„Vyvážená strava“, co všechno tento pojem skrývá

Strava
Zveřejněno: 6.2.2015 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Chcete se zdravě stravovat a cítit se dobře? Pojem „vyvážená strava“ slýcháme poměrně často. Málokdo si však dokáže představit, co přesně to znamená. Bohužel většina lidí si neuvědomuje, jak moc si nevhodným stravováním ubližuje.

Lidský organismus dokáže po dlouhou dobu odolávat nepříznivým podmínkám, které mu připravíme. Nakonec však reaguje nemocí. Pokud se dlouhodobě budeme nevhodně stravovat, dříve nebo později nám to naše tělo oplatí. Proč tedy čekat se založenýma rukama? Zvolte raději vyváženou stravu co nejdříve. To obnáší kompletní změnu životního stylu.

Vyvážená strava a vliv na naše zdraví

Věděli jste, že se skladbou stravy souvisí většina onemocnění? Bez jídla bychom nemohli žít, ale zároveň nám může hodně ublížit. Lidské zdraví je závislé na mnoha složkách stravy, mezi které patří voda, sacharidy, bílkoviny, vitaminy a tuky.

Na pomyslné pyramidě stravy stojí celozrnné obiloviny (například chléb, rýže, jáhly, kukuřice, těstoviny a jiné). Tyto potraviny obsahují značný podíl ATP energie, na jejímž základě náš organismus funguje.

Mezi další potraviny, na které bychom neměli zapomínat, patří ovoce a zelenina. Nachází se v nich fytolátky, které nás ochraňují před rakovinou. Obsahují tolik potřebnou vlákninu, vitaminy a minerály, bez kterých bychom zkrátka nemohli fungovat.

Do našeho jídelníčku patří také tuky, sladidla, sůl a další koření. Ovšem tyto potraviny konzumujte skutečně jen střídmě. Vyvážená strava není jen o „zdravých a dietních potravinách“, ale především o tom, jak je dokážeme zkombinovat.

Zapomeňte na zlozvyky

Největším zlozvykem posledních let se stalo, že lidé zapomínají na pravidelnost. Žijeme v hektické a uspěchané době, která se bohužel negativně odráží také na našem stravování. Snídani nestíháme, přes den si na jídlo sotva vzpomeneme, zato večer si vše vynahrazujeme velkou večeří. Právě takové stravování je to nejhorší, které můžeme zvolit. Zkuste to jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Je libo sladkovodní či mořské ryby?

Snídaně tvoří absolutní základ dne. Na tu rozhodně nezapomínejte, vyvarujte se však sladkých a tučných jídel. Naopak do snídaně zařaďte vlákninu ve větším množství, která dokáže zasytit na delší dobu. Přibližně dvě až tři hodiny po snídani si dopřejte svačinu, ideálně v podobě ovoce či jogurtu. Kolem poledne si dejte lehký oběd, odpoledne následuje svačina a následně večeře.

Součástí vyvážené stravy je také dostatek pohybu a kvalitní odpočinek. Nejde jen o samotné stravování, ale celkový životní styl, neboť všechno souvisí se vším.

Jak vypadá strava, které doslova léčí?

Zdravá strava, která má téměř léčebné účinky, spočívá v pěti základních potravinách. Patří sem ořechy, luštěniny, obiloviny, ovoce a zelenina. Může se zdát, že takový jídelníček je velice chudý a značně omezený. Přesto se jedná o nezbytné živiny, se kterými bychom si v podstatě vystačili.

Navíc na bázi těchto potravin je postaven základní jídelníček mnoha kultur, například v Číně, Indii či Africe. Možná proto v těchto zemích nebývá obezita tak častá, jako je tomu například v Americe, kde vyvážený jídelníček patrně dodržuje jen málokdo.

Nezapomínejte na pitný režim

Nedílnou součástí vyváženého jídelníčku je také pitný režim. Pití je ještě důležitější, než strava. Denně bychom měli vypít minimálně dva, nejlépe však 3 litry tekutin. Ovšem rozhodně nemáme na mysli sladké perlivé nápoje, ale nejlépe neperlivou vodu, čaj či ředěné džusy.

V případě vyšší fyzické zátěže nebo v letních parních dnech je třeba pít ještě více. Prakticky bychom neměli dopustit, aby náš organismus pociťoval žízeň. Proto je lepší pít pravidelně v menším množství. To ostatně platí také u jídla.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Marek
    • 21.3.2015
    Odpovědět

    podle všeho tuto stranku sponzoruje PENAM … podáváte zde nepravdivé informace! zkuste se nad stravou a vůbec organismem zamyslet a hlavně sami nad sebou …. sacharidy jako základ stravy ?! prosím přehodnoťe svou profesi a nedělejte ostudu těm kteří jsou profesionálové a jde jim o lidi a né o no přisát se k něčemu co je najednou moderní. děkuji a s obilím sbohem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení