Co se děje s vaším dítětem v prvních minutách po porodu?

Dítě, Porod
Zveřejněno: 12.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Jste na porodním sále a právě jste porodila dítě. Prožívate nádherný pocit euforie, uvolnění a radost, že už to máte za sebou. Jste tak unavená, že nejste schopna vnímat, co se kolem vás děje. Nepřejete si nic jiného než mít v náručí toho malého tvorečka. Proč s vámi vaše dítě nemůže být v prvních minutách svého života? Odpověď je poměrně snadná. Lékaři se musí přesvědčit, že je dítě v pořádku. Musí jej přeměřit, převážit a vykonat všechny ty úkony, které jsou nutné ihned po příchodu dítěte na svět provést. Nemusíte však mít strach, že byste své dítě k sobě dostali za dlouhou dobu. Lékaři si jsou velmi dobře vědomi, že první dotyk matky a dítěte by měl proběhnout co nejdříve. Přesto vám dítě na pár sekund odnesou, protože musí vykonat úkony, které jsou pro dítě naprosto nezbytné. Třeba takové odsátí dýchacích cest. Mezi tím provedou lékaři všechny úkony k tomu, aby se přesvědčili, že je dítě zcela v pořádku. Vydržte proto chviličku, a poté si již můžete užít zdravého potomka.

Když vám lékaři na chviličku dítě odeberou, zjišťují následující věci. Adaptaci kůže pro život mimo plodovou vodu, pulz, grimasy, aktivitu svalů a respiraci. Všech těchto 5 faktorů stanoví kondici vašeho dítěte a jsou nezbytně nutné pro další specialisty – pediatry či neonatology. Všichni tito specialisté se dostanou s vaším dítětem do styku a díky tomu mají velmi důležitou informaci vypovídající o tom, jak proběhl nejen samotný porod, ale v jakém stavu se dítě momentálně nachází. Všechno tohle je nutné zkontrolovat v první minutě po narození dítěte, následná kontrola proběhne po pěti minutách. Poslední kontrola proběhne po 10 minutách, kdy se dítě narodilo

Tahle vyšetření se jednotlivě bodují. Říká se tomu tzv. APGAR skóre. Pojďme se tedy podívat na APGAR trošku podrobněji. Jak se tedy vlastně podle APGAR miminko hodnotí?

Mohlo by vás zajímat:  Jak moc věříte svému lékaři?

Barva pokožky: barva pokožky by měla mít vždy tělovou barvu, ruce i nohy by měly být narůžovělé. Pokud to tak je, dostává vaše dítě 2 body. Normální barva a konce prstů nafialovělé se rovnají jednomu bodu. Šedá barva tělíčka, fialově šedá se rovná  0 bodů.

Aktivita svalů: spontánní pohyby se rovnají dvěma bodům. Drobnější snaha o pohyb rukama či nohama rovná se 1 bod, bez pohybu rovná se 0 bodů

Rovněž se hodnotí reflex dráždivosti. Pokud při stimulaci dítě pláče nebo se snaží pošimrat a reaguje na světlo, získává dítě 2 body. Pokud reaguje zpomaleně či reaguje na výraznější podněty, pak dostává pouze 1 bod. Pokud nereaguje vůbec, dostává dítě 0 bodů.

Rovněž se kontroluje dětské dýchání. Pokud dítě pláče a nadechuje se normálně dostává opět 2 body. Tiché a přerušované dýchání 1 bod. Bez dýchání 0 bodů.

Srdeční tep: 2 body dítě získá, pokud má normální tep – tzn. 100 tepů za minutu. Jestliže je tep nižší a pomalejší dostane vaše dítě 1 bod. Pokud mu plus chybí úplně nedostává bod žádný.

Možná se vám může zdát, že tento způsob budování je opravdu zbytečným. Opak je však pravdou. Lékaři, kteří provádějí toto hodnocení, se musí na něj skutečně velmi plně soustředit, protože v této době jde opravdu mnoho. Děti, které získávají v prvním intervalu 8 a více bodů jsou ve velmi dobré poporodní kondici a mohou s maminkou na pokoj šestinedělí – tedy po dvou hodinách, které společně tráví na sále právě kvůli bezpečí maminky i miminka. Děti s nižším výsledkem mohou být zdravé a zcela normální, přesto mají lékaři v ruce důkaz, že je potřeba miminko více sledovat a věnovat mu více péče. Díky tomu tak lékaři mohou zajistit bezpečnější plnohodnotný život v budoucnu dítěte. V takovém případě mohou dítěti dodat pouze trošku kyslíku, pomoci mu s prvním dýcháním a po několika málo hodinách bude dítě v naprostém pořádku. Po pěti minutách proto opět dochází ke kontrole vašeho dítěte. Jestliže lékaři vyhodnotí situaci stejně, popřípadě horší, je nutné přejít k úkonům, které dítě potřebuje. Tato lékařská péče musí být neustálá. Dítě musí být vždy pečlivě monitorováno. Ani to však neznamená, že je s vaším potomkem něco v nepořádku. Některá miminka zkrátka potřebují delší dobu na adaptaci z maminčina bříška na klasický svět. Přesto je však důležité mít takové dítě pod dohledem. Obecně převládá fakt, že i miminka, která si v prvních minutách svého života tak tak vybojovala nějaké body, jsou po několika minutách na tom zcela dobře. Po dalších 10 minutách se vše hodnotí znova a tentokrát již naposledy. Pokud i přesto vaše miminko po 10 minutách nezískává plný počet bodů nebo se jeho výsledek nevyšplhá mezi 8 až 10 body, není důvod k panikám. Lékaři pomohou vašemu miminku s komplexní adaptací a za několik málo dnů bude vaše dítě s velkou pravděpodobností již v pořádku. Nižší hodnoty tzv. APGAR skóre  mívají častěji děti, jejíž maminky se potýkaly s rizikovým těhotenstvím. Rovněž se s nižším skórem potýkají dětí, které přišly na svět císařským řezem, nebo po komplikovaném a dlouhotrvajícím porodu. Rovněž mají nižší skóre také děti, které se narodily nedonošené.

Mohlo by vás zajímat:  Deprese v těhotenství

I když nyní víte, co se s vaším dítětem bude dít ihned po porodu, vůbec si tím nezatěžujte hlavu. Tuhle péči přenechte odborníkůma vy si užijte prvních chvil se svým dítětem.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení