Dračí ovoce a jeho 5 příznivých účinků na zdraví

pexels-md-momtaz-ali-3698450
Zveřejněno: 19.4.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Milujete ovoce, ale už vás nebaví si v obchodě kupovat jenom mandarinky, pomeranče a kiwi? V tom případě zkuste další druhy exotických plodů, mezi které se řadí dračí ovoce. Pokud o něm slyšíte dnes poprvé, rádi vám o něm řekneme všechno, co potřebujete vědět. 

Ovoce by mělo být nedílnou součástí zdravého jídelníčku každého člověka. Ne každému ale vyhovuje jeho domácí nabídka. Jahody, maliny nebo borůvky jsou nám k dispozici jen několik měsíců v roce. Jinak je musíme kupovat ze zahraniční produkce, nebo mražené. A to není vždycky úplně ono.

jak jíst dračí ovoce

Jaké ale máme možnosti? Ano, spousta lidí dnes nedá dopustit na avokádo a banány. Na pultech se běžně objevuje i hroznové víno, ananas a citrusové ovoce. Co kdybyste ale svůj denní jídelníček obohatili o kousek dračího ovoce?

Pokud chcete znát jeho účinky na lidský organismus, nebo způsob konzumace, pokračujte ve čtení.

Co je to dračí ovoce?

Dračí ovoce, nebo-li dragon fruit, je exotické ovoce, kterému se občas říká ohnivý drak, či zelený drak. (Konkrétně v Číně a Vietnamu.) Ke svému růstu toto ovoce potřebuje tropické podnebí. Původem je ze Střední Ameriky. A to včetně jeho poddruhů. Na pultech obchodů, nebo na internetu vás dračí ovoce okamžitě upoutá svou jasně růžovou barvou (může být ale i žluté) a jasně bílou dužinou s černými zrníčky. (Některé druhy ji mají dokonce sytě růžovou a červenou.)

Jaká je běžná cena dračího ovoce?

dračí ovoce cena

Dračí ovoce na pultech běžných obchodů moc neuvidíte. Musíte se buď podívat ve specializovaných prodejnách, nebo na internetu. Pokud ho chcete sušené mrazem, balení vás může v závislosti na velikosti a výrobci vyjít na 60-170,-. Jeden kousek čerstvého dračího ovoce pak vychází okolo 200,- za kus. S tím, že jde většinou o plody, které váží okolo 200-300 gramů. (Což je poměrně hodně, takže na jejich nákupu rozhodně nebudete tratit.)

Mohlo by vás zajímat:  Keto dieta – recenze TOP 6 v ČR – zvolte tu nejúčinnější

Jak jej jíst?

Když máte dračí ovoce doma v ledničce, patrně budete potřebovat menší návod, jak jíst správně dračí ovoce. Dejte ovoce na prkénko a ostrým nožem ho rozkrojte na polovinu. Stejně jako u avokáda vydlabejte jeho dužinu. Následně ji můžete nakrájet na kostky, na plátky nebo na menší kousky. Přípustná je i jeho konzumace ze slupky lžičkou, ale jelikož je příliš velké, je lepší si ho rozdělit na několik kusů.

Dračí ovoce a zdraví

Dračí ovoce má velmi zajímavý obsah živin. V porci, která velikostně odpovídá 227 g najdeme jen malé množství kalorií. (Konkrétně 136.) Také je v něm hořčík, vitamín C, vitamín E, železo a vláknina.

Vzhledem k obsahu vlákniny je dračí ovoce dobré na podporu trávení. Také přispívá k normálnímu stavu trávicího traktu. Především proto, že obsahuje prebiotika. (To je potrava pro probiotika.) Dále má blahodárný vliv na imunitní systém a na normální stav krve. (Nízká hladina železa se spojuje s rizikem vzniku anémie.) Hořčík je pak důležitý pro kosti, pro normální činnost svalů a pro konverzi jídla na energii.

Nutriční hodnoty dračího ovoce

Nutriční hodnoty  Na 100 g
Kalorie 60
Bílkoviny 1.2 g
Tuky 0 g
Sacharidy 13 g
Vláknina 3 g

Jak se pěstuje dračí ovoce?

dračí ovoce pěstování

V některých obchodech lze sehnat sazenice dračího ovoce pro pěstování doma. Má ale smysl se do toho pouštět, když v naší zemi nemáme požadované tropické klima, které je podmínkou pro to, aby vám rostlina vyrostla? Ano, ale jen za předpokladu, že máte na zahradě skleník. V takovém případě lze opravdu docílit toho, abyste během roku sklidili její plody. V domácích podmínkách lze Hylocereus pěstovat jenom jako kaktus.

Druhy dračího ovoce

Trochu jsme to nakousli v jednom z předchozích odstavců. Dračí ovoce má několik poddruhů. Pro všechny je ale společné, že pocházejí z tropických oblastí. Především z Peru, Ekvádoru, Bolívie či Kostariky.

Mohlo by vás zajímat:  Alpu by měl mít každý doma. Je to základ lékárničky!

Známe:

  • Hylocereus undatus
  • Hylocereus triangularis
  • Hylocereus megalanthus
  • Hylocereus polyrhizus
  • Hylocereus costaricensis
  • Hylocereus monacanthus

Postupem času se pěstování dračího ovoce uchytilo v Číně, ve Vietnamu, v Austrálii, v Izraeli nebo v Malajsii a v Thajsku. Ale i v celé řadě dalších zemí, které mají vhodné klimatické podmínky.

Chutná vám dračí ovoce, nebo vás jeho konzumace moc neláká?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dragon_fruit – Dragon fruit (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/dragon-fruit – Dragon fruit: Výživa, benefity a jak ho jíst (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/dragon-fruit-benefits – 7 zdravotních účinků dračího ovoce (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení