Jak moc věříte svému lékaři?

Důvěra
Zveřejněno: 28.6.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Lékaři mají být nápomocní. Mají vzbuzovat důvěru. Svěřujeme jim svém starosti, bolesti, své životy a doufáme, že udělají vše, co bude v jejich silách, aby nám pomohli, aby nás uzdravili, aby nás zachránili. Bílé pláště v nás vyvolávají buďto strach nebo pocit jejich výjimečnosti. Řada z nás je považuje za polobohy, kterým bezmezně věříme. Co když jim nezáleží ve skutečnosti zase tak moc na našem zdraví, ale více jim záleží na penězích a svém blahobytu? Tento článek odkrývá špínu českého lékařství, díky které je pacient stavěn do role oběti, který nemá možnost volby.

Hlavními aktéry v tomto článku je lékař, který se rozhodl veřejně promluvit o nekalých praktikách lékařského a farmaceutického průmyslu, 2 farmaceutičtí reprezentanti a pacienty zde budete zastupovat vy – čtenáři. Pojďme si tedy poodkrýt zákulisí českého lékařství.

Jak jsme se již zmínili, my pacienti docházíme k lékařům pro pomoc. Ti nás vyslechnou a ve většině případů nám předepíší léky, které by nám měli pomoci. Obvykle tedy z ordinace odcházíme s pocitem, že se nám jistě za pár dní uleví a budeme zase fit. Ale co když je to jinak? Jak by se vám líbilo, kdybyste věděli, že ten lék, který máte užívat není pro vás ten nejvhodnější, ale je nejvhodnější pro vašeho lékaře, který si díky tomu, že vám jej předepsal, přišel na hezkou dovolenou, na farmaceutickou firmou proplacený notebook nebo třeba na 5000,- Kč na přilepšenou? To se vám již příliš nezamlouvá, viďte? Vzbuzuje ve vás takový lékař stále ještě důvěru? Obávám se, že všem lidem, kterým záleží na vlastním zdraví se to nelíbí. Tohle neetické chování lékařů, farmaceutických firem a farmaceutických reprezentantů je doslova pobuřující. A přesně tohle se u nás, a ne jen u nás, děje den co den. Výjimkou nejsou ani lékárny, které také mnohdy s farmaceutickými společnosti takto spolupracují.

V České republice se údajně předepíšou léky za 35 miliard ročně. Otázkou je, kolik léků se předepíše zbytečně a jak velký negativní dopad to má vliv na zdraví jedince.

Že vám to přijde jako nereálná konspirace? Podívejte se na farmaceutický průmysl reálně. Farmaceutické společnosti jako kterékoliv jiné. Nejde jim o uzdravení lidí. Jde jim o zisk. Jde jim o co největší objem prodaných produktů – tedy léků. Proto ovlivňují lékaře, aby předepisovali pouze a jen ty léky, které vyrobili.

Farmaceutické firmy tedy nabízí lékařům různé výhody, pokud předepisovat jejich přípravky. Nejčastěji lékařům nabízí drahé zájezdy, vybavení do ordinace, peníze na ruku atp. Poškozují tyto praktiky pacienty?

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování vánočních květin

MUDr. Pavel Vychytil, venkovský lékař a předseda sdružení Mladých praktiků, se rozhodl poukázat na tento “černý business českého lékařství” a nepřistoupit na něj. Rozhodl se dodržet Hippokratovu přísahu a pomáhat lidem, aniž by myslel v první řade na blaho své rodiny. Rozhodl se, že farmaceutické reprezentanty ve své ordinaci přijímat nebude. “V momentě, kdy jsem nastoupil do reálné medicíny, uvědomil jsem si ten zásadní rozdíl. A to sice, že stojíte před člověkem a na vašem rozhodnutí záleží, jestli umře nebo neumře,” vysvětluje MUDr. Pavel Vychytil svůj postoj k medicíně.

Na nekalé praktiky farmaceutických firem a lékařů se rozhodli odkrýt také dva bývalí zaměstnanci dvou odlišných farmaceutických společností. Oba se nechali zlákat výhodnými pracovními podmínkami ve farmaceutických společnostech. Ani jeden však tehdy netušil, jak to ve skutečnosti chodí. Nástupní plat farmaceutického reprezentanta se pohybuje okolo 25 000,- Kč. Už jen tento nástupní plat by zlákal téměř kohokoliv, kdo hledá práci. Bohužel, většinou zájemci o tuto práci nemají ani tušení, jak často se budou setkávat s uplácením.

Martin Padělek a Veronika Forejtková se s touto neetickou skutečností setkali krátce po nástupu do zaměstnání. Zatímco Veronika Forejtková se rozhodla na tyto praktiky nepřistoupit, Martin Padělek se díky uplácení dostal do problémů, které vyústily v soudní proces. Přestože ho jeho zaměstnavatel přímo školil v oblasti “provizí” pro lékaře za jednotlivou krabičku předepsaného léku, u soudu se společnost od Martina a úplatků distancovala a prohlásila, že to byla chyba jedince, za kterou oni nenesou žádnou odpovědnost.

Úkolem farmaceutických reprezentantů je navštívit lékaře v jeho ordinaci a nějakým způsobem lékaře motivovat či přesvědčit, aby předepisoval svým pacientům léky, které vyrábí farmaceutická firma, kterou zastupuje. Jinými slovy – převzít pacienty konkurenčních firem.

MUDr. Pavel Vychytil vysvětluje: “Farmaceutický reprezentant je placen za to, že prodá produkt své firmy, ve které pracuje. Nikoliv za to, že prodá nejlepší produkt na trhu. V tom momentě si musí každý uvědomit konflikt zájmu se zdravím pacienta. Pak je toto chování jednoznačně neetické.”

Farmaceutické firmy vyvíjí na své reprezentanty nepřiměřený nátlak a nabádá je do nekalých praktik. Vyžadují po nich neustále se zvyšující obraty. I když Martin Padělek i Veronika Forejtková pracovali u dvou jiných farmaceutických firem, oba se s velkým tlakem na prodej léků setkali prakticky od počátku. Postupy, díky kterým farmaceutičtí reprezentanti měli navyšovat své obraty, nebyly nijak tajné.

Mohlo by vás zajímat:  Očkování na cesty

Veronika věděla, že existují praktiky, kdy se dá lékaři/ce třeba 5000,- Kč na ruku a lékař/ka na oplátku slíbí, že bude předepisovat tento preparát v hojném počtu svým pacientům. Farmaceutický reprezentant splní plán, lékaři si přilepší -výhodný obchod pro obě strany. Veronika si je velmi dobře vědomá, že se jedná o přímé uplácení.

Martin má podobné zkušenosti. Krátce po nástupu do farmaceutické firmy ho zaměstnavatel poslal na týdenní školení. První 3 dny probíhalo školení týkající se jednotlivých produktů – proč jsou léky dobré, jaké je jejich dávkování, jaká je jejich hlavní účinná látka, na které nemoci se daný lék předepisuje atp. Po tomto školení následovalo školení na provize z léků pro lékaře. Bylo jim jasně řečeno, kolik peněz mají za kterou krabičku nabídnout. Například za předepsaný lék Glanuta si má lékař přijít minimálně na 300,- Kč za krabičku. Lékaři, kteří mají mnoho pacientů, kterým můžou tento lék hojně předepisovat, se pak provize může zvýšit až na 500,- Kč za krabičku předepsaného léku. Firma Valeant se tak rozhodla téměř polovinu částky, kterou vyinkasovala od zdravotní pojišťovny poslat dál jako provizi lékařům.

V Novartisu, kde pracovala Veronika, školení neprobíhalo. Veronika se dozvěděla o uplácení přímo od lékařky, kterou měla na starosti. Tato lékařka dříve spolupracovala s jiným reprezentantem. Bylo ji oznámeno, že vždy k 15. dni v měsíci dostávala od něj na ruku 10 000,- Kč. Doktorka samozřejmě předpokládala, že by taková spolupráce mohla fungovat i s Veronikou. Veronika však uplácet odmítla.

Podle lékařské etiky je tohle chování jednoznačně neetické. MUDr. Pavel Vychytil říká, že každý druhý lékař nám nějakým způsobem přizná ovlivnění – ať již přímým či nepřímým úplatkem.

Jedinou útěchou nás pacientů je fakt, že každý druhý lékař se nenechá zlákat benefity za předepsané léky a kterým jde ještě stále o dobro pacientů. Pacienti by však měli také vědět, že se tyto praktiky přesunuli z lékařské ordinace i do lékáren. Lékárnici mají právo nabídnout klientovi lék se stejným složením od jiného výrobce. Proto se farmaceutickým reprezentantům vyplácí podplácet i zde.

Opravdu to tedy s námi lékaři a lékárnici myslí dobře? Co myslíte vy?

zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10318730018-polosero/213562222000008-polosero-byznys-v-bilych-plastich/

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení