Co vás čeká, když začnete nosit rovnátka?

Hlavni-inv-2
Zveřejněno: 27.2.2020

Když se rozhodnete pro rovnátka, počítejte s tím, že vás čeká změna ve vašich hygienických návycích. Zuby s rovnátky totiž potřebují trochu více pozornosti, než ty bez nich. Budete se tedy muset naučit používat nové pomůcky a postupy.

Investice do rovnátek není zrovna nejnižší a jistě nestojíte o to ji zmařit tím, že budete muset léčbu předčasně ukončit kvůli zkaženým zubům. Až tam totiž může vést zanedbání zubní hygieny. Když si zapomenete vyčistit zuby bez rovnátek, není to dobře, ale dá se to přežít. Oproti tomu s rovnátky si zaděláváte na pořádný průšvih. Neberte proto varování svého ortodontisty na lehkou váhu.

Fixní rovnátka

Největší pozornost zubní hygieně byste měli věnovat právě v případě, že nosíte fixní rovnátka. Kolem zámečků se totiž hromadí plak, a to může vést až k odvápnění skloviny. Takové odvápnění má dva důsledky, buď vám na zubech zůstanou skvrny, které nepůjdou po sejmutí rovnátek odstranit, nebo se zuby zkazí. Vedle kazů pak mohou vzniknout i problémy s dásněmi. Ty mohou vést až k parodontóze, která způsobuje vypadávání zubů.

Nev-rovn

Jak si čistit zuby s rovnátky?

Zuby čistěte po každém jídle. Kousky potravy se zachytávají za rovnátky a vytváří tam živou půdu pro kazy. Dbejte na důkladné odstranění plaku kolem zámečků rovnátek. Používejte mezizubní kartáček a špatně přístupná místa kolem rovnátek dočišťujte jednosvazkovým kartáčkem. Jak si správně čistit zuby s rovnátky vám poradí váš ortodontista nebo dentální hygienik. Na dentální hygienu byste během nošení rovnátek měli docházet pravidelně.

Jde to i bez kazů

V současnosti se můžete problematickému čištění zubů vyhnout pořízením snímatelných neviditelných rovnátek Invisalign. Ty se před každým jídlem a pitím snímají. Po jídle si zuby vyčistíte běžným způsobem a následně zase nasadíte rovnátka.

Mohlo by vás zajímat:  Jak zhubnout na břiše

Odpadá zde tedy náročné čištění zubů, jako tomu je v případě fixních rovnátek se zámečky. Neznamená to však, že byste na zubní hygienu v případě Invisalign mohli rezignovat. I v tomto případě je nutné si zuby čistit pravidelně po každém jídle a dbát na zubní hygienu.

ROV-SERV-INV-01-800x450

Díky tomu, že si zuby čistíte několikrát denně, vlastně předcházíte vzniku zubního kazu. Dokonce je možné, že si už během léčby všimnete, že mají vaše zuby světlejší odstín. Což je příjemný bonus a také odměna za projevené úsilí.

Péče o samotná rovnátka je poměrně snadná. Pro jejich uchovávání dostanete cestovní pouzdro, kam je uložíte vždy, když je vyjmete z úst. Před každým nasazením je jednoduše opláchnete vlažnou vodou, abyste zabránili tvorbě bakterií. K čištění můžete používat čisticí krystaly Invisalign nebo speciální čisticí tablety.

Rovnátka vyřeší vaše problémy s křivými zuby, aby však byla léčba účinná a nepřinesla vám ještě víc starostí, je potřeba se o zuby správně starat. V současné době ovšem existují možnosti, jak si zuby narovnat a nemuset se při tom obávat zubního kazu či jiných komplikací.

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení