Placenta – orgán nenahraditelný pro zrod nového života

Placenta
Aktualizováno

Placenta, plodové či mateřské lůžko nebo plodový koláč, to všechno jsou názvy pro jedinečný orgán, který se po dobu těhotenství stará o výživu i ochranu plodu v těle matky. Ve svých funkcích je placenta podstatná a nenahraditelná, protože právě ona zodpovídá za správný vývoj plodu.

Co je placenta a jak vzniká?

Placenta (z řeckého plakoénta = koláč) je dočasný orgán, který vzniká v děloze těhotné ženy. Svůj název nemá náhodou, opravdu svým tvarem připomíná koláč. Vzniká a vyvíjí se od 4. týdne těhotenství z tkání děložního lůžka matky a ze zárodečného listu buněk, což je hlavní skupina buněk, ze kterých se plod od svého počátku vyvíjí. Na vnitřní straně vzniká pupečník, který spojuje placentu s plodem. Placenta přilne k děložní sliznici nejčastěji v horní části dělohy, na její zadní nebo přední stěně. Toto uložení je pro plod ideální. Na počátku 4. měsíce bývá placenta plně vyvinuta a přejímá funkci látkové výměny mezi plodem a matkou. Ze začátku placenta svou váhou převyšuje váhu plodu, to se však ve 4. měsíci obrátí. Při porodu má plodový koláč velikost okolo dvaceti centimetrů v průměru, tří centimetrů na výšku a váží kolem půl kilogramu.

Co vše má placenta na starosti?

Jednou z jejích nejdůležitějších funkcí je filtrování krve předávané mezi matkou a plodem. Do placenty jsou děložními tepnami přiváděny živiny a kyslík, které dále putují pupečníkovou žilou k plodu. Z něj naopak pupečníkové tepny odvádí oxid uhličitý a odpadní látky zpět přes placentu do těla matky, které je následně vyloučí ledvinami a plícemi.

Mohlo by vás zajímat:  Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Placenta sice tvoří takový filtr, přece jen ale nedokáže zastavit všechny škodliviny. Proto je důležité se během těhotenství vyvarovat užívání léků bez doporučení lékaře, pití alkoholu, kouření a pobývání ve znečištěném ovzduší. Také by těhotné ženy měly snížit riziko nákazy nemocemi, například vyhýbáním se rizikovým potravinám nebo návštěvám osob s infekčními nemocemi. Před bakteriemi nebo viry sice nedokáže placenta zajistit stoprocentní ochranu, zato je ale díky ní plod v bezpečí před imunitním systémem matky, který by se ho jinak přirozeně pokusil jako vetřelce vypudit.

Velmi důležitá je produkce hormonů, kterou má plodové lůžko na starosti. Hormony jako gestageny, HCG nebo HPL jsou nezbytné k zachování těhotenství a jeho zdravému vývoji. Placenta také vyrábí buněčný růstový faktor, který je zodpovědný za růst a dělení buněk.

Co když není placenta v pořádku?

Stav placenty je během těhotenství pravidelně kontrolován společně s plodem. Je dobře vidět pomocí ultrazvuku a jakýkoliv problém s ní tedy lékař při vyšetření zachytí. Ne vždy totiž bohužel probíhá vše tak, jak by mělo, někdy mohou nastat komplikace. Nejčastějším důvodem předčasného porodu patří zánět placenty a plodových obalů, který způsobuje předčasný odtok plodové vody. U malé části těhotných žen se placenta místo na horní části dělohy uloží na spodní straně, kde brání přirozenému porodu. Tento stav se nazývá vcestné lůžko a je vždy na gynekologovi, aby posoudil vážnost možných komplikací a rozhodl o postupu. Je možné, že se placenta s růstem plodu vytáhne nahoru, ale také může být indikací k císařskému řezu. Žena při vcestném lůžku většinou nepociťuje žádné problémy, maximálně nebolestivě krvácí. Naopak bolestivé krvácení provází předčasné odlučování lůžka, které obvykle vede k nutnosti císařského řezu. Při takovém bolestivém krvácení by žena měla vždy neodkladně navštívit lékaře. I po samotném porodu může ještě způsobit placenta problém v podobě takzvaného zadrženého lůžka. Pokud se ani do hodiny po porodu nepodaří vypudit placentu z těla ženy ven, je nutné ji ručně odloučit a odstranit v celkové anestezii.

Mohlo by vás zajímat:  Děti a cukrovka - nepodceňujte možnost pobytu v léčebně

Co se děje s placentou po porodu?

Placenta má životnost 40 týdnů, během kterých postupně stárne. Jakmile žena porodí dítě, placenta se odloučí a odchází z těla hned v příštích několika desítkách minut po něm. U nás a ve většině dalších zemí je brána jako biologický odpad a podle toho je po porodu zlikvidována. V některých kulturách, jako například u domorodých kmenů z Ghany a Nigérie nebo Maurů či Navahů, je však placenta uctívána, někde i rituálně pohřbívána. V Číně je zase využívána k výrobě omlazujících prostředků.

Mateřské lůžko má krásný úkol podílet se na vzniku nového života. Právě ona je spojením a rovnováhou, bez které by zázrak zrození nebyl možný.

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Placenta – orgán nenahraditelný pro zrod nového života
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení