Jak si správně vybrat zubní kartáček

Zubní, Kartáček
Zveřejněno: 17.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Za jeden z nejdůležitějších aspektů v péči o tělo je jednoznačně péče o zuby, neboť jen správně a pravidelně udržovaný chrup nám vydrží celý život. Zcela zásadní je výběr zubního kartáčku. Jaké vlastnosti by tento malý pomocník rozhodně neměl postrádat?

Základní pravidlo

Zubní kartáček by měl být malý (s malou hlavou) a měkký s rovně střiženými vlákny. Pokud je kartáček tvrdý či má vyčnívající štětinky, může mechanicky poškozovat zuby i dásně, a mnohdy má za následek odhalování zubních krčků i zvýšenou citlivost zubů. Kartáček s větší hlavou zase nedoléhá tam, kde je potřeba, a nevyčistí všechna místa.

Jak na techniku čištění

Vhodný kartáček přikládejte k zubům tak, aby štětinky pokrývaly část korunky zubu a část dásně (krčková část zubu) a zároveň musí být zachováno pravidlo, že kartáček nasedá na zub pod úhlem 45 stupňů. Šetrně a lehkým tlakem, provádějte lehce vibrační pohyb a postupně čistěte jeden zub vedle druhého. A stále mějte na mysli, že na kartáček se netlačí!! Na čištění mezizubních prostor používejte mezizubní kartáček vhodné velikosti. Pokud si nejste svou technikou čištění zubů jisti, pomohou vám na zubní hygieně.

Vhodný elektrický kartáček

Stejně jako u běžného kartáčku i zde dbejte na co nejmenší čistící hlavici. Při výběru se setkáte s kartáčky vibračními (sonickými) či rotačními – liší se od sebe způsobem pohybu hlavice. Šetrněji zuby čistí kartáčky vibrační. Hlavice elektrického kartáčku má velkou čisticí razanci (platí pro vibrační i rotační) proto dávejte pozor, abyste na zuby příliš netlačili.

Článek připraven se stomatologickým centrem CMCPraha

http://www.cmcpraha.cz

 

Jak si správně vybrat zubní kartáček

Mohlo by vás zajímat:  Škodlivost a nežádoucí účinky antikoncepce
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení