Pomoc, bojím se porodu! aneb Jak zvládnout strach z porodu

Porod
Zveřejněno: 25.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Strach z porodu a z bolesti, který je doprovázen kontrakcemi, neustálými vyšetřeními, změnou prostředí, nemocničním prostředím – to vše dokáže mnoho žen opravdu vyděsit. Strach z porodu nesouvisí pouze a jen se strachem ze samotné bolesti, ale rovněž také s nastávající odpovědností. Mnoho žen se ptá: „Budu dobrou mámou? Nebude tím mu partner trpět? Bude mé dítě zdravé? Zvládnu roli matky? A zůstanu i nadále dobrou partnerkou svému muži?” Tyhle otázky si pokládá téměř každá žena, která se rozhoduje počít dítě. Někdy si však ženy tak málo věří, že jim právě tyto otázky brání v samotném otěhotnění. Některé ženy mají tak velký strach, že těhotenství odkládají na dobu, kdy už bude skutečně rizikové. Pokud máte i vy panický strach z porodu a přesto byste chtěla mít dítě, můžete navštívit odbornou pomoc.

Všem ženám, které si právě čtou tento článek, protože právě ony mají strach z porodu, musíme říci, že víc než polovina těhotných žen má z porodu obavy. Otázkou však je, jak se k samotnému strachu postaví. Většina žen tento problém zcela vytěsní. Záměrně potlačují jakékoliv představy týkající se porodu, bolest si v žádném případě nepřipouští a jediné na co chtějí myslet je miminko. Přestože možná tento způsob myšlení je do jisté míry uklidňující, pokud se ženy rozhodnou takto vytěsnit problém, mohou být velmi zaskočeny při samotném porodu. Jestliže tyto ženy naprosto zcela vypustí přípravu, nebudou znát různé úlevové polohy a správné dýchání. Další skupinu tvoří ženy, které se snaží až příliš informovat. Takto úzkostné maminky mají už dlouho před porodem nastudovanou veškerou dostupnou literaturu, všechny možné a snad i nemožné situace, které mohou nastat, probraly s jinými ženami, které již porod úspěšně zvládly. Velmi často navštěvují různá diskuzní fóra na internetu a neustále něco zjišťují. Mají naprosto dokonale zmapované všechny porodnice, navštívily různé předporodní kurzy, pravidelně cvičí, navštěvují přednášky o mateřství atd. Do jisté míry je tato informovanost správná, avšak tyto ženy se poté mohou potýkat s tím, že se porod nemusí odvíjet přesně podle jejich plánu, což je může velmi vyděsit. Může se rovněž stát, že porod proběhne tak rychle, že si takto připravené maminky nestihnou porod ani pořádně užít. No a pak tady máme zlatou střední cestu. Tyto ženy ví, že porod není zrovna příjemný, ale mají zdravý nadhled, který jim umožní si celé těhotenství v poklidu užít, přestože mají strach. Tyto ženy si jsou vědomy toho, že je to zcela naprosto přirozené. Navštívily předporodní kurz, jsou na porod připravené, ale strach z porodu si příliš nepřipouští.

Mohlo by vás zajímat:  Neumím zacházet s penězi

Pomoc, bojím se porodu! aneb Jak zvládnout strach z porodu

60 % těhotných žen má strach z toho, zda zvládnou porod natolik dobře, aby přivedly na svět zdravé dítě bez jakýchkoliv komplikací. Mají strach, že nebudou schopny poslouchat rady a povely porodníka či porodní asistentky, že budou příliš emotivní na sále. Budeme-li důvěřovat přírodě, zjistíme, že tělo se na porod velmi dobře přípraví samo. Jelikož je porod poměrně stresující záležitostí, je nutné sledovat zdravotní stav jak matky, tak i dítěte. Proto je celý průběh porodu monitorován.

Dnešní medicína dělá maximum pro to, aby vše proběhlo bez jakýchkoliv komplikací a aby se vždy narodilo zdravé dítě. Ženské tělo je natolik chytré, že si umí poradit samo. Organismus ženy si během porodu dokáže s bolestí poradit tím, že produkuje endorfiny, které bolest tlumí. Současně je tím snižován stres a strach. Lékaři samozřejmě disponují dalšími možnostmi, jak mohou rodičce zmírnit bolest. Pokud toužíte po medikamentech, domluvte se s porodníkem ještě před samotným porodem.

Jak se tedy připravit na porod?

  • V prvé řadě je třeba si uvědomit, že porod je zcela naprosto přirozenou součástí lidstva.
  • Nepřipouštějte si černé myšlenky.
  • Mluvte s miminkem od samého počátku těhotenství a nepřestávejte do doby, dokud se nenarodí.
  • Dopřávejte si procházky na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a samozřejmě pestrou a zdravou stravu.
  • Těhotenství není nemoc. Je to však stav, který si zaslouží, abyste o sebe dbala více než kdy jindy.
  • Se svým partnerem mluvte o svých pocitech. Máte-li tedy strach, svěřte se mu.
  • Nezapomínejte na zdravou informovanost. Předporodní kurzy jsou skutečně velmi užitečné. Naučíte se v nich dýchat, úlovové polohy a rovněž zjistíte, jak to vypadá při příjmu. Dozvíte se tam, co vše potřebujete s sebou do porodnice a poučí vás o základní péči o miminko. Zkrátka a dobře, v předporodních kurzech se naučíte věci, které se vám budou v budoucnu hodit. 
  • S informovaností to zase příliš nepřehánějte. Mnoho informací může být ku škodě.
  • Dále si uvědomte, že nejste první ženou, která rodí. Porod sice trvá mnoho hodin, ale většina z nich je první fází porodu, kdy se kontrakce střídají s chvílemi oddechu, navíc většinu z ní strávíte v pohodlí domova. Samotný porod dítěte, je podstatně kratší a korunovaných odměnou – samotným miminkem.
  • A hlavně si, milé maminky, nezapomeňte s sebou do porodnice vzít spřízněnou duši, která vám bude skvělou oporou – například svého životního partnera. V případě, že si nemůžete vzít s sebou partnera, vemte si na porodní sál jinou blízkou osobu, která vám bude dělat oporu, bude vás držet za ruku a prožije naplno tento slavnostní okamžik s vámi.
Mohlo by vás zajímat:  Terapie tmou přináší osvobozující a úlevný pocit!
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení