Jak pěstovat magnolii

magnolia-flowers-park-spring
Zveřejněno: 21.11.2019

Podzim a zima jsou období, kdy se hodí přemýšlet o zahradní výsadbě pro nadcházející rok. Kromě ovoce, zeleniny a některých druhů okrasných rostlin můžete popřemýšlet i o zasazení keřů a vysoce dekorativních kvetoucích dřevin. Mezi ně patří i magnolie. Víte, jak ji pěstovat? 

Magnolie se v posledních několika letech těší zvýšené oblibě. Může za to nejen její květ, ale také omamná vůně, která se z ní line za dlouhých letních večerů. Ne každý je ale od přírody botanik. Proto se může stát, že i když to s jejím pěstováním myslíte dobře, vaše neodborná péče ji během chvíle zabije. Případně, bezproblémově rostoucí magnolie přestane náhle prospívat, aby nakonec podlehla podezřele probíhající nemoci.

Aby se takové situace neděly, rozhodli jsme se sepsat podrobný návod o tom, jak o vaši magnolii co nejlépe pečovat.  

Něco málo o magnolii

Magnolie (také jinak Šácholan) je označení celého jednoho rodu rostlin, který má dohromady něco málo přes 200 známých druhů. Zajímavostí je, že byl pojmenován po francouzském botanikovi Pierru Magnolovi.

pexels-photo-1046389

Čas vzniku magnolií nám není úplně znám. Podle všeho jde ale o velmi starý druh, který se začal formovat ještě před existencí včel. Místo nich v nich svou potravu nalézali brouci. Protože pohyb brouků není tak elegantní a lehký, jako je tomu u včel, získala magnolie do vínku velmi odolnou konstrukci, která ji brání před narušením květu.

Vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejstarších existujících rostlin, její starší exempláře bývají vystavené v muzeích.

Magnolie v současné době nejvíce roste v: 

  • Americe
  • Číně
  • Himalájích
  • Japonsku
  • Mexiku

V posledních letech se s ní ale setkáváme i u nás. A to jak v okrasných zahradách, tak v městských parcích a ulicích, které jsou pravidelně zkrášlované jejich bohatě kvetoucí korunou.

Nejznámější druhy magnolie

Jak už jsme předestřeli v úvodu. Označení magnolie nosí několik stovek rostlin. Proto může být s jejím správným výběrem na první pohled problém. Není ale potřeba propadat hned panice.

U českých pěstitelů je populární: 

  • Magnolie hvězdokvětá
  • Magnolie Loebnerova
  • Magnolie japonská
  • Magnolie liliokvětá
  • Magnolie sprengeri
  • Magnolie tříplátečná
  • Šácholan Soulangeův
  • Magnolie velkokvětá

pexels-photo-719756

Drtivá většina magnolií má i nějaké další označení, které popisuje její vzhled. V zahradnictví se proto můžete setkat s Magnolií Oriental Night (temně fialová), Simple Pleasure (tmavě až světle růžová), Yellow Lantern (světle žlutá až bílá), Kikuzaki (bílá) a s mnoha dalšími.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na zdravé a rychlé opalování. Co dělat když se spálíte?

Od semínka po strom

Naprosto zásadní je pro zasazení magnolie správně vybrané místo. Pokud to jde, vybírejte si takové, kde bude v přímém kontaktu se sluncem. Neublíží jí ale ani přiměřený stín. Půda, do které ji dáte by měla být úrodná a kyprá a mělo by se jí dostávat pravidelné závlahy. (Je jedno, jestli přirozeně, nebo vaším osobním zásahem.)

Naopak magnolii nezasazujte do jílovité a vápenaté půdy, ve které nebude dobře prospívat. Když to bude nutné, můžete použít i hnojivo, které mírně upraví pH zeminy, aby bylo více kyselé.

Až na tyto drobnosti se nemusíte o tuto rostlinu nijak více starat. Nemusíte se obávat ani toho, že jí uškodí znečištěné prostředí. Ve většině případů si s jeho vlivem poradí.

Co se týče rozmístění stromů po zahradě, zkuste je nesázet příliš blízko u sebe. Mezi stromy se hodí dát alespoň malý prostor. Teprve pak vyniknou v celé své osobité kráse, která se projeví zhruba za dva roky.

Ochrana mladé magnolie před zimou

Mladé magnólie je potřeba chránit před nepříznivým zimním počasím. Za to se vám odvděčí setrvalým růstem a krásně zabarvenými květy v hlavní sezóně.

Asi nejdůležitější je zabránit tomu, aby se u kořenů magnolie nějak výrazně změnila konzistence půdy. Pokud je hodně deštivo, nebo padá sníh, který je často střídán táním, dejte si tu práci a zkuste zeminu okolo stromů alespoň trochu odvodnit. (Aby se co nejvíce podobala podmínkám v průběhu zbytku roku.)

pexels-photo-1122529

Také udělejte maximum pro to, aby půda okolo kořenů nebyla dlouho promrzlá. Ačkoliv se to lépe říká, než dělá, uvidíte, že magnolie tuhle vaši péči náležitě ocení.

Další užitečné informace

Při výběru myslete také na to, že:

  • Jejich květy nezvládají hodně silný vítr
  • Květy dříve kvetoucích druhů magnolií mohou přejít mrazem
  • Některé druhy magnolií nesnášejí příliš horké počasí
  • Mladý stromek se celkem rychle poškodí (např. při neopatrné manipulaci se sekačkou), takže je potřeba opatřit mu nějakou formu ochrany (tou může být třeba pletivo)
  • Strom může být náchylnější k různým napadením a infekcím
  • Konec květu způsobí velký nepořádek

Tipy pro zdraví rostliny

Mimo základní péči dopřejte své magnolii i něco trochu navíc. Určitě ničemu neuškodíte, pokud jí budete dávat pravidelný postřik proti škůdcům a plísním. (Že je strom napaden poznáte buď podle zvláštní pavučiny na kmeni, nebo podle deformace a jiného probarvení listů.)

Mohlo by vás zajímat:  Potraviny nakoupíte nyní i na internetu

Hodně magnolii pomůžete i již zmíněným šetrným zacházením s jejím kmenem obecně. Jeho (i sebemenší) poškození může být vstupní branou pro houby a hmyz.

Co se týče prořezávání větví, do jejich růstu se pokoušejte zasahovat co možná nejméně. Právě proto, že se tato místa trochu hůře hojí.

Jak si poradit s nemocí?

Někdy se stává, že i přes veškerou péči magnolie chřadne. V takových případech můžete zkusit veškeré možné postupy, ale kondice stromu se nijak extra nelepší.

Občas se přihodí, že se na listech stromu objeví zvláštně zabarvené, hnědé (až červené) skvrny. Ty se běžně neléčí. To nejlepší, co pro magnolii můžete v této fázi udělat je to, že jí dopřejete bezchybně provedenou péči. (Budete ji hnojit a pravidelně zalévat.) V případě, že vás tento stav z nějakého důvodu esteticky ruší, můžete na odstranění skvrn použít fungicid. Dejte si ale dostatek práce s tím, abyste jím potřely opravdu všechny viditelné skvrny, jinak přijde vaše dlouhá práce vniveč.

pexels-photo-2938587

Je také docela dobře možné, že si všimnete různě zbarvených skvrn na obou stranách listů. Úplně nejjednodušší věc, kterou můžete udělat je ta, že tyto listy odtrhnete z větve pryč. Tím se nejen-že zbavíte estetického problému, ale také zabráníte dalšímu šíření infekce.

Vážnější problém představuje proplétání větví. Jakmile si ho všimnete, divně rostoucího dřeva se nemilosrdně zbavte. Pokud je to možné, spolu s ním odstraňte i kus toho zdravého, ze kterého tato abnormalita vyrůstá.

Závěrem

Magnolie jsou velmi krásné stromy, které dokáží pozvednout úroveň každé zahrady. Pokud si na jejich pěstování od semínka netroufáte, neuděláte nic špatného, když si koupíte vzrostlejší kus v květináči a po nějaké době ho zasadíte ven.

Samotná údržba stromu pak není nijak zvláště náročná. Je ale potřeba myslet na to, že ke svému prospívání potřebuje mít ty správné podmínky. (Viz typ půdy, hnojení, zalévání a šetrné zacházení se dřevem.)

Pokud se během pěstování setkáte se závažnějšími problémy, neváhejte se spojit s odborníky na dřeviny, nebo na vaše nejbližší zahradnictví. I když jsme si skoro jistí, že to nebude až na výjimky potřeba.

Pěstujete magnolie? Napište nám, jakou s nimi máte zkušenost. 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení