. Jakmile si začnete být více jistí v kramflecích, můžete počet dnů zase navýšit.

Je vhodný pro každého?

Přerušovaný půst není dělená strava. Jeho dodržování má tedy některá omezení. Například se uvádí, že tento stravovací styl nemusí být vhodný pro ženy, které by měly dodržovat jeho mírnější podmínky. Má se totiž za to, že hladovění by mohlo negativně ovlivnit ženský hormonální systém. Následkem toho by se mohly objevit problémy s menstruačním cyklem a s plodností.

Opravdu je dobrý na hubnutí?

přerušovaný půst hubnutí

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. V případě, že dodržujete zásady zdravé životosprávy a vybíráte si dietní potraviny a nápoje, přerušovaný půst na hubnutí mít vliv může.

Pokud se však pokusíte do povoleného okna vměstnat co největší počet kalorických potravin s tím, že díky následným hodinám hladovění zhubnete, pak vám musíme říct, že tato strategie rozhodně nebude fungovat.

Zároveň je hodně důležité ve vybraném okně konzumovat kvalitní potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a podobně. Pokud byste jich jedli málo, tělu by mohly začít rychle chybět.

A co pití?

I když během hodin půstu nemůžete jíst, neznamená to automatický zákaz pití tekutin. Na druhou stranu je ale důležité volit takové, které neobsahují přidané cukry, protože pak bude půst kontraproduktivní. Vyhnout se snažte limonádám, slazeným nápojům a alkoholu.

Má nějaké přínosy?

přerušovaný půst benefity

Podle některých má přerušovaný půst pro lidské tělo mnoho zajímavých výhod. Které to ale jsou?

Má k nim patřit třeba:

  • Podpora normální hladiny krevního cukru (protože se může zvýšit citlivost těla na inzulín)
  • Větší odolnost vůči stresu
  • Podpora dlouhověkosti

Řada z těchto potenciálních benefitů však ještě nebyla dostatečně potvrzena vědeckým bádáním.

Stačí to pro zhubnutí?

Co si z toho vzít? Například to, že přerušovaný půst může být pro někoho funkční i v případě, že se jej rozhodne dodržovat jen jeden den v týdnu. Zároveň ale nejde o propustku, která vám umožní stravovat se v povoleném časovém okně nezdravě a bez omezení.

Pozor si na něj navíc musí dát především ženy, které musí před jeho vyzkoušením zvážit jeho potenciální negativní dopady na svůj hormonální systém.

Máte s přerušovaným půstem osobní zkušenost? Pokud ano, jak vám vyhovoval?

Mohlo by vás zajímat:  Zázračné mléčné kvašení: Jak spolu souvisí fermentace, probiotika a naše zdraví?
Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení