Zdravá strava aneb Hříchy mužů

Zdravá, Strava
Zveřejněno: 13.9.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Chutě mužů jsou od těch ženských mírně rozdílné. Mnoho mužů se domnívá, že jich se nějaké stravovací hříchy přece netýkají! Stačí, když si zajdou do posilovny a nebo se projedou na kole. Vždyť diety a jakékoliv omezování stravy – to je přece pouze pro ženy! Opravdu to tak je? Pojďme se tedy podívat na největší hříchy mužů a na to, jaké mají dopady na zdraví mužů.

Sůl sem, sůl tam, kde já si ji všude dám?

Mnoho mužů upřednostňuje výraznou chuť jídla. Ať již ostřejší či slanější – hlavně výraznou! Možná i vy znáte od sebe či svých rodičů situaci, kdy je jídlo na talíři dosolováno ještě dříve, než je vůbec ochutnáno. Co se tedy stane s organismem, pokud solíme neúměrně? Vysoké množství soli v těle zvyšuje krevní tlak. U citlivých osob může dojít až k poškození ledvin. Přesto však existují jedinci, kteří na sůl nijak nereagují a u kterých sůl nemá žádný vliv na jejich zdraví. Sůl však zvyšuje chuť k jídlu, což má za následek vyšší riziko vzniku obezity.  Sůl také zvyšuje pocit žízně, kterou mnohdy muži zahání dobře vychlazeným pivem či vínem. Tímto si muži zvyšují příjem energie a zatěžují si játra. A přesně v tomhle případě začínají muži přibírat na váze.

Zdravá strava aneb Hříchy mužů

Bílý sex aneb Noční vyjídání ledničky

Mnoho mužů má tendenci chodit v pozdních večerních a nočních hodinách do lednice. Jsou schopni sníst vše, co jim přijde pod ruku. Tenhle zvyk si však s sebou nese vysoké riziko vzniku obezity a cukrovky. Buňky nejsou schopny dodanou energii využít a uloží ji do tuku. Pokud si tedy muži dopřávají v těchto nočních hodinách především pečivo, rýži, brambory, tučná a smažená jídla, zadělávají si jednoznačně na malér. Jestliže již nejsou muži schopni ovládnout tento svůj zlozvyk, měli by raději volit místo sacharidů bílkoviny. Proto by měli v lednici najít místo výše zmiňovaných potravin raději šunku, zavináč (ovšem bez pečiva), plátek ryby a nebo zeleninu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak správně zacházet se zeleninou

Další nezdravosti

Někteří muži jsou jednoduše “masoví” a nic jiného je neuspokojí. Ideální je mít na snídani kus uzeniny, na oběd pořádný kus masa a večer rozhodně nějakou klobásu. Pokud muži upřednostňují tučné a tlusté maso spolu s uzeninami, dávají svému tělu pořádně zabrat. Jestliže by tito muži rádi změnili své stravovací návyky a nechtějí se vzdávat pokrmů z masa, měli by si je alespoň pečlivě a zodpovědně vybírat. Místo tlustého masa či klobásky by měli volit libovou šunku a k ní zeleninu. Obecně lze však říci, že tučné maso na noc není příliš vhodné hned z několika důvodů. Prvním důvodem, proč jej ve večerních hodinách nekonzumovat je fakt, že se dlouho tráví a tělo během spánku nemůžu plně odpočívat. Druhý fakt je ten, že hladina cholesterolu jde prudce nahoru. Uzeniny se také obecně spojují s vyšším výskytem cukrovky a nádorových onemocnění. Proto by si muži měli k uzeninám dopřávat také dostatečné množství zeleniny, aby došlo ke kompenzaci.

Extrémně kořeněné jídla

Kořeněná jídla nepředstavují pro muže příliš velký problém, jestliže si muži umí vybrat správné a kvalitní koření. Zcela nevhodné jsou tzv. kořenící směsi, které se dají zcela běžně koupit v supermarketech. Tyto směsi jsou již přímo určené např. na grilované kuře, ryby atp. Proč jsou pro lidský organismus nevhodné? Směsi obsahují vysoké množství soli a glutamátu sodného. Muži, kteří trpí onemocněním žaludku, žaludečními vředy atp. by se měli koření vzdát a nahradit ho spíše čerstvými bylinkami.

Zdravá strava aneb Hříchy mužů

Alkohol

Který chlap si tu a tam nedá pivo, víno či něco tvrdšího? Pokud si tedy muži dopřejí alkohol pro tučném jídle – proč ne. Ale i v tomto případě platí výše zmíněné rady – tj. nejíst tučné jídlo večer. Alkohol podporuje chuť k jídlu, takže pokud bojujeme se zvládnutím nočního vyjídaní lednice, omezte také noční popíjení alkoholu.

Mohlo by vás zajímat:  Avokádová pomazánka. Už jste ochutnali? Něco tak dobrého jste už dlouho neměli.

A co tedy mám jíst?!?

Selský rozum jednoznačně říká, že jíst můžeme téměř cokoliv, ale vždy záleží na množství. Nicméně přesto je vhodné odbourat ryze nezdravé potraviny jako např. tavené sýry a nekvalitní průmyslově vyrobené potraviny.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Fitness Book
    • 13.10.2013
    Odpovědět

    Super Clanek !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení