Nevíte, jak dostat kyselinu močovou z těla? Podívejte se na naše tipy!

pexels-helena-lopes-1796698
Zveřejněno: 5.11.2021 , datum poslední aktualizace: 16.7.2023

Lidské tělo obsahuje celou řadu látek. Pokud jsou však přítomné ve větším množství, mohou začít dělat problémy. Mezi takové látky patří i kyselina močová, která se často spojuje s onemocněním, které nazýváme dna. Dnes se podíváme, jaké tipy vám mohou pomoci udržet ji na uzdě.

Když se podíváme na definici kyseliny močové, zjistíme, že jde o krystalickou látku, která má bod tání na těžko uvěřitelných 400 °C. Prakticky se nerozpouští ve vodě a ani v jiných rozpouštědlech. V našich tělech se kyselina močová vyskytuje zcela přirozeně. Je totiž vedlejším produktem trávení purinů. Pokud je kyseliny močové hodně, kromě dny vám může způsobovat i větší náchylnost k ledvinovým kamenům.

Důvody, proč máte v těle větší množství kyseliny močové jsou různé. Někdy je na vině genetika. Jindy za to “vděčíme” nevhodně sestavenému jídelníčku, stresu či obezitě. Úplně vyloučit ale nejde ani vliv některých nemocí (cukrovka, onemocnění ledvin, snížená funkce štítné žlázy…) Větší množství kyseliny močové v těle dále patří mezi příznaky dny.

pexels-pixabay-533325

Jelikož není skoro nikdy pozdě na to pro sebe něco udělat, níže vám nabídneme několik tipů, jak dostat množství kyseliny močové v těle pod kontrolu.

Co ovlivňuje hodnoty kyseliny močové?

Kyselina močová v krvi může reagovat na dlouhodobý životní styl. Hodnoty kyseliny močové zvyšuje například užívání diuretik, popíjení příliš velkého množství alkoholu, vysoký krevní tlak, genetické zatížení, strava, která je příliš bohatá na fruktózu a pití příliš velkého množství limonád a podobně. Příznaky zvýšené kyseliny močové pak zahrnují například bolest kloubů, nevolnost, zvracení či častější potřeba močit.

Mohlo by vás zajímat:  Redukční dieta, trvalá změna k lepšímu

Normální hladina kyseliny močové je u mužů je 210–450 µmol/l, u žen 140–360 µmol/l

Omezte potraviny bohaté na puriny

V první řadě byste se měli zaměřit na podobu vašeho jídelníčku. Jak už totiž bylo řečeno, jedním z faktorů, který hraje v této problematice roli, je vaše každodenní strava. Mezi potraviny, které jsou bohaté na puriny řadíme maso z vnitřních orgánů, květák, zelený hrášek, sušené fazole, červené maso či houby. Z toho důvodu byste měli jíst tyto potraviny pouze občas, nebo vůbec. (Zvlášť, pokud už trpíte některou z výše uvedených nemocí.) V případě potřeby také můžete vyzkoušet speciální dietu na nemoc zvanou dna.

Vyškrtněte cukry

I když je kyselina močová spojovaná hlavně s potravinami, které jsou bohaté na proteiny, v poslední době se ukazuje, že dalším podezřelým by mohly být i cukry. Z toho důvodu omezte konzumaci potravin s přidanými cukry. Vhodné nejsou ani zpracované cukrovinky a slazené nápoje.

Alkohol

Určitě vás to nepotěší, ale je potřeba si posvítit i na alkohol. Ten totiž taktéž může mít negativní vliv na zvýšení hladiny kyseliny močové v těle. Například o pivu se ví, že má celkem vysoký obsah purinů. V případě jiných alkoholických nápojů má zase negativní vliv větší námaha ledvin.

Obezita a nadváha

Pokud máte výrazně vyšší tělesnou hmotnost, opět se vám mohou zvýšit hladiny kyseliny močové. Proto je důležité do vašeho každodenního života propašovat pohyb, který vám pomůže redukovat nadbytečný tuk a zlepšit další segmenty vašeho zdravotního stavu. Mluvíme například o menším zatížení kloubů.

Vsaďte na vlákninu

Dobrým pomocníkem, který vás podpoří ve snížení hladiny purinů v krvi, je nepochybně vláknina. Kromě jiného může mít pozitivní vliv na hladinu krevního cukru a podporuje normální stav trávení. Pokud nevíte, po které potravině sáhnout, zkuste ovesné vločky, sušené, čerstvé nebo mražené ovoce, či čerstvou zeleninu.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak nabrat svaly bez posilovny: Dodržujte stravu!

kyselina močová

Redukujte stres

Posledním, avšak neméně důležitým bodem je nepochybně redukce stresu. Stres totiž působí jak na psychické, tak na fyzické zdraví a může zhoršovat široké spektrum nemocí. Začít můžete tak, že si osvojíte relaxační techniky, budete se věnovat tomu, co vás baví a každou noc si dopřejete pořádnou dávku spánku.

Bylinky

Další cestou, jak snížit kyselinu močovou, jsou bylinky. Celkem často se doporučuje na záchvat dny zlatobýl, truskavec, přeslička či tužebník. V současné době jsou tyto bylinky běžnou součástí čajových směsí, které se dají koupit v lékárně.

Řešili jste někdy zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_močová – Kyselina močová (česky)

https://www.healthline.com/health/how-to-reduce-uric-acid – Tipy, jak snížit kyselinu močovou v krvi (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení