Přichází jaro a s ním i nový nádech do života

photo-1473518501891-f998b1ff6c1b
Zveřejněno: 28.3.2019

Máme tady jaro a spolu s ním i čas nových začátků. Krásné počasí vás láká ven a máte i mnohem větší chuť ke změně životního stylu. Víte, jak jaro využít co nejefektivněji?  

Jaro je ve své podstatě velmi unikátní. Dny se začínají prodlužovat, přichází první teplé dny a vše během několika dní doslova rozkvete. Podobně je tomu i u lidí. Dlouhá zima a chladné počasí má moc člověka ochromit. Nic se vám nechce. Nejraději byste jen leželi a spali. Případně byste se celý den cpali energeticky vydatnou stravou.

Jakmile ale toto období pomine, najednou se probudíte a chcete trávit co nejvíce času venku. Nakupujete či sami sázíte květiny, užíváte si dlouhé procházky a nabídka čerstvých potravin v obchodech i na trzích vás motivuje ke zdravějšímu životnímu stylu.

Stejně jako v přírodě platí i to, že co se svým tělem na jaře uděláte, to se vám bude po celý rok vracet.  

S čím je vhodné na jaře začít?

Jaro je naprosto ideální období, ve kterém můžete začít s čímkoliv novým. Může se vám to zdát banální, ale venkovní pohoda a dobrá nálada vám pomohou dotáhnout řadu věcí do zdárného konce.

Pokud jste si dali začátkem roku předsevzetí, které se vám nepovedlo splnit, zkuste mu dát ještě jednu šanci.

Může se jednat o: 

 • Úbytek váhy
 • Zlepšení životního stylu
 • Provozování nového koníčku
 • Větší starost o sebe sama
 • Navazování vztahů (ale i zlepšování těch stávajících)
 • Hledání nové práce

K dokončení vašeho úkolu stačí, abyste si jasně definovali svůj cíl. Ten si posléze rozkouskujte na menší fáze, které budete plnit jednu po druhé. A protože je mnohem jednodušší splnit sérii menších a rozumně zvolených úkolů, uvidíte, že k celkové životní změně dospějete coby dup.

Co se vám může na jaře hodit?

Změna života k lepšímu není jen o motivaci. Ale také o řešení drobných problémů, které mohou mít negativní vliv na kvalitu vašeho života. Z toho důvodu si dovolujeme předložit několik tipů, které by se vám mohly na vaší cestě hodit.

Jak na jarní únavu?

Řada lidí se na jaro vůbec netěší. Hlavně proto, že je čeká každoroční jarní únava. I když se může zdát, že se jedná o paradox, pro jarní únavu existují důvody.

Mohlo by vás zajímat:  Alergie na sezam je velmi častá. Máte ji také?

Mezi ty nejhlavnější patří: 

 • Nedostatek odpočinku
 • Málo vitamínů a živin
 • Časový posun
 • Dřívější svítání
 • Více fyzické aktivity během dne
 • Alergie 

photo-1455642305367-68834a1da7ab

S časovým posunem toho mnoho neuděláte. Zato můžete ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Třeba tím, že investujete do kvalitních žaluzií nebo závěsů. Pokud si tuto položku nemůžete aktuálně dovolit, naučte se spát s maskou na oči. Uvidíte, že se během noci a brzkého rána nebudete tolik budit.

Také se pokuste více odpočívat. Někdy stačí i to, že si uděláte půl hodiny čas na přečtení jedné kapitoly z právě rozečtené knihy. Pokud je vaše únava větší, naučte se chodit dřív spát.

Detox

Jaro je vhodné i na pravidelný jarní detox. Díky němu dostanete z těla maximum škodlivin, které se v něm usadily během zimních měsíců. Vy se pak budete cítit mnohem víc svěží, posílí se imunita celého organismu a dost možná i zhubnete. Toxiny se totiž rády schovávají tam, kde je nikdo neruší. (Ideálním místem k jejich přežití je tedy prostor mezi tukovou tkání.)

photo-1526959199469-e5c916ee0c24

Co se týče intenzity detoxu, v tomto ohledu záleží jen na vás, pro co přesně se rozhodnete. Samozřejmě platí, že čím důslednější detox, tím lepší. Pokud ale víte, že u ničeho dlouho nevydržíte, pak i jedna věc, kterou budete dělat pravidelně bude výrazné zlepšení.

V rámci očisty můžete zkusit: 

 • Speciální očistné kúry a diety
 • Pití zeleného čaje
 • Detoxikační masáže (např. medová masáž)
 • Saunování
 • Cvičení
 • Pití vody s citrónem

Pokud si věříte a máte na to peníze, můžete vyzkoušet speciální očistné kúry a diety. Je jen na vás, jakou si vyberete. Je ale potřeba myslet na to, že některé z nich mohou být do značné míry extrémní.

O něco příjemnější činností je detoxikační masáž. V rámci odstraňování škodlivin z těla je nejlepší medová masáž. Masér vám na záda několikrát nanese příjemně teplý med, který posléze vytahuje dlaněmi a prsty. Jak se aktivní složky z medu dostanou do hlubších vrstev kůže, vytahují z těla usazeniny a další nečistoty, včetně nebezpečných toxinů.

Pokud byste masáž sledovali jako nezaujatý pozorovatel, zjistili byste, že med během masáže výrazně mění svou konzistenci a vlastnosti. (A rozhodně to není vábný pohled.)

Mohlo by vás zajímat:  Práce a těhotenství

Aby byly účinky masáže co nejlepší, je vhodné ji několikrát opakovat. Také počítejte s tím, že se po masáži dostaví neobvyklá únava.

Od věci není ani občasné saunování. Díky teplu se otevírají póry, jejichž prostřednictvím se spolu s potem vyplavují i nebezpečné látky. Stejně jako u masáží se ale vyplatí do sauny zavítat opakovaně.

Výborným pomocníkem při detoxu je i kvalitní zelený čaj. Ten obsahuje vysoké množství antioxidantů, které bojují s volnými radikály. Podobně je tomu i u pravidelného popíjení vlažné vody s citrónem. Oba nápoje taktéž podporují rychlejší spalování.

Změna jídelníčku

Na jaře myslete i na změnu jídelníčku. Místo smetanové omáčky se šesti knedlíky si raději pochutnejte na pečených bramborách, libovém mase a hojné porci salátu z čerstvé zeleniny. Jaro ale přeje i zeleninovým polévkám a chutným pomazánkám. Při zvýšené chuti na sladké sáhněte po kousku čerstvého ovoce. Projde vám ale i lehký ovocný koláč.

photo-1537785713284-0015ce8a145c

Důležité je, abyste měli dostatek vitamínů a živin. Ty jsou pro zdraví lidského organismu naprosto nezbytné. Lehčí stravou také nebudete zbytečně zatěžovat organismus. Takže v konečném důsledku budete mít i mnohem víc energie.

Cvičení

Kdy jindy byste chtěli začít cvičit, když ne právě na jaře? Není ani teplo, ale ani zima. Počasí je až na pár výkyvů relativně stabilní a dostatek slunečního světla vás sám od sebe motivuje k tomu, abyste neseděli doma.

Pokud s pravidelným pohybem teprve začínáte, vyzkoušejte: 

 • Běh
 • Tanec (čím dál častěji se tančírny přesouvají ven)
 • Procházky
 • Cvičení ve venkovní posilovně
 • Pěší túry
 • Jógu či pilates (s podložkou můžete jít prakticky kamkoliv)
 • Jízdu na kole

Každý z těchto druhů pohybu má své klady. Pokud budete jezdit na kole či chodit na výlety, nejen, že něco spálíte, ale také budete mít horu zážitků.

photo-1528629297340-d1d466945dc5

Pokud začnete běhat, cvičit ve venkovní posilovně či provozovat jógu, patrně se seznámíte s dalšími lidmi, kteří sdílejí váš společný zájem.

S ohledem na tanec se pak dostanete do společnosti, naučíte se hezky oblékat a upravit a dost možná si osvojíte pravidla společenského chování.

Máte nějaký vlastní jarní rituál? Podělte se s námi v komentářích. 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení