Spirulina – energie a vitalita na dosah

spirulina
Zveřejněno: 5.1.2018

Spirulina není řasa, ale sladkovodní sinice. Její vlákna jsou stočena v levotočivou šroubovici a najdeme ji zejména v jezerech, tropických a subtropických oblastech, kde je ve vodě vysoké pH, obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Existuje více druhů. Arthrospira platensis se vyskytuje v Africe, Asii a Jižní Americe. Arthrospira maxima ve střední Americe. Největším pěstitelem je Japonsko.

Co to je?

Spirulina obsahuje zejména vitaminy B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E a karoteny. Obsahuje velké množství bílkovin – proteinů, asi 70 % svého objemu a řadí se mezi potraviny s jejich nejvyšším obsahem. Pro vegetariány a vegany je náhradou proteinových přípravků ze živočišných zdrojů. Obsahuje minerály, buněčné soli, rostlinné živiny i enzymy, významné množství chlorofylu až 75g /100 g a dalších prospěšných barviv, jako je fykocyanin, což je modré až modrozelené barvivo a tvoří asi 15 % celé hmotnosti. Známá je antioxidační a protizánětlivá aktivita, pozitivní účinky na ledvinová onemocnění a snížení množství toxických látek v ledvinách. Chrání ledviny před chemickými látkami z léků a potravin, zvyšuje obranyschopnost a přispívá k rychlejšímu hojení ran.

spirulina

Účinky

  • Tvorba vitaminu A

Díky beta karotenu může tělo vytvářet vitamin A – retinol. Spolu s chlorofylem je jeho využitelnost ještě vyšší. Chlorofyl pomáhá v těle aktivovat enzymy, které produkují vitamin E a K, které podporují přeměnu karotenů na vitamin A. Ten je součástí metabolismu bílkovin, podporuje imunitu, posiluje zrak, zdraví pokožky, odstraňuje akné, pomáhá s obnovou kostí, zubů, vlasů, nehtů a je prevencí proti různým druhům rakoviny.

  • Proteinová bomba

Spirulina je nejlepší zdroj rostlinného proteinu s vekou vstřebatelností až 80 %. U živočišných bílkovin je to jen 20 %. Proteiny zpomalují pohyb potravy zažívacím traktem a stabilizují hladiny krevního cukru. Budete déle sytí a využijete to při hubnutí a léčbě cukrovky.

  • Antioxidační a protizánětlivé účinky
Mohlo by vás zajímat:  Moringa olejodárná a její účinky

Působení volných radikálů zabraňují právě antioxidanty a chrání buňky před poškozením. Spirulina jich obsahuje hned několik, jako karotenoidy, barviva, vitaminy, enzymy i esenciální mastné kyseliny. Barvivo má fykocyanin značné antioxidační a protizánětlivé účinky a stimuluje imunitní systém. Zvyšuje obranyschopnost proti nemocím virového nebo bakteriálního původů a zvyšují metabolické procesy v těle. Organismus nejlépe vstřebává antioxidanty z přírodních zdrojů.

  • Podporuje imunitní systém

Má vliv na imunitní systém prvky jako je vápník, hořčík, chrom, měď či selen ve vzájemné interakci. Hořčík usnadňuje absorbci vápníku, chrom pomáhá efektivně využít glukózu, měď je důležitá pro energetický metabolismus, selen je spjat s funkcí štítné žlázy. Příznivě ovlivňuje tvorbu spermií, zdraví vlasů a nehtů.

  • Snižuje cholesterol a triglyceridy

Zvýšená hladina cholesterolu a triglyceridů způsobuje onemocnění srdce. Triglyceridy jsou tuky, tedy 3 mastné kyseliny navázané na glycerol, které slouží k ukládání energie využívané mezi jídly. Snižuje hladinu LDL cholesterolu, triglyceridů a zvyšuje prospěšný HLD cholesterol.

  • Upravuje zažívání při léčbě antibiotiky

Při léčbě antibiotiky dochází ke zničení střevních bakterií a to i těch prospěšných. Spirulina zvyšuje růst u Lactobacillus acidophilus a dalších probiotik.

  • Zmírňuje chudokrevnost

Anémie je spojená s únavou a vyčerpaností. Spirulina je jedním z nejbohatších zdrojů železa, s vlivem na tvorbu červených krvinek a hemoglobinu. Příznivě ovlivňuje transport kyslíku, snižuje únavu a pocit vyčerpání.

  • Zmírňuje alergickou rýmu

Při léčbě alergické rýmy Spirulina zmírňuje výtok z nosu, otok sliznic, svědění a kýchání.

  • Zpomaluje stárnutí a regeneraci buněk

Spirulina je bohatá na nukleové kyseliny RNA/DNA, důležité pro buněčnou regeneraci a zmírňuje proces stárnutí a opotřebení organismu. Je podporou při léčbě rakoviny, zejména u rakoviny úst a při léčbě leukoplakie, která je často předzvěstí rakoviny úst u kuřáků.

  • Zvyšuje činnost mozku

Podle čínské medicíny má modrozelená pigmentace v organismu svíravé účinky a stahuje struktury. Tím podporuje mozkovou činnost a schopnost soustředění. Aminokyseliny v mozku se působením pigmentace k sobě stahují, tvoří mnohem více neurotransmiterů a zvyšují mentální kapacitu.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé dezerty nejen pro štíhlou linii

spirulina

Spirulina vs chlorela

Chlorella je řasa. Obě získávají energii pomocí fotosyntézy. Rozemletý prášek se zpracovává ve formě tablet. Obě zvyšují odolnost vůči infekcím a virům, fyzickou i psychickou výkonnost organismu, regulují hladinu krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi. Obě jsou antioxidanty, odbourávají toxické látky, obsahují velké množství aminokyselin, minerálů a vitamínů. Aminokyselin má chlorella o trochu víc.

Řasa Chlorella patří mezi jednoduché rostliny, sinice Spirulina spíše do skupiny bakterií. Ve zpracované formě můžeme spirulinu dobře strávit, ale neupravenou chlorellu ne, protože její buněčnou stěnu tvoří celulóza, kterou neumíme strávit. Proto je třeba chlorellu velmi jemně namlít kvůli rozrušení buněčné stěny – dezintegraci. Je třeba si na to dát pozor při nákupu. Buněčné stěny spiruliny tvoří polysacharidy, které se rozkládají v žaludku s pomocí trávicích enzymů, a není třeba ji mlít na tak jemný prášek.

Chlorella má vysoké množství vitaminu K, obsahuje fosfor, tryptofan i kyselinu pantotenovou, které ve spirulině nejsou. Spirulina zase obsahuje fykocyanin, železo, kyselinu listovou a vitamin B12, podporující zdravou krvetvorbu. Chlorella je lepší u regenerace a doplnění živin, detoxikace organismu i při diabetu. Spirulina je vhodnější pro posílení vitality, růst svalové hmoty, zvýšení metabolismu, na trávení a při dietách.

Doporučení

U obou látek se mohou projevit přechodné nežádoucí účinky, jako potíže s trávením, průjmy, nevolnost a zvracení. Někdy jde o nespavost díky doplnění energie. Ideální je společná kombinace obou přírodních látek. Můžete se zaměřit na produkty bio a pročíst si také recenze. U každého produktu si také důkladně pročtěte dávkování podle gramáže.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení