Ke konci každého dne se položíme do postele a oddáme se spánku. Jenže, ne vždycky je to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Na usínání a spánek působí náš životní styl a psychické rozpoložení. A pak i celá řada dalších faktorů, které můžeme snadno ovlivnit. Co tedy dělat, aby se nám spalo lépe?
Na spánek má velký vliv hormon melatonin, kterému se kvůli tomu často říká hormon spánku. Tělo ho produkuje především v nočních hodinách, díky čemuž má schopnost regulovat chronobiologické rytmy.
Problém je v tom, že někteří lidé ho mají málo (obvykle jde o starší jedince), nebo je jeho fungování narušeno něčím v našem okolí. Kvůli tomu se může projevit problém s usínáním, nebo třeba problém s častým nočním buzením.
Co vše můžete udělat, aby se kvalita vašeho spánku v dohledné době alespoň trochu zlepšila?
Obsah článku
Proč je kvalitní spánek důležitý?
Spousta lidí se snaží přijít na to, proč každou noc spíme. Díky tomu máme k dispozici mnoho důkazů o tom, čím vším je pro nás spánek prospěšný.
V první řadě, v průběhu spánku dochází k regeneraci těla a k jeho odpočinku. Díky tomu se ráno probouzíme s novou energií, která nám umožňuje vykonávat naše běžné denní aktivity. Ze spánku těží i lidský mozek. V průběhu noci dochází k jeho reorganizaci, která má dobrý vliv na paměť, schopnost se učit, na soustředěnost, kreativitu a na mnoho dalších důležitých schopností.
Spánek dále potřebujeme kvůli normálnímu emočnímu zdraví, kvůli normálně fungující imunitě a inzulinu, kvůli zdraví srdce a kvůli kontrole váhy.
Modré světlo
Zdá se, že před modrým světlem není úniku. Přitom je to právě modré světlo, které může narušovat kvalitu našeho nočního odpočinku. Pokud se mu vystavíte během nočních hodin, dojde k poruše cirkadiánního rytmu. Kvůli tomu si bude váš mozek myslet, že je stále ještě den a dojde k redukci melatoninu, který vám naopak pomáhá usnout.
Postel
Pokud máte malou postel, nebo postel se špatnou matrací, nelze očekávat, že se každou noc kvalitně vyspíte. Naopak čekejte dlouhé převalování, bolest zad a mnoho dalších nepříjemností, které budou zabraňovat tomu, abyste konečně zabrali.
Pohyb
U pohybu je zvláštní, že by ho v průběhu dne nemělo být příliš, ale ani málo. Malá pohybová aktivita sice vede k únavě, ale organismus nemusí mít během dne dostatek stimulů, které by mu pomohly vypnout. (Můžete večer třeba více přemýšlet.) Nadměrná pohybová aktivita zase může vést k přetažení, které vám taktéž může znemožňovat usnout. Zvlášť, pokud vás bolí svaly, které vám znemožňují najít správnou spánkovou polohu.
Kofein
Lidé jsou různí, takže mezi námi najdeme i takové, kteří si dají v pozdních večerních hodinách nápoj s obsahem kofeinu, a pak se diví, že nemohou spát. (Nezapomínejte na to, že kofein je stimulant.) Z toho důvodu nepijte pozdě odpoledne kávu, energetické nápoje a čaje s obsahem kofeinu.
Jídlo
Nelze očekávat dobrý spánek ani poté, co jste si před spaním dali opravdu velkou porci jídla. Tím spíš, pokud bylo hodně kořeněné, sladké, nebo tučné. Taková jídla mohou způsobovat pocit plného žaludku a nevolnost. Po položení se do horizontální pozice vás navíc může začít pálit žáha. Proto si na noc dávejte jen něco malého a lehkého.
S kvalitou spánku pomáhají i bylinky
Někdy ani změny životního stylu nevedou k lepšímu usínání. Proto můžete vyzkoušet i některé bylinky. Na podporu spánku se používá meduňka, kozlík lékařský, heřmánek a mučenka. Mnoho lidí uklidňuje i vůně levandule.
Jaké jsou vaše tipy pro lepší spánek? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Melatonin – Melatonin (česky)
https://www.milujspanek.cz/poruchy-spanku/ – Poruchy spánku + jak zlepšit spánek (česky)
https://www.healthline.com/health/why-do-we-sleep – Proč spíme? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better – 17 tipů, jak zlepšit spánek (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)