Priessnitzův zábal: Připravte si ho doma a vraťte si zdraví

pexels-cottonbro-6865169
Zveřejněno: 26.9.2022 , datum poslední aktualizace: 29.9.2022

Pokud jste byli někdy nemocní a maminka vám nakázala, že si máte dát na krk vlhký kapesník, který pak ovázala šátkem nebo šálou, máte zkušenost s něčím, čemu se říká Priessnitzův obklad na krk. Vzhledem k tomu, že se může používat při angíně a mnoha jiných zdravotních problémech, je Priznic (jak se mu často říká) jednou z nejoblíbenějších babských rad, se kterou se můžeme setkat. Může se ale používat při horečce, na průdušky a na další trable? A jak ho udělat správně? Na to vše se zaměříme níže.

Jméno Vincenz Priessnitz není známo pouze v Jeseníkách, kde tento průkopník českého lázeňství působil. Díky jeho účinným metodám ho znají i v jiných evropských státech, ve kterých se (podobně jako v Česku) aplikují jeho metody vodoléčby dodnes.

Ve své podstatě jde o lidový recept, k jehož praktikování potřebujete naprosté minimum věcí. Hlavní roli hraje namočená, ale důkladně vyždímaná látka, která se přiloží na problematické místo a následně se převáže jinou, suchou látkou, která drží vlhký obklad na místě. Z toho důvodu je Priessnitzův obklad dostupný všem lidem bez většího rozdílu.

Jak ale tento obklad přesně funguje? A na jaké problémy se hodí nejlépe?

Jak to funguje?

Priessnitzův zábal: Připravte si ho doma a vraťte si zdraví

Priessnitzův obklad má tři fáze působení, v jejichž průběhu se děje několik specifických jevů.

Známe:

  • Hypotermickou fázi
  • Izotermickou fázi
  • Hypertermickou fázi

V první fázi, která přichází krátce po aplikaci zábalu, dojde ke zúžení cév na místě, na které byl obklad přiložen. Během následující fáze, která trvá cca 30-40 minut, se teplota postupně vyrovnává a zúžené cévy se zvolna rozšiřují. V poslední fázi dochází k dalšímu rozšiřování cév, takže ve své podstatě dojde k přehřívání místa s přiloženým obkladem.

Postup

Priessnitzův zábal: Připravte si ho doma a vraťte si zdraví

V první řadě mějte po ruce čistou látkovou žínku nebo čistý látkový kapesník, který namočíte do studené/vlažné vody a důkladně ho vymačkáte. (U dětí by navíc měla být teplota vody trochu vyšší, vždy minimálně 22°C.) Následně přiložte vlhký obklad na vybrané místo a převažte ho silnější látkou, která ho bude držet na místě. (Šála, šátek, ručník…)

Myslete na to, že obklad nebude mít úspěch, pokud člověku, kterému ho děláte, není dostatečně zahřátý. Z toho důvodu se může doporučovat používání ohřívací láhve, teplá koupel nebo alespoň klid na lůžku.

Na co pomáhá?

Priessnitzův zábal: Připravte si ho doma a vraťte si zdraví

Priessnitzův zábal je skutečně univerzální prostředek, protože ho můžete použít na široké spektrum různě vážných potíží. Samozřejmě, v mnoha případech při nich musíte užívat léky, které vám předepsal lékař (například antibiotika), ale může vám pomoci zmírnit doprovodné příznaky vašeho problému. (Což se hodí třeba ve chvíli, kdy vás bolí v krku.)

Priessnitzův zábal se hodí například při řešení:

  • Angíny
  • Horečky nad 38°C
  • Suchého kašle
  • Bolesti v krku
  • Nachlazení
  • Zánětu průdušek
  • Zánětu hltanu
  • Zánětu hrtanu
  • Otoků
  • Svalové únavy
  • Výronů
  • Bolestí kosterního svalstva

Co se týče jeho aplikace na studené nohy a ruce, i když zlepšuje cirkulaci krve, pravděpodobně bychom vám spíš doporučili teplou sprchu/koupel a nošení teplých ponožek. Případně můžete vyzkoušet něco, čemu se říká Kneippův chodník.

Ten funguje na principu toho, že chodíte v bazéncích, které jsou napuštěny teplou a studenou vodou. Ačkoliv je průchod tou studenou pro většinu lidí nepříjemný, po krátké chvíli si na to váš organismus zvykne a i při průchodu studeným bazénkem vám bude příjemně.

Tento chodník bývá především ve wellness centrech, ale můžete si ho udělat v improvizovaných podmínkách i doma. Aby voda sahala až po lýtka, vhodné jsou větší nádoby na vodu, které postavíte do sprchy či do vany.

Máte s přikládáním Priessnitzova zábalu nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám prozradíte, s čím vším už vám v minulosti pomohl.

Mohlo by vás zajímat:  Sasanka hajní: Anemone nemorosa – léčivá bylina

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Priessnitzův_zábal – Priessnitzův zábal (česky)

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení