Březová voda: Její prospěšné účinky nejen na vlasy a jak na sběr?

pexels-sungmu-heo-2689558
Zveřejněno: 25.5.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Už naše babičky věděly, že se při zkrášlování vyplatí vsadit na přírodní prostředky. Zvlášť, co se týče péče o vlasy. Proč se používá březová voda na růst vlasů? A může být březová voda nápoj? Na to vše se zaměříme níže.

Příroda je mocná čarodějka, o jejíž moci nemáme mnohdy ani potuchy. Některé bylinky pomáhají navozovat klid a psychickou pohodu. Další se zase přikládaly na rány, aby podpořily jejich hojení.

Hodně bylin a přírodních prostředků se používalo i na vlasy. Namátkou bychom mohli zmínit odvar z kopřiv, nebo heřmánkový oplach na světlé vlasy. Velmi známá je i březová voda na vypadávání vlasů.

Jelikož byla poměrně dlouhou dobu mimo centrum naší pozornosti, dnes vám nabídneme několik důvodů, proč byste měli o jejím použití přemýšlet.

Březová voda – na co je dobrá?

březová voda na vlasy

Březová voda je produkt z břízy. Na jaře se sbírá její míza, ve které jsou obsažené různé živiny a látky. Když ze stromu vytéká, je čirá a sladká. Po několika dnech začne obvykle kvasit a začne být o něco kyselejší. Někteří lidé ji pijí jako nápoj, jindy se přidává do jiných. (Víno, pivo, sirup, medovina…) Poměrně často se přidává do zkrášlujících a pečujících kosmetických produktů.

Je ale potřeba před prvním použitím počítat i s potenciálními negativy, která na vás může konzumace, nebo aplikace březové vody mít.

Mezi negativní reakce na březovou vodu patří:

  • Alergie
  • Předávkování manganem (z toho důvodu je nutné nepít březovou vodu/šťávu po litrech)

Účinky březové vody na vlasy

účinky březové vody

Březová voda obsahuje malé množství vápníku, mangan, hořčík a zinek. Dále v ní najdeme fosfor, draslík, vitamín C a měď. Což je poměrně slušná výbava, ze které mohou naše vlasy s kůží těžit.

Mohlo by vás zajímat:  Jak rychle rostou vlasy? Někomu až o 1,7 cm za měsíc, čím to je?

Pokud se rozhodnete dávat březovou vodu na kůži, můžete očekávat, že po čase bude viditelně projasněnější. Vitamín C má navíc dobrý vliv na vstřebávání železa a na tvorbu kolagenu. Přesně to jsou i důvody, proč se březová voda doporučuje aplikovat na vlasy. Látky v ní obsažené propůjčují vlasům sílu a pružnost, kterou potřebují pro svůj pěstěný vzhled. Také tím můžete přispět k jejich pomalejšímu poškození.

Sběr březové vody

Pokud se rozhodnete sbírat březovou mízu svépomocí, buďte ohleduplní a vybírejte si k tomuto účelu stromy ve vlastní zahradě. Případně se s někým domluvte a zbytečně neničte velký počet bříz. Také myslete na to, že nejlepší čas pro sběr březové mízy je brzy zjara.

Postupujte tak, že:

  • Si vyberete mladý a dostatečně silný strom (jeho kmen by měl mít alespoň 30 cm)
  • Uděláte otvor do kůry, tak, aby směřoval šikmo dolů (tak bude lépe odkapávat šťáva do sběrné nádoby)
  • Nechte šťávu odkapávat brčkem do nádoby přes noc
  • Otvor v bříze uzavřete
  • Šťávu skladujte v ledničce a rychle ji spotřebujte

sběr březové vody

Jak vidíte, je to celkem jednoduché, ale i přesto vám doporučujeme, abyste se stromem a jeho částmi pracovali s maximálním respektem.

V případě, že máte alergii, březové vodě a výrobkům z ní se vyhněte. Také neuděláte nic špatného, když se před její vnitřní konzumací nejprve poradíte se svým ošetřujícím lékařem, který vám řekne, zda je pro vás toto konání na základě znalosti vaší osobní anamnézy vhodné.

Používáte březovou vodu? Pokud ano, na co?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap – Březová voda: Benefity a rizika (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení