Bolestivé obtíže, které nechcete!

s6j0h7g143x5rdq

Pálení při močení, bolesti za stydkou kostí nebo v zádech, pocity diskomfortu při vyprazdňování močového měchýře zažije v průběhu života třetina žen a asi 20 % mužů. U mírného průběhu lze obtíže řešit domácí léčbou, často je nezbytné navštívit urologa.

Ledviny a celé močové cesty jsou čističkou organismu, odvádějí z těla zplodiny, proto je jejich správné fungování zcela nezbytné, aby se škodliviny v organismu nehromadily. Zároveň jsou poměrně vnímavé k napadení bakteriemi Escheria coli, které jsou zcela přirozenou součástí střevní mikroflóry. V případě, že se přemnoží nebo proniknou do narušené sliznice močového měchýře, vzniká zánět. Zdravá sliznice močových cest je hladká a tvoří si sama přirozenou obranu před osídlením bakterií, ale po zánětech se zbrázdí a infekce se snadněji opakují.  Mohou zasáhnout kterýkoliv orgán močových cest: ledviny, ledvinné pánvičky, močovou trubici, prostatu, varlata, nadvarlata.

Proč trpět doma, když pomoc je snadná a rychlá

Řada lidí se při prvních příznacích zánětu: pálení při močení, problémech s vyprázdněním a zároveň nucením na močení, někdy i krví v moči a bolestech v podbřišku a za stydkou kostí obrací k volně prodejným preparátům. Často tato samoléčba nestačí a bolestí se zvyšují. Při akutním zánětu močového měchýře a močových cest jsou jediným účinným řešením antibiotika. Právě urologie je místem, kde vám provedou základní vyšetření: bakteriologický rozbor moči, případně stěry z močové trubice a po kultivaci nasadí přesně cílená antibiotika. Úleva přichází téměř okamžitě. Radou, kterou se na urologii řídí je dostatečný pitný režim. Proplachování celých močových cest, tedy i ledvin, je základem zdravého fungování orgánů. Ideálně byste měli nejen při zánětech vypít až 2 litry neperlivých vod, občas proložených slabými čaji (mezi bylinkami jsou vhodné heřmánek, třapatka nachová, zlatobýl obecný). Posílení imunity a celkové obranyschopnosti organismu proti zánětům, regeneraci sliznic močového měchýře podporují vitaminy A, D, E, C; echinacea, lichořeřišnice, laktobacily a další. Samozřejmostí je klid na lůžku.

Mohlo by vás zajímat:  Jak zhubnout na břiše

Když se záněty opakují, mohou přejít do chronické fáze

Pokud se především ženě objeví zánět močového měchýře, zpravidla se zopakuje. Muži jsou i díky tělesné konstituci zánětům odolnější než ženy, které mají kratší močovou trubici. Současně riziko způsobuje malá vzdálenost mezi ústím močové trubice a řitním otvorem. Při sexu se tak do močové trubice snadno dostanou fekální bakterie. Je potřeba zánět dobře vyléčit léky na močové cesty: první dny se podávají antibakteriální léky, přípravky proti bolesti a křečím, antibiotika. Je třeba uzdravit sliznice močového měchýře a močových cest a zbavit je bakterií. Při nedoléčení (nevyužívání antibiotik, nedostatečném klidovém režimu, vyplavení bakterií z těla…) hrozí, že se záněty budou opakovat a přejdou na chronické fáze. Největší riziko je do dvou měsíců po první atace zánětu. Hrozbu ztěžují některé nemoci jako je cukrovka, zúžení močové trubice, oslabená sliznice řadou infekcí. Chronické záněty se sice neprojevují tak intenzivními bolestmi a křečemi v podbřišku, ale zato se léčí daleko obtížněji a déle. I několik měsíců.

Když je třeba androlog

Muži mají také svá typická urologická onemocnění a těmi jsou obtíže se zbytnělou prostatou (předstojnou žlázou), která utlačuje močovou trubici a vede k zánětům a bolestivému močení. Jako léčba mohou sloužit speciální léky na prostatu. Rizikovými faktory je věk, zvýšená produkce testosteronu, dědičnost, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a špatný životní styl.  Přestože je zvětšení prostaty nezhoubné onemocnění, městnání moči v močovém měchýři, v močovodech a ledvinách poškozuje postupně močové cesty i ledviny. Typicky mužskou záležitostí jsou záněty varlat a nadvarlat, bulky ve varlatech, které rozhodně není dobré podceňovat, protože se může jednat o zhoubné nádory. S těmito obtížemi vám pomohou na andrologii, který se specializuje na choroby mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vyzrát na zaražené větry (prdy)? A kdy vyhledat lékaře?

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení