6 nejúčinnějších bylinek na odhlenění organismu + tipy navíc

pexels-edward-jenner-4031631
Zveřejněno: 27.10.2021

S příchodem podzimu musíme často řešit nachlazení, rýmu a kašel. Řadu těchto nepříjemností doprovází slizký hlen, který se nám usadí buď v nosních dutinách, nebo v krku. Existují nějaké bylinky, či jiné alternativní způsoby, jak se hlenu zbavit?

Jako hlen označujeme hustou tělní tekutinu, kterou vylučují sliznice. Například ty, které máme v nose. Její přítomnost je žádoucí, protože chrání sliznice před vysušením. Hlen má také ochrannou funkci. Takže není nutné ho vnímat jako něco špatného.

Někdy ale tělo reaguje zvýšenou produkcí hlenu na nějaké ohrožení. Nemusíme chodit daleko. Stačí, když vdechnete alergen, nebo do těla přes nos pronikne infekce, která se šíří vzduchem. A problém je na světě.

Dá se proti hlenu bojovat přírodní cestou? A existuje nějaká prevence zahlenění?

Bylinky na odhlenění z pohledu babských rad a čínské medicíny

Moderní věda se k použití bylinek na odhlenění staví spíše zdrženlivě. Proto musíme hledat inspiraci u našich babiček, či u lidových léčitelů.

Česnek

pexels-karolina-grabowska-4871133

O česneku se říká, že je jedním z nejlepších přírodních léků. Lidé, kteří ho nemají rádi, nebo po něm nechtějí být cítit často sahají po doplňcích stravy s extraktem z česneku, ze kterých není vůbec patrný. Kromě toho, že vám česnek pořádně protáhne nos vám pomůže bojovat s infekcí. Hodí se jako koření do jídla. Případně ho zkuste sníst syrový.

Zázvor

Dalším pomocníkem ze zelené lékárny je nepochybně zázvor. Kromě toho, že zklidňuje žaludek může mít pozitivní vliv na rychlejší léčbu nachlazení. Jelikož je jeho chuť opravdu velmi intenzivní, nejlépe uděláte, když si kousek čerstvého zázvoru nastrouháte do hrnku a zalijete ho vroucí vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest žaludku - víte, jak se jí co nejrychleji zbavit?

Citron

Ačkoliv to není v pravém smyslu bylinka, teplý čaj s citronem dovede skoro divy. Může za to skutečnost, že je nadopovaný vitamínem C, který je důležitým antioxidantem. Také podporuje imunitní systém, takže byste měli být zakrátko zase fit.

pexels-angele-j-128403

Ženšen

Pravý ženšen je považován za životabudič. Není proto divu, že se ve východní lidové medicíně používá i při zahlenění a nachlazení. Jelikož jde o celkem drahou bylinu, která nemusí být našincům dobře dostupná, je potřeba se po něm podívat ve specializovaných obchodech s doplňky stravy a zdravou výživou. (Někde se totiž prodává i v prášku.)

Dobromysl obecná

Dobromysl obecná má schopnost podpořit lidský imunitní systém. Z čehož organismus čerpá během nemoci. Kromě jiného dokonce dovede snížit produkci histaminu, který může stát za ucpaným nosem. Z této bylinky se dá uvařit čaj, ale hodí se i jako koření do jídla.

Eukalyptus

Eukalyptus není obvykle vhodný pro vnitřní použití. Zato si bude velmi dobře rozumět s horkou vodou ve vaší vaně, nebo s vaší aromalampou. (Jen pozor, ať při aplikaci do vany používáte olej, který je k tomu určený.) Jelikož je hodně aromatický, dokáže protáhnout ucpané nosní dutiny. Spolu s horkou párou pak může zlepšovat odkašlávání, nebo vysmrkání hlenu z těla pryč.

Jak se vyvarovat zahlenění v zimních měsících

pexels-alleksana-4186904

Nyní přichází ke slovu otázka, zda se dá nadměrné produkci hlenu nějak zabránit. Odpověď vás nejspíš nepotěší, protože člověk nemůže vždycky všechno ovlivnit. I tak ale můžete zkusit pár tipů, které by měly toto riziko alespoň trochu minimalizovat.

Zkusit můžete:

  • Preventivně posilovat imunitní systém
  • Pravidelné větrání 
  • Častější umývání rukou
  • Redukovat stres
  • Dbát na zdravý jídelníček

V podstatě jde o dodržování zásad zdravého životního stylu. Dá se předpokládat, že pokud nebudou mít patogeny otevřená zadní vrátka do vašeho těla, nebo nebudou mít vhodnou příležitost k nerušenému množení, měli byste následující období kašle a smrkání přežít v (relativním) bezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Moringa olejodárná a její účinky

Jaké jsou vaše způsoby posílení imunitního systému a boje proti zahlenění?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlen – Hlen (česky)

https://www.healthline.com/health/overproduction-of-mucus-in-throat – Nadprodukce hlenu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321549 – Tipy, jak se zbavit hlenu (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení