Body Mass Index, neboli BMI, je index tělesné hmotnosti, který stanovuje poměr mezi tělesnou hmotností (váhou) a výškou člověka. V případě nadváhy je hodnota tohoto indexu velice důležitá, protože stanovuje, jak vysoké je riziko obezity a lékařům napoví víc o vašem těle.
Nejprve si zkusme přiblížit, co to vlastně obezita je, kde jsou její hranice?
Váhu řeší zejména ženy, většina si čas od času posteskne, že je tlustá. Nicméně lehká nadváha a obezita je rozdíl. Obézních lidí je sice mnoho, ale zdaleka ne tolik, jako lidí s lehkou či střední nadváhou.
Nicméně právě podle výpočtu Body Mass Indexu se dozvíte, do jaké kategorie spadáte.
Spočítejte si svůj Body mass index
Vzrorec BMI není složitý. Počítá se jednoduše: váha v kilogramech dělená výška v metrech a to celé na druhou. Normální váhu určují hodnoty BMI mezi 18,5 až 25. Pokud vám vyjde BMI nižší máte podváhu a pokud vyšší, jde o nadváhu. Nicméně obezita se projevuje až od čísla 30. Na internetu si lze najít BMI kalkulačky, kam stačí jen zadat vaše údaje a dostanete výsledek snadno a rychle bez námahy.
BMI a riziko onemocnění
Body mass index je také velmi významným ukazatelem z hlediska srdečních a cévních onemocnění, zejména tedy u zdravých osob. Aby byl výsledek BMI přesný, je vhodné doplnit hodnoty také o obvod pasu.
V případě osteoporózy je však vztah k výpočtu BMI trochu komplikovanější. Tímto onemocněním totiž trpí zejména žena již s mírnou nadváhou. Vyšší BMI také oddaluje nástup hormonální nerovnováhy u žen. Také souvislost s onemocněním dýchacích cest a hodnotou BMI není dosud zcela objasněna.
Lékaři také upozorňují na to, že výsledné BMI není plně spolehlivým ukazatelem v případě nadváhy u mladých žen nebo naopak starších osob. Jde o to, že výpočet je stále stejný, ale věková kategorie hraje také významnou roli.
Zkrátka jako mnoho dalších parametrů není ani BMI dokonalý a všemocný. Napoví vám, jak jste na tom s váhou, ale nelze se podle něho přesně řídit. Více vám poradí až výživoví odborníci či lékař.
Dosud však neexistuje jiná možnost výpočtu nadváhy či obezity, než pomocí BMI, tudíž patří mezi velmi důležité ukazatele. Body Mass index je tedy stále využíván ve všech studiích, které se zaměřují na rizika určitých chorob i v ordinacích lékařů.
Podrobný popis BMI
Zkusme si blíže popsat jednotlivé výsledky BMI, které vám mohou vyjít.
Číslo pod 20 ukazuje na podváhu. Jde tedy o nezdravý stav, který je opačný než obezita. Přestože štíhlá linie je moderním trendem, nic se nemá přehánět. Pokud máte tedy číslo menší než 20, raději se zkuste zamyslet, zda nemáte problém s anorexií či nechutenstvím. U podváhy hrozí osteoporóza, reprodukční problém a jiné).
Pokud vám vyjde číslo 20 – 25 jde o normální stav, který ukazuje, že vaše váha je v pořádku a pro tělo neznamená žádná velká rizika.
25 – 30 poukazuje na mírnou nadváhu, která lehce zvyšuje zdravotní rizika. Nejde o nic alarmujícího, nicméně toto číslo vám napoví, že je čas zamyslet se nad úpravou jídelníčku a cvičením.
Číslo 30 – 40 značí obezitu. Zde už hrozí vážné zdravotní problémy. Je vhodné navštívit dietologa a začít pracovat na životosprávě a pravidelném cvičení. Tento stav už začíná být dost alarmující.
Pokud vám BMI vyjde na 40, je situace už přímo kritická a je vhodné se obrátit na specialisty. Člověk s takto vysokou nadváhou obvykle není schopný si pomoci sám, nebo obvykle dosáhne jen jojo efektu. Zde je třeba úplně změnit jídelníček, dodržovat zásady správné výživy, zařadit do života pohyb, i když zpočátku jen mírný. Pokud s obezitou nezačnete nic dělat, mohou se dostavit vážné, život ohrožující, komplikace.
BMI už je přežitý, dnes je zkrátka průměrná postava trošku jiná než před 50 lety. tak na něj zbytečně nespoléhejte