Práce a těhotenství

Práce
Zveřejněno: 16.3.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Dozvěděla jste se, že jste těhotná. Máte obrovskou radost a váš partner taky. Ale co na to řeknou v práci? Jak to oznámit svému zaměstnavateli a kdy? Všechny tyhle otázky si může pokládat každá nastávající maminka. Pojďme si na některé odpovědět.

Kdy bychom tedy měly svému zaměstnavateli oznámit, že jsme těhotné a že je třeba tento fakt zohlednit? Zákon nám v tomhle ohledu dává volnou ruku. Nepřikazuje nám žádný termín, kdy se s touto radostnou události musíme pochlubit v práci. Z praktického hlediska je však ideální doba na sdělení této informace na konci prvního trimestru. V této době již máme potvrzeno naše těhotenství. Zaměstnavatel tak má dostatek času se připravit na váš odchod. Může tak včas zajistit nového zaměstnance, kterého stihne dostatečně zapracovat, aby vás mohl v práci nahradit po dobu vaší nepřítomnosti.

Vaše těhotenství musí zaměstnavatel respektovat. Ze zákona máte právo kdykoliv požádat o volno, jdete-li na jakékoliv vyšetření. Dále zákon stanovuje, jaké pracovní omezení těhotné ženy mají. Jedná se především o práci s těžkými břemeny, práce v noci apod. Veškeré informace týkající se omezení pro těhotné a kojící ženy najdete ve vyhlášce č. 288/2003 Sb. Pokud v této vyhlášce najdete činnost která se vás týká, musí vás váš zaměstnavatel přeložit na jinou práci, aby nebylo vaše těhotenství ohroženo.

Zákony myslí také na ochranu těhotných žen před případnou výpovědí ze strany zaměstnavatele. Těhotná žena nesmí dostat výpověď v době svého těhotenství. Nachází se v tzv. ochranné době, stejně jako při dočasné pracovní neschopnosti.

Tato ochrana však neplatí, máte-li smlouvu na dobu určitou a pokud jste ve zkušební době.

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů a v případě, že se vám narodí dvě a více dětí trvá 37 týdnů. Poté nastupujete na rodičovskou dovolenou.

Mohlo by vás zajímat:  Když ti nejmenší nemohou spát

Po ukončení mateřské dovolené vás musí zaměstnavatel opět přiřadit na původní místo. Tohle pravidlo však neplatí, pokud se do práce vracíte z rodičovské dovolené.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení