Alpu by měl mít každý doma. Je to základ lékárničky!

francovka

Alpa francovka je lihový bylinný roztok, který není pro svět žádnou novinkou. Společnost Alpa, a.s. bylo založena již roku 1913 a jde o ryze českou společnost se sídlem ve Velkém Meziříčí, která je však známá i ve světě – jak u našich pohraničních sousedů, tak i u zaoceánské Austrálie. Jak jste jistě pochopili, společnost Alpa je známá především pro výrobu známé francovky.

Ročně se na trh dostane i 5 milionů kusů francovky. Není pochyb o tom, že tradiční lahvičky s modrožlutou etiketou z pultů mizí. Přesto, že francovka je stále stěžejním produktem, přináší Alpa na trh i různé masážní přípravky, kosmetiku pro děti i dospělé, které můžete znát pod značkami jako Amica, Aviril, Pedik nebo Repelent.

Francovka a její složení

Každý jistě ví, že francovka jako lihovina obsahuje z 60 % denaturovaný Ethanol, tedy líh. Dalšími složkami potom jsou mentol, parfém, voda a ethylacetát s ethylformiátem. Toto jsou základní složky originální francovky.

Dnes je však možné najít francovky s přidanou hodnotou, proto lze pořídit například francovku s označením Lesana, což je roztok s extraktem z borovicového jehličí; Kaštan je roztok s kaštanovým extraktem; Kostival obsahuje extrakt kořene kostivalu; Arnika obsahuje extrakt z byliny arniky; a nakonec je tu francovka Hřebíček, ve kterém je, logicky, extrakt z hřebíčku.

Francovka a její použití

Alpa si udržela pozici na trhu přes jedno století hlavně proto, že je dostupná, stojí pár korun a je téměř v každé drogerii či lékárně, a všestranná. Umí opravdu zázraky. Nemáte-li s francovkou zkušenosti, měli byste to napravit.

Vnější užití

Nejobvyklejším užíváním francovky bude nejspíše potírání svalů a kloubů a drobná masáž. Místa budou po aplikaci příjemně chladit a bolest začne odeznívat, svaly se začnou uvolňovat. Stejně tak francovka pomůže při obraženinách, výronech a vymknutích. Stačí produkt lehce vetřít do kůže, není třeba nijak tlačit na už tak bolavé místo.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťová encefalitida: Je vhodné nechat očkovat sebe i své děti?

TIP: Sportovci by měli francovku rozhodně mít po ruce. Uvolní natažené svaly, pomůže při přetažení a jak již bylo řečeno, jde i o první pomoc při vymknutí a naražení.

Skvělá se však francovka také na obklady, desinfekci oděrek, ošetření aknózní pleti a pleti po holení, jako první pomoc při bolestech hlavy – stačí pomazat spánky, týl, což je i osvěžující a uvolňující procedura kdykoliv, kdy se ocitnete ve vypjaté situaci. Užitečná je francovka také při pocení nohou – stačí do horké lázně přidat pár kapek a nohy v ní vykoupat. Lze ji však přidat i do koupele, protože bude lépe působit rovnoměrně na celé tělo a přitom uvolňovat i příjemnou uvolňující vůni.

Vnitřní užití

Francovka má více užití vnějších, i tak ji lze využít vnitřně, a to především v dutině ústní. Zde působí na bolavé zuby, je účinná při paradentóze, zmírňuje krvácení. Lze ji smíchat s vodou a vytvořit si tak vlastní ústní vodu.

Neoficiální zdroje tvrdí, že ji lze také pít. Je to levná náhrada drahých alkoholových nápojů a také pomoc při žaludečních obtížích – stačí dát kapku francovky na kostku cukru.

Jiné užití

Lidové způsoby užití hlásají, že je francovka vynikající při čištění skel, žaluzií, zrcadel, prý spolehlivě vyčistí i nečistoty způsobené inkoustem a fixami. Podle všeho zabraňuje i skvrnám od potu na límci košile, stačí jej francovkou lehce potřít. Tyto netradiční způsoby užití nemusí být spolehlivé, proto buďte obezřetní při jejich zkoušení.

Úvodní obrázek: alpa.cz

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Alpu by měl mít každý doma. Je to základ lékárničky!
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení