Jak si vypěstovat domácí rajčata ze semínek – krok za krokem

pexels-photomix-company-96616
Zveřejněno: 30.4.2023

Pěstování rajčat na balkoně se stalo v posledních několika letech oblíbenou kratochvílí mnoha jedinců. V případě, že se o ně dobře staráte, vaše snaha se může zúročit v podobě bohaté úrody, která dovede snadno zásobovat váš stůl. V případě, že zatím nemáte s pěstováním rajčat v květináči, v kýblu nebo ve skleníku zatím žádnou zkušenost, vše důležité, co se tohoto tématu týká, si povíme v našem dnešním článku.

Rajčata jsou velice oblíbená a často je používáme při vaření. Ve své podstatě se dá říct, že je to ovoce a zelenina, protože neustále existuje spor, do které z těchto dvou kategorií rajče vlastně patří.

Ve své podstatě je to asi jedno, protože rychlý oběd, ale i zdravá snídaně, s nimi bude chutnat stejně dobře. Důležité je, aby (pokud si rajčata pěstujete svépomocí) vyšla dobře úroda. I když jsou rajčata na pěstování poměrně dost nenáročná, existuje pár hříchů, které mohou snižovat úspěšnost vašeho snažení.

Tip: Přečtěte si, jaké existují zásadotvorné potraviny.

Odrůdy rajčat

Jak si vypěstovat domácí rajčata ze semínek – krok za krokem

Odrůd rajčat existuje nespočet. Lišit se mohou například barvou (existují třeba rajčata žlutá a červená), tak velikostí (klasické a cherry rajče) a tvarem (kulatá, oválná…) Kromě toho, že tato rajčata mohou mít jiné požadavky na pěstování, mohou i trochu jinak chutnat, proto se obvykle hodí pro jiné způsoby zpracování.

Mezi populární druhy rajčat patří například:

  • Goldkrone (žluté kulaté rajče, má nasládlou chuť)
  • San Marzano (červené rajče, spíš podlouhlého a šišatého tvaru, ideální pro skleník)
  • Red cherry (malé červené rajče, sladší, vhodné do salátů)
  • Roma (červené, spíš podlouhlé a šišaté rajče, vhodné pro vaření a výrobu kečupů)
  • Koralik (keříčková odrůda červeného rajčete, hodně silná rajčatová chuť, vhodné jíst syrové)

To samozřejmě nejsou všechny existující odrůdy, jde ale minimálně o malý průřez tím, co vše vám mohou jednotlivé odrůdy rajčat nabídnout.

Pěstování rajčat

Jak si vypěstovat domácí rajčata ze semínek – krok za krokem

Na balkoně

V případě, že máte balkon, pro pěstování rajčat to bude v mnoha případech bohatě stačit. Nesmíte ale zapomínat na pár základních pravidel, jinak se můžete snažit jak chcete, ale v budoucnu se svými pokusy nakonec nezaznamenáte ani jeden úspěch. V první řadě je důležité, abyste si vybrali některou z odrůd, která je přizpůsobena pěstování na balkoně. Jmenovat můžeme například Aztek, Balkon Star nebo Bajaja. Dále je důležité, aby byl balkon na slunné straně a bylo tam teplo. Rajčata určitě nedávejte ven dřív než v květnu, kdy už je poměrně stabilní, teplé a slunečné počasí. Pozor ale na příliš dlouhý a intenzivní sluneční svit, který může rajče popálit, a na vítr, který může zlámat jeho stonky. Zalévat by se měla tak akorát, ani málo, ani moc. Substrát je vhodný ten, který je přímo na rajčata.

V záhonu a ve skleníku

Pokud máte zahradu se skleníkem, můžete rajčata vysázet i tam. Počítejte ale s tím, že některým odrůdám budete muset připravit tyčku. (U keříčkových rajčat nemusí být.) Aby tyčková rajčata prospívala, pravidelně odstraňujte přebytečné boční výhonky, které rajče zbytečně vysilují. Keříčková rajčata tohle nepotřebují, neměla by se ale pěstovat ve skleníku, protože rostou hodně do šířky a nemusela by mít pro svůj rozvoj dostatek místa. Aby byla úroda bohatá, rajčata můžete přihnojovat domácím kompostem.

Nejčastější hříchy při pěstování rajčat

Jak si vypěstovat domácí rajčata ze semínek – krok za krokem

Jak už bylo uvedeno výše, v některých případech se nevědomky dopouštíme hříchů, které rajčatům příliš nesvědčí. Proto se podíváme, čím můžete sabotovat své jinak dobře míněné úsilí.

Snažte se zajistit:

  • Dobrý přístup rajčat ke slunci
  • Ochranu rajčat před větrem
  • Dostatek vápníku (pokud je ho málo, může se objevit abiotická nekróza)
  • Dostatek fosforu (proto se snažte vysazovat rajčata až v době, kdy už nejsou mrazy)
  • Dostatek vláhy

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale pokud jsou rajčata delší dobu vystavena suchu a pak přijde dostatek vláhy, mohou začít praskat, což může podpořit následný vznik plísní, který zhatí celou vaši úrodu. Z toho důvodu je extrémně důležité, aby byla zálivka rajčat co nejvíc konzistentní.

Přílišné přemokření však může způsobovat zvýšené riziko hniloby a dalších potíží, proto zalévejte s mírou. Díky tomu už váš domácí kečup, salát nebo omáčka na těstoviny bude mít vždy perfektní kvalitu.

Pěstovali jste někdy rajčata na balkoně? Pokud ano, jaká byla vaše úroda?

Mohlo by vás zajímat:  6 tipů na snadný, chutný a rychlý oběd – recepty
Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení