Rozhodli jste se letošní léto strávit poněkud netradičně a vydat se do lázní? Skvělou volbou jsou Mariánské Lázně, které běžně zní řečí zahraničních turistů. Letos je to jinak, jinou mluvu než tu naši českou skoro neuslyšíte. Vydejte se sem i vy a ochutnejte zdejší vyhlášené prameny.
Mariánské Lázně se nemohou pyšnit dlouhou historií lázeňství, to jim na kvalitě ale vůbec neubírá. Dokládá to i skutečnost, že sem jezdilo mnoho významných osobností, třeba britský král Edward VII., F. Chopin, J. W. Goethe, A. Dvořák, E. Destinová a další.
Na místě, kde dřív bylo jen nepřístupné údolí, vyvěrá několik desítek léčivých pramenů. I jejich účincích se ví už poměrně dlouho, díky nehostinnosti místa se o ně začal zajímat až na konci 18.století Josef Jan Nehr, lékař tepelského kláštera. Přesvědčil se o jejich účincích, studoval je po celý svůj život, zasadil se o stavbu prvního lázeňského domu.
Víte, že už kolem roku 1568 jezdili tepelští mniši do vsi s hamry a kovářskými kladivy ke zpracování železných rud za koupelemi v pramenech a očistnými pitnými kúrami? Ves nesla jméno Hamrníky a dnes je součástí Mariánských Lázní.
Jaké prameny můžete v Mariánských Lázních ochutnat?
Nejen lázeňské oplatky svádí k ochutnání. Když už se vydáte do lázní, byl by hřích odjet bez toho, abyste si vychutnali osvěžující chuť zdejších minerálních pramenů. Na jaké se můžete v Mariánských Lázních těšit?
Ambrožovy prameny
Někdy se jim také přezdívá „Prameny lásky“. Mají vysoký obsah železa a osvěžující chuť. Najdete je v parku pod Centrálními lázněmi. Jsou volně přístupné, v zimní sezóně je ale neochutnáte.
Víte, že už J. W. Goethe o nich tvrdil, že dokáží rozproudit krev v celém těle?
Ferdinandův pramen
V nádherném prostředí lázeňského parku vyvěrá Ferdinandův pramen. Železitá minerálka s vysokým obsahem vápníku a nižším obsahem minerálních látek má výrazně slanou chuť. Pramen je volně přístupný s výjimkou zimní sezóny (říjen až duben).
Náš tip: Nezbytnou výbavou každého návštěvníka lázní je lázeňský pohárek, ze kterého prameny skvěle chutnají. Jde o jakýsi hrneček a integrovaným brčkem.
Karolinin pramen
K doplnění hořčíku se skvěle hodí Karolinin pramen, který vyvěrá pod bývalou kolonádou pod kostelem Nanebevzetí panny Marie. Užívá se také při urologických nemocech a při léčbě ledvinových kamenů.
Víte, že Karolinin pramen najdete hned na dvou místech? V Pavilonu Karolinina pramene, kde je v zimní sezóně nepřístupný a v Pavilonu Křížového pramene, kde si na něm můžete pochutnat denně od 6.00 až do 18.00 hod.
Křížový pramen
Jen kousíček od Hlavní kolonády a Zpívající fontány najdete Křížový pramen. Je silně mineralizovaný a má projímavý účinek. Využívá se jak u nemocí zažívacího ústrojí, tak při alergických nemocech, které jsou poruchou zažívání podmíněné.
Lesní pramen
Jedinečné účinky na dýchací ústrojí má Lesní pramen, který najdete u Třebízského potoka. Tam je celoročně volně přístupný. Ochutnat ho můžete i v Pavilonu lesního pramene, který se ale na zimní sezónu uzavírá.
Rudolfův pramen
Jeden z nejchutnějších zdejších pramenů s vysokým obsahem vápníku a protizánětlivými účinky. Nachází se v Pavilonu Rudolfova pramene v Úšovicích, v pavilonu Křížového pramene i na Malé kolonádě Karolinina a Rudolfova pramene.
Víte, že Rudolfův pramen se stáčí i do lahví a podle MZČR jde o přírodní léčivý zdroj? Lahve s Rudolfovým pramenem si můžete koupit i v obchodech a lékárnách.
Antonínův pramen
Z hlav lvů pod novým altánem vytéká pramen, kterému zdejší lidé říkají „Antoníček“. Své jméno nedostal po žádném královi ani vévodovi, ale po křesťanském světci z italské Padovy. Altánek se nachází na konečné stanici trolejbusu č.3 a 7 v Úšovicích a je volně přístupný.
Medvědí pramen
Vyvěrá ve vykotlaném pařezu v lesoparku mezi Balbínovým pramenem a hotelem Agricola.
Prelátův pramen
V Pottově údolí vyvěrá z dřevěné sochy pramen, který je složením hodně podobný Ambrožovým pramenům. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází park Prelát.
Pramen Edward VII.
Studená minerální voda s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a železa má nažloutlou barvu a snižuje překyselení žaludku. Najdete ho před hotelem Cristal Palace a spolu s pramenem Augustin patří k nejmladším zdejším pramenům.
Tím ale výčet zdejších pramenů zdaleka nekončí. Pochutnat si můžete i na Pirátském prameni, Farské kyselce, Balbínově prameni a dalších. O těch ale třeba někdy příště.