Jak se obléct na zimní procházky?

pixabay04

Zimní procházky jsou skvělým způsobem, jak si udržet zdravý životní styl a užít si krásné výhledy, ale abyste si tuto aktivitu užili naplno, je důležité se vhodně obléknout. Dobře zvolené oblečení na zimní procházky by mělo poskytovat teplo a pohodlí a také ochranu před nepříznivým počasím. Pokusíme se stručně nastínit základy optimálního výběru zimního oblečení.

Nezapomeňte na vrstvení oblečení

Koncept oblékání ve vrstvách je při zimních procházkách klíčový. Vrstvy umožňují přizpůsobit tloušťku oblečení panující teplotě a také umožňují snadné odstranění nebo přidání další vrstvy v závislosti na potřebách. Vrstvy oblečení, na které je třeba vždy pamatovat, jsou základní spodní prádlo, izolační vrstva a svrchní vrstva chránící před větrem a srážkami. Každá z nich plní jinou funkci, jako udržení tepla, odvod vlhkosti a ochrana před větrem a deštěm. Měli byste volit oblečení vyrobené z prodyšných a teplých materiálů, jako je merino, Polartec®, Primaloft® a další.

Jak se obléct na zimní procházky?

První vrstva – základní vrstva – je vrstva nejblíže k pokožce, která by měla absorbovat pot a udržovat tělo v suchu. Termoprádlo je nejlepší volbou, protože absorbuje vlhkost a rychle ji odvádí.

Druhá vrstva – izolační – je vrstva, která udržuje tělesné teplo a zabraňuje jeho rychlým ztrátám při nízkých teplotách. Nejčastěji je to mikina, ale může to být také bunda z syntetického nebo přírodního vlákna. V závislosti na teplotě, ve které budeme činnost provádět, bychom měli podle toho zvolit její tloušťku. Dámské a pánské mikiny různých tlouštěk určitě umožní vybrat optimální model.

Třetí vrstva – svrchní – je určena k ochraně před nepříznivým počasím, jako je vítr, déšť nebo sníh. Může to být tenká bunda s membránou, tlustší zateplený model, softshellová bunda nebo v případě sportu s vysokou intenzitou výkonu – tenká větrovka. Hlavním cílem svrchní vrstvy je chránit před vlhkostí a větrem, aby ostatní vrstvy oděvu mohly poskytovat tělu optimální pohodlí. Skvělým příkladem jsou zde různorodé bundy The North Face. Díky široké nabídce značky si každý snadno vybere ten správný model.

Mohlo by vás zajímat:  Stále dostupnější elektrokola lákají ke sportu širokou veřejnost

Je důležité, aby každá vrstva oblečení byla přizpůsobena tak, aby poskytovala správné teplo a pohodlí. Tloušťku a počet vrstev můžete upravit v závislosti na teplotě a povětrnostních podmínkách.

Jak se obléct na zimní procházky?

Správné materiály

Při výběru oblečení na zimní procházky je důležité zvolit správné materiály, které izolují a zároveň odvádějí vlhkost. Mezi mnoha dostupnými možnostmi rozhodně vyniká merino vlna. Merino vlna je přírodní izolační materiál, který má vynikající užitné vlastnosti. Je velmi příjemná na dotek a odvádí vlhkost mnohem rychleji než běžná vlna nebo bavlna. Ponožky a mikiny z merino vlny jsou ideální na zimní procházky a poskytují vysoký komfort. Za zmínku stojí také syntetické materiály, které se velmi často používají v termoprádle a mikinách. Syntetická vlákna, jako je polyester a polyamid, jsou lehká a velmi rychle odvádějí vlhkost, takže jsou ideální pro zimní túry a jiné trochu intenzivnější aktivity. Syntetické termoprádlo skvěle funguje mimo jiné při sportu. U zimního oblečení se ve svrchní vrstvě oděvu často setkáváme také s materiály, které chrání před vodou a sněhem. Nejčastěji se v nich používají membrány. Je to zvláštní vrstva, která je voděodolná a prodyšná. Tato kombinace je při zimních procházkách klíčová.

Jak se obléct na zimní procházky?

Doplňky zimního oblečení

Při túrách v zimním prostředí byste měli mít po ruce několik kusů oblečení. Čepice bude nutností při nižších teplotách. Tělo může velmi rychle prochladnout přes hlavu, proto je důležité nosit čepici, zejména pokud fouká silněji. V těchto podmínkách se bude hodit také šála nebo multifunkční šátek k ochraně krku před chladným vzduchem. Rukavice se budou hodit nejen na lyžích, ale i na procházce. Chodit s rukama v kapsách po zasněžených a zledovatělých cestách není dobrý nápad, proto se vyplatí předem myslet na vhodnou ochranu rukou. Při chůzi v hlubokém sněhu se vám budou hodit chrániče nohou, tzv. návleky, které účinně zabrání tomu, aby se vám sníh dostal do obuvi. Závěrem lze říci, že pro příjemné zimní procházky je důležité se vhodně oblékat, zejména v náročných povětrnostních podmínkách. Skvěle poslouží oblečení od známých outdoorových značek, které nabízejí záruku nejkvalitnějších materiálů a maximální funkčnosti. Takové výrobky najdete v dobrých outdoorových obchodech, jako je například 8a.cz, které mají široký výběr modelů.

Mohlo by vás zajímat:  Čeští vědci opět zabodovali

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení