Autosedačky pro bezpečnou jízdu vašich dětí

Autosedačky
Zveřejněno: 28.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Všechny maminky dnes již ví, jak důležitá je autosedačka. Podle předpisů je převoz dětí menších 150 cm možný pouze v zádržném systému. Vyšší dítě pak může již použit pouze klasický bezpečnostní pás. Na trhu se však vyskytuje velké množství autosedaček a my vám nyní řekneme, podle čeho si vybrat tu nejlepší. Než přejdeme k samotným faktům výběru autosedačky, doporučujeme, abyste si vždy zjistili co možná nejvíce referencí o autosedačce, která se vám líbí. Na autosedačce rozhodně nikdy nešetřete. Vybírejte vždy kvalitní výrobky, které byly schváleny. Jestliže si i nadále nejste jistá, jakou autosedačku si zvolit, můžete sledovat rovněž výsledky nezávislých testů dětských autosedaček. Ty každoročně provádí například německá motoristická organizace ADAC. V České republice tyto testy provádí nejčastěji občanské sdružení spotřebitelů dTest. Každá moderní maminka při výběru autosedačky rovněž dbá na praktickou stránku věci. Dnešní moderní autosedačky je možné také připevnit na kočárek. Zde je však vždy důležité sledovat kompatibilitu s vaším dětským kočárkem.

Na co si tedy dát pozor při výběru autosedačky?

Existuje jedno pravidlo, které byste nikdy neměli porušit. Autosedačku si musíte vždy vybírat za přítomnosti dítěte. Je to nejen z důvodu, že musíte koupit správnou velikost, ale také proto, že je nutné, aby se v ní vaše dítě dobře cítilo. Může se stát, že v autě bude trávit opravdu mnoho času. Proto je jeho pohodlí velmi důležité. Jakmile si tedy vybere autosedačku, při její instalaci vždy postupujte přesně podle přiloženého návodu. Návod si vždycky uschovejte pro případné další použití. Správná autosedačka zaručuje snadnou, rychlou a spolehlivou manipulaci. Vždy se ujistěte, že je sedačka důkladně upevněná a nedá se s ní téměř pohnout. Výrobci automobilů vyvinuli speciální upevňovací systém ISOFA, který umožňuje správné ukotvení autosedačky. Tento upevňovací systém má v dnešní době většina nových automobilů. Velmi důležitou zásadou rovněž je, že se dítě nikdy nesmí převážet na sedadlech, která jsou vybavená airbagem. V případě, že víte, že vaše auto má airbag, je nutné jej deaktivovat.

Mohlo by vás zajímat:  Tubulizace žaludku - cesta ke štíhlejší linii?

Nikdy nepřevážejte dítě jen na klíně. I za 5 minut se může stát dopravních nehoda, která v takovém případě bývá většinou pro dítě tragická.

Některé maminky využívají autosedačky, které již byly dříve použité. I v tomto případě je nutné dodržet určitá pravidla. Pokud od někoho získáte nebo si koupíte autosedačku, nikdy nezapomeňte na důkladnou kontrolu mechanického poškození autosedačky. Rovněž i zde musíte mít vždy na paměti, že autosedačka musí být vždy vhodná pro vaše dítě tzn. pro výšku a váhu vašeho dítěte. Současně musí být také autosedačka vhodná i do vašeho auta. Zkušební značka, která je na autosedačkách, vám dá jasně najevo, pro jaké dítě je určená. Je-li na vaší autosedačce označení Universal, znamená to, že je vhodná téměř do všech typů aut.

Autosedačky pro bezpečnou jízdu vašich dětí

Kam umístit autosedačku?

Vybrali jste si tedy autosedačku a nyní přichází otázka, kam byste ji měli umístit. Jaké místo je tedy nejvhodnější a nejbezpečnější pro přepravu vašeho dítěte v autosedačce? Ze statistik vyplývá, že nejlepší místo pro umístění autosedačky je na zadním sedadle za místem předního spolujezdce. Jestliže dítě povyroste (5 až 6 let) používají se tzv. anatomické sedačky s vlastními bezpečnostními pásy. Platí zásada, že pás nesmí být veden pod pažemi nebo přes břicho. Nikdy dovolte svému dítěti, aby stálo mezi předními sedadly. Všichni si dovedeme představit, co se stane, když budete nuceni v takové chvíli rychle zabrzdit. Vymrštění dítěte proti čelnímu sklu je rovněž téměř vždy fatální.

Typy autosedaček

Skupina 0 plus – pro děti od 0 do 13 kg

Tento typ autosedaček je vhodný pro miminka, která vyžadují transport vpololeže. Tyto autosedačky se upevňují v poloze protisměru jízdy na zadní sedadlo. Jestliže dítě dosáhne váhy pro tento typ autosedačky (skořepina) nebo když jeho vrchol hlavy vyšší než horní část autosedačky, je načase koupit novou.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťová encefalitida: Je vhodné nechat očkovat sebe i své děti?

Skupina 1 –  9 až 18 kg (1 až 4 a půl roku)

V tomto věku by již děti měly sami umět sedět, ale zpočátku vždy potřebují oporu ze všech stran. V této skupině se nachází několik typů autosedaček. Můžete si vybrat systém upevnění v protisměru jízdy, systém se záchytným tělesem, systém kalhotových šlí nebo tříbodový pásový systém bez vlastního popruhového systému.

Skupina 2 – pro 15 až 25 kilo (3 a půl až 7 let)

V této kategorii máte opět možnost volby mezi několika typy sedačkového poutání. Vybrat si můžete buď systémy se zádržným tělesem, kdy dítě sedí na normálním sedadle a zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte nebo zádržný systém se zvýšeným sezením.

Skupina 3 – pro 22 až 36 kilo (od 6 let do výšky 150 cm)

V tomto věku se již nepoužívají klasické autosedačky, ale zvýšená sedla, která umožňují, aby byl popruh pásu pro dospělé ve správné pozici. Pásy by vždy měly vést přes pánev a rameno.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení