Glykemie: zásady správného měření

Glykemie
Zveřejněno: 12.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Každý cukrovkář ví, že glykemii ovlivňuje několik faktorů. Není to pouze příjem potravy, ale také fyzická aktivita a celkový psychický a fyzický stav. Pokud si diabetici musí aplikovat inzulin, je měření glykemie naprosto nezbytné pro podání správné dávky inzulinu. Glukometry měří glykemii z tzv. plné krve – tj. krev, která obsahuje všechny  krevní elementy. Většina glukometrů měří glykemii v jednotkách mmol/mol, můžete však na trhu najít takové glukometry, které měří v jednotkách mg/dl. Vždy tedy věnujte svou pozornost právě jednotkám, ve kterých váš glukometr měří. Předejdete tak špatné interpretaci naměřených hodnot.

Hranice hodnot glykemie

Zdravý jedinec po osmihodinovém lačnění by měl mít hodnoty glykemie v rozmezí 3,5 – 5,5 mmol/mol.

Jestli naměříte hodnoty 5,6 – 6,9 mmol/mol – jedná se o tzv. hraniční glykemii nalačno. Tyto hodnoty spolu s naměřenou hodnotou vyšší než 7,5 mmol/mol během dne by měly být zdviženým ukazováčkem a měli byste navštívit lékaře, který provede přesnější měření glykemie. Pokud se prokáží i při tomto testu zvýšené hodnoty, je třeba zahájit vhodnou léčbu.

Glykemie: zásady správného měření

Měření glykemie – místa vpichu

Krev na měřeni glykemie se nejčastěji odebírá z bříška prstu. Vpich se provádí velmi tenkou jehlou. Prsty je třeba střídat. Existují také alternativní místa, odkud lze odebírat krev (ušní lalůček, předloktí), ale v případě rychlých změn glykemie jsou tato místa nevhodná. Před vpichem do prstů je třeba ruce umýt vodou. Dezinfekce není nezbytně nutná. Následovat by mělo důkladné osušení rukou. Lancetu (jehla) můžete používat opakovaně, dokud nedojde k jejímu ztupení. Nikdy by jí však nemělo používat více lidí!!! Po vpichu necháme kapku krve vsáknout do testačního proužku, který je vložen do glukometru.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy proti nachlazení a bolesti kloubů – jaké jsou vhodné?

Testační proužky na měření glykemie

Existuje několik typů testačních proužků pro různé glukometry. Testační proužky by měly být skladovány vždy na suchém místě s pokojovou teplotou. Měření glykemie by mělo být provedeno ihned po vyjmutí testačního proužku. Balení nenechávejte nikdy otevřené. Po vyjmutí testačního proužku tedy balení ihned uzavřete. Některé typy glukometrů při zahájení používání nového balení testačních proužků vyžadují kontrolu kódu na obalu s kódem nastaveným v glukometru. Proužky nesmějí být používány po uplynutí data spotřeby. Lancety (jehly) i použité proužky spadají mezi infekční materiál, proto s tímto odpadem musíte také tak zacházet.

Kdy měřit glykemii?

Budeme-li se měřit pouze preventivně, pak byste si měli glykemii měřit stejně často, jako si preventivně necháváte kontrolovat krevní tlak. Tedy minimálně 1 x za rok v rámci preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Lidé s obezitou, s poruchou hladiny tuků v krvi, kuřáci, či lidé s rodinnou anamnézou kardiovaskulárního onemocnění by si měli tyto preventivní testy provádět častěji.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení