Protein: Co to je a proč ho používat?

pexels-photo-1153369
Zveřejněno: 17.12.2018

Proteiny mají v lidském životě nezastupitelnou úlohu. Díky nim máte dostatek energie a zároveň podporujete svaly v jejich růstu. Víte o nich všechno? Pokud ne, pak určitě pokračujte ve čtení tohoto článku.

Proteiny nejsou důležité jen pro růst svalové hmoty, ale také se do značné míry podílí na bezproblémovém chodu lidského organismu.

photo-1534367507873-d2d7e24c797f

Možná jste to nevěděli, ale i tak banální věc, jako jsou vlasy nebo nehty by bez proteinu patrně neexistovaly. Protein je také důležitý pro hormonální rovnováhu celého organismu.

Z tohoto důvodu by se proteinům neměli vyhýbat ani ti, kteří nijak zvlášť netouží po extrémně vypracovaném těle a netráví celé hodiny u posilovacího stroje.

Pojďte se spolu s námi na proteiny podívat trochu víc zblízka. 

Zdroj proteinů

Protein můžete konzumovat v celé řadě podob. Záleží tedy na vás, které z nich dáte přednost. Jsou mezi námi tací, kteří si svůj den nedovedou představit bez proteinové tyčinky. Jiní si pravidelně připravují proteinové nápoje z prášku.

photo-1529570634977-ec042420117b

Proteiny ale najdete i v řadě běžných potravin. Mezi nimi jsou:

 • Mořské plody
 • Bílé maso (drůbež)
 • Mléčné výrobky
 • Vejce
 • Sója
 • Hnědá rýže
 • Brokolice

A mnoho dalších. Díky široké škále potravin obsahujících protein se nemusíte bát, že by vás jeho konzumace brzy omrzela (zkusit můžete dokonce i konopný protein). A také se zvyšuje pravděpodobnost, že si vhodný proteinový pokrm připravíte doma, dle své vlastní fantazie a chuti.

pexels-photo-1362306

V poslední době je velmi diskutovaným zdrojem výživných látek i konopný protein. Možná jste o něm slyšeli a máte strach, že by mohl mít negativní účinky na vaši psychiku a zdraví. Nemusíte se ale ničeho bát. Požívání tohoto proteinu je zcela legální. Také neobsahuje žádné omamné látky.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní a bylinná léčba nachlazení

Proteinové tyčinky

Pokud nemáte čas na to něco vymýšlet, patrně nejlepším řešením je koupě proteinové tyčinky. Velkou výhodou je, že proteinové tyčinky najdete už i v běžných obchodech a supermarketech.

Nevýhodou však bývá jejich zpravidla vyšší pořizovací cena, pokud přihlédneme k ceně běžných cereálních tyčinek. Pokud si budete chtít tuto dobrotu dopřávat co možná nejčastěji, pak musíte počítat s tím, že vám váš koníček do značné míry provětrá peněženku. Tyto tyčinky také obsahují spoustu cukru, takže nijak zvlášť neprospívají ani vašemu zdraví.

Jestli-že se ale proteinových tyčinek nehodláte vzdát, možným řešením pro vás může být jejich domácí výroba. Ta je poměrně jednoduchá, takže ji zvládne úplně každý.

Navíc budete mít kontrolu nad všemi ingrediencemi a můžete si vyrobit i proteinové tyčinky do zásoby pro případ, že před cvičením nebudete mít čas na nákup.

Recept: Nepečená proteinová tyčinka

Na přípravu této tyčinky budete potřebovat:

 • 400 g syrových vloček
 • 250 g arašídového másla
 • 250 ml mléka
 • 6 lžic proteinu dle vlastních preferencí (třeba jahoda, čokoláda nebo vanilka)

Na ohni zahřejte mléko a přidejte do něj protein. Míchejte, dokud se obě ingredience nespojí. Nakonec přidejte arašídové máslo a opět důkladně promíchejte. Nyní do směsi přidejte vločky a zformujte kompaktnější hmotu. Vyložte pekáček pečicím papírem a vyklopte na něj hmotu, kterou pečlivě utlačujte lžicí, dokud nebude její povrch hladký a vyrovnaný. (To může chvilku trvat.) Nezapomeňte směs důkladně utlačit i ve všech rozích pekáčku. Vložte do lednice.

Jakmile bude směs tuhá, ostrým nožem z ní vykrájejte kostky či jednotlivé tyčinky.

Proteinové palačinky

Možná, že o víkendu porušujete svůj jinak přísný týdenní režim a trochu hřešíte. Proč ale nespojit příjemné s užitečným? Proteinové palačinky jsou pro tyto případy zcela ideální volba.

Mohlo by vás zajímat:  Vitariánství je styl života

pexels-photo-302548

Recept: Proteinové palačinky 

Na jejich přípravu budete potřebovat:

 • Čtvrt hrnku vloček
 • Čtvrt hrnku sýra cottage
 • Půl lžíce proteinu dle chuti
 • Půl hrnku vaječných bílků
 • Ořechy a arašídové máslo na ozdobu

Všechny ingredience smíchejte dohromady, dokud nevytvoříte kompaktní těsto. Předehřejte pánev a formujte jednotlivé palačinky. Opékejte je tak, aby byly po obou stranách hezky upečené.

Jakmile budete mít všechny palačinky hotové, můžete je potřít arašídovým máslem a ozdobit ořechy.

A co vy? Máte zkušenosti s proteiny?

 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Tomáš
  • 21.2.2019
  Odpovědět

  Ou děkuji 🙂 Takže bych přeci jenom začal jíst správně? 😀 Protože to “nezdravé” jídlo mám přeci moooc rááád 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení