Placenta – orgán nenahraditelný pro zrod nového života

Placenta
Zveřejněno: 18.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Placenta, plodové či mateřské lůžko nebo plodový koláč, to všechno jsou názvy pro jedinečný orgán, který se po dobu těhotenství stará o výživu i ochranu plodu v těle matky. Ve svých funkcích je placenta podstatná a nenahraditelná, protože právě ona zodpovídá za správný vývoj plodu.

Co je placenta a jak vzniká?

Placenta (z řeckého plakoénta = koláč) je dočasný orgán, který vzniká v děloze těhotné ženy. Svůj název nemá náhodou, opravdu svým tvarem připomíná koláč. Vzniká a vyvíjí se od 4. týdne těhotenství z tkání děložního lůžka matky a ze zárodečného listu buněk, což je hlavní skupina buněk, ze kterých se plod od svého počátku vyvíjí. Na vnitřní straně vzniká pupečník, který spojuje placentu s plodem. Placenta přilne k děložní sliznici nejčastěji v horní části dělohy, na její zadní nebo přední stěně. Toto uložení je pro plod ideální. Na počátku 4. měsíce bývá placenta plně vyvinuta a přejímá funkci látkové výměny mezi plodem a matkou. Ze začátku placenta svou váhou převyšuje váhu plodu, to se však ve 4. měsíci obrátí. Při porodu má plodový koláč velikost okolo dvaceti centimetrů v průměru, tří centimetrů na výšku a váží kolem půl kilogramu.

Co vše má placenta na starosti?

Jednou z jejích nejdůležitějších funkcí je filtrování krve předávané mezi matkou a plodem. Do placenty jsou děložními tepnami přiváděny živiny a kyslík, které dále putují pupečníkovou žilou k plodu. Z něj naopak pupečníkové tepny odvádí oxid uhličitý a odpadní látky zpět přes placentu do těla matky, které je následně vyloučí ledvinami a plícemi.

Placenta sice tvoří takový filtr, přece jen ale nedokáže zastavit všechny škodliviny. Proto je důležité se během těhotenství vyvarovat užívání léků bez doporučení lékaře, pití alkoholu, kouření a pobývání ve znečištěném ovzduší. Také by těhotné ženy měly snížit riziko nákazy nemocemi, například vyhýbáním se rizikovým potravinám nebo návštěvám osob s infekčními nemocemi. Před bakteriemi nebo viry sice nedokáže placenta zajistit stoprocentní ochranu, zato je ale díky ní plod v bezpečí před imunitním systémem matky, který by se ho jinak přirozeně pokusil jako vetřelce vypudit.

Mohlo by vás zajímat:  Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Velmi důležitá je produkce hormonů, kterou má plodové lůžko na starosti. Hormony jako gestageny, HCG nebo HPL jsou nezbytné k zachování těhotenství a jeho zdravému vývoji. Placenta také vyrábí buněčný růstový faktor, který je zodpovědný za růst a dělení buněk.

Co když není placenta v pořádku?

Stav placenty je během těhotenství pravidelně kontrolován společně s plodem. Je dobře vidět pomocí ultrazvuku a jakýkoliv problém s ní tedy lékař při vyšetření zachytí. Ne vždy totiž bohužel probíhá vše tak, jak by mělo, někdy mohou nastat komplikace. Nejčastějším důvodem předčasného porodu patří zánět placenty a plodových obalů, který způsobuje předčasný odtok plodové vody. U malé části těhotných žen se placenta místo na horní části dělohy uloží na spodní straně, kde brání přirozenému porodu. Tento stav se nazývá vcestné lůžko a je vždy na gynekologovi, aby posoudil vážnost možných komplikací a rozhodl o postupu. Je možné, že se placenta s růstem plodu vytáhne nahoru, ale také může být indikací k císařskému řezu. Žena při vcestném lůžku většinou nepociťuje žádné problémy, maximálně nebolestivě krvácí. Naopak bolestivé krvácení provází předčasné odlučování lůžka, které obvykle vede k nutnosti císařského řezu. Při takovém bolestivém krvácení by žena měla vždy neodkladně navštívit lékaře. I po samotném porodu může ještě způsobit placenta problém v podobě takzvaného zadrženého lůžka. Pokud se ani do hodiny po porodu nepodaří vypudit placentu z těla ženy ven, je nutné ji ručně odloučit a odstranit v celkové anestezii.

Co se děje s placentou po porodu?

Placenta má životnost 40 týdnů, během kterých postupně stárne. Jakmile žena porodí dítě, placenta se odloučí a odchází z těla hned v příštích několika desítkách minut po něm. U nás a ve většině dalších zemí je brána jako biologický odpad a podle toho je po porodu zlikvidována. V některých kulturách, jako například u domorodých kmenů z Ghany a Nigérie nebo Maurů či Navahů, je však placenta uctívána, někde i rituálně pohřbívána. V Číně je zase využívána k výrobě omlazujících prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Těhotenství v pozdním věku

Mateřské lůžko má krásný úkol podílet se na vzniku nového života. Právě ona je spojením a rovnováhou, bez které by zázrak zrození nebyl možný.

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení