Alpa francovka je lihový bylinný roztok, který není pro svět žádnou novinkou. Společnost Alpa, a.s. bylo založena již roku 1913 a jde o ryze českou společnost se sídlem ve Velkém Meziříčí, která je však známá i ve světě – jak u našich pohraničních sousedů, tak i u zaoceánské Austrálie. Jak jste jistě pochopili, společnost Alpa je známá především pro výrobu známé francovky.
Ročně se na trh dostane i 5 milionů kusů francovky. Není pochyb o tom, že tradiční lahvičky s modrožlutou etiketou z pultů mizí. Přesto, že francovka je stále stěžejním produktem, přináší Alpa na trh i různé masážní přípravky, kosmetiku pro děti i dospělé, které můžete znát pod značkami jako Amica, Aviril, Pedik nebo Repelent.
Obsah článku
Francovka a její složení
Každý jistě ví, že francovka jako lihovina obsahuje z 60 % denaturovaný Ethanol, tedy líh. Dalšími složkami potom jsou mentol, parfém, voda a ethylacetát s ethylformiátem. Toto jsou základní složky originální francovky.
Dnes je však možné najít francovky s přidanou hodnotou, proto lze pořídit například francovku s označením Lesana, což je roztok s extraktem z borovicového jehličí; Kaštan je roztok s kaštanovým extraktem; Kostival obsahuje extrakt kořene kostivalu; Arnika obsahuje extrakt z byliny arniky; a nakonec je tu francovka Hřebíček, ve kterém je, logicky, extrakt z hřebíčku.
Francovka a její použití
Alpa si udržela pozici na trhu přes jedno století hlavně proto, že je dostupná, stojí pár korun a je téměř v každé drogerii či lékárně, a všestranná. Umí opravdu zázraky. Nemáte-li s francovkou zkušenosti, měli byste to napravit.
Vnější užití
Nejobvyklejším užíváním francovky bude nejspíše potírání svalů a kloubů a drobná masáž. Místa budou po aplikaci příjemně chladit a bolest začne odeznívat, svaly se začnou uvolňovat. Stejně tak francovka pomůže při obraženinách, výronech a vymknutích. Stačí produkt lehce vetřít do kůže, není třeba nijak tlačit na už tak bolavé místo.
TIP: Sportovci by měli francovku rozhodně mít po ruce. Uvolní natažené svaly, pomůže při přetažení a jak již bylo řečeno, jde i o první pomoc při vymknutí a naražení.
Skvělá se však francovka také na obklady, desinfekci oděrek, ošetření aknózní pleti a pleti po holení, jako první pomoc při bolestech hlavy – stačí pomazat spánky, týl, což je i osvěžující a uvolňující procedura kdykoliv, kdy se ocitnete ve vypjaté situaci. Užitečná je francovka také při pocení nohou – stačí do horké lázně přidat pár kapek a nohy v ní vykoupat. Lze ji však přidat i do koupele, protože bude lépe působit rovnoměrně na celé tělo a přitom uvolňovat i příjemnou uvolňující vůni.
Vnitřní užití
Francovka má více užití vnějších, i tak ji lze využít vnitřně, a to především v dutině ústní. Zde působí na bolavé zuby, je účinná při paradentóze, zmírňuje krvácení. Lze ji smíchat s vodou a vytvořit si tak vlastní ústní vodu.
Neoficiální zdroje tvrdí, že ji lze také pít. Je to levná náhrada drahých alkoholových nápojů a také pomoc při žaludečních obtížích – stačí dát kapku francovky na kostku cukru.
Jiné užití
Lidové způsoby užití hlásají, že je francovka vynikající při čištění skel, žaluzií, zrcadel, prý spolehlivě vyčistí i nečistoty způsobené inkoustem a fixami. Podle všeho zabraňuje i skvrnám od potu na límci košile, stačí jej francovkou lehce potřít. Tyto netradiční způsoby užití nemusí být spolehlivé, proto buďte obezřetní při jejich zkoušení.
Úvodní obrázek: alpa.cz