Horké letní dny přímo svádí k tomu, aby se člověk ponořil do chladivé vody. K osvěžení někteří používají vlastní bazén na zahradě, jiní navštěvují koupaliště s upravenou vodou a mnoho lidí také nedá dopustit na koupání ve volné přírodě, ať už jsou jejich volbou rybníky, přehrady nebo řeky. Právě tady ale může hrozit nebezpečí v podobě sinic a především toxických látek, které tyto malé organismy vylučují.
Obsah článku
Co jsou sinice?
Sinice jsou organismy, které tvoří jen shluk molekul nukleových kyselin. Jejich nejbližšími příbuznými jsou bakterie, s nimiž patří do skupiny prokaryot. Na rozdíl od eukaryotických organismů, což jsou houby, rostliny i živočichové, nemají klasickou stavbu buněk a odlišují se i dalšími znaky. Sinic existuje mnoho druhů a žijí po celém světě. Některé z nich jsou méně nebezpečné, jiné mají vyšší toxicitu. Rozmnožují se dělením a mají schopnost fotosyntézy.
Vodní květ není nic pěkného
Na hladině vodních ploch tvoří sinice povlak, kterému se říká vodní květ. Obvykle mají podobu posekaného jehličí nebo krupice zelené barvy. Sinicím prospívá počasí s vysokými teplotami a nízkým počtem dešťových srážek. Obvykle se situace začíná zhoršovat kolem prostředku léta. Pokud ale teploty stoupají k vysokým hodnotám už na konci jara, objeví se přemnožené sinice na postižených vodních plochách i dříve. Naopak ochlazení a prudké deště v průběhu léta mohou stav vody opět zlepšit. O aktuálním stavu vody v koupacích oblastech ve volné přírodě, kde je jakost vody sledována hygieniky, se můžete přesvědčit na stránkách příslušné Krajské hygienické stanice. Sledováno je takto přibližně 130 míst po celé České republice.
Jaké zdravotní potíže hrozí?
Sinice vylučují dráždivé i toxické látky způsobující různé zdravotní obtíže. Nejčastěji hrozí alergické reakce v podobě kožních vyrážek, zarudnutí kůže až jejího zánětu, rýmy nebo podráždění očí vedoucí až k zánětu spojivek. Toxiny, které se do těla dostávají se spolykanou vodou, způsobují podráždění zažívacího traktu a střevní stěny, zvracení a bolesti břicha, ohrožena jsou také játra. Útočí i na nervovou soustavu, při otravě dochází k bolestem hlavy nebo křečím svalů.
Zvýšená opatrnost u rizikových skupin
Na koncentraci sinic ve vodě by si měli dát pozor především rodiče s malými dětmi, které jsou díky menší váze a většímu množství vody spolykané při hře daleko náchylnější k otravě. Ohroženou skupinou jsou také starší osoby kvůli horšímu fungování imunitního systému a dále těhotné ženy. Jak velké potíže sinice způsobí, závisí na více faktorech. Jde jak o jejich koncentraci, tak také o délku pobytu ve vodě a citlivost jedince. Ve vodě silněji zamořené sinicemi by se ale neměl raději koupat nikdo, protože potíže se mohou objevit i u jinak zdravého a vitálního člověka.
Jednoduchý test na přítomnost sinic
Ne všechny zelené částečky plovoucí ve vodě jsou sinice. Často jde o řasy, které člověku neškodí. Zda jde opravdu o řasy, nebo se jedná o nebezpečné sinice, pomůže odhalit jednoduchý test. Stačí nabrat trochu vody do průhledné láhve a nechat ji asi půl hodiny stát. Pokud voda zůstává rovnoměrně zakalená zelenými částečkami, nebo se povlak z nich usazuje u dna, jde o řasy. Jestliže se částečky shluknou na hladině a zbytek vody zůstane čirý, jde o sinice.
Důležitá opatření po koupání
Pokud se přece jen koupete ve vodě zamořené sinicemi, určitě byste se měli ihned poté osprchovat čistou vodou, nebo se třeba alespoň polít vodou z PET lahve. Kůži nechte poté volně oschnout, otírání ručníkem vede ke vtírání sinic do pokožky a tím i k většímu riziku podráždění. A nejdůležitějším pravidlem je zkrátit dobu pobytu ve vodě jen na pár minut. Takže osvěžit se a rychle pryč, pokud takové vodě neodoláte úplně.