První pomoc: Popáleniny a opařeniny

Popálení
Zveřejněno: 16.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

K popáleninám a opařeninám může dojít během velmi krátké doby. Než okem mrknete, cítíte nesmírnou bolest. Znalost první pomoci v tomto případě je naprosto nezbytná. Jaká je tedy první pomoci při popáleninách a opařeninách?

Pokud poskytujete první pomoc zraněnému popálením či opařením, mějte v prvé řadě na mysli tyto 3 základní pravidla:

  • zachovejte chladnou hlavu
  • zavolejte rychlou zdravotnickou pomoc (155)
  • myslete na své vlastní bezpečí

Jaký je rozdíl mezi popálením a opařením?

Popáleniny vznikají kontaktem se suchým teplem. Jedná se tedy např. o otevřený plamen, horká plocha, elektrická energie atp. Popáleniny obvykle zanechávají hluboké jizvy – jak na těle, tak na duchu.

Opařeniny vznikají oproti popáleninám v případě kontaktu s horkými tekutinaminapř. horká voda, olej atp. Opařeniny se velmi často týkají malých dětí, které na sebe velmi často převrhnout horkou polévku či šálek čaje. Stačí troška nepozornosti ze strany rodičů a problém je na světě.

Popáleniny se rozdělují do několika stupňů

Jedná-li se o popáleniny I. a IIa. stupně, trvá hojení několik dní. Jedná se o povrchové poškození kůže, při kterém nedošlo k zasažení všech jejích vrstev.

Dále zde máme stupeň IIb. Jedná se již o hluboké popáleniny, které postihuje všechny vrstvy kůže. Tyto popáleniny se hojí velmi dlouho.

Stupeň III. již vyžaduje transplantaci kůže a při popáleninách IV. stupně již došlo k poškození svalů či šlach.

Jak bude toto zranění fatální záleží vždy na stupni popálení a na rozsahu. Rovněž také záleží na věku postiženého, zdravotním stavu před popálením a na traumatech, které s tímto zraněním souvisí.

Mohlo by vás zajímat:  Onemocnění očních víček: Trápí vás ječné nebo vlčí zrno?

První pomoc: Popáleniny a opařeniny

První pomoc při popáleninách a opařeninách

1) Zamezení dalšímu působení tepla

V prvním případě je nutné zamezit dalšímu působení tepla na postiženého jedince. Pokud člověk např. hoří, je třeba jej povalit na zem a uhasit ho dostupnými prostředky např. celtou, oblečením atp. Nikdy však nepoužívejte syntetické materiály, které se vyznačují vysokou hořlavostí. Při použití syntetických materiálů může dojít k jejich přiškvaření k pokožce.

V případě opaření je nutné oděv, který je nasáklý horkou tekutinou, svléci, aby se zamezilo působení dalšího tepla na pokožku. Je-li oděv přiškvařený ke kůži, nikdy jej nestrháváme!

Ve velmi vážných případech může dojít k bezvědomí pacienta a zástavě dechu. Proto je nutné neprodleně zahájit kardiopulmorální resuscitaci.

2) Chlazení postižených částí těla

Chlazení je důležitá část první pomoci při popáleninách a opařeninách. Je-li chlazení prováděno správným způsobem, může velmi výrazně snížit rozsah a hloubku popálení a opaření. Ke chlazení nikdy nepoužívejte led či sníh!!! Při použití ledu a sněhu by došlo naopak k ještě většímu poškození! Ke chlazení tedy používejte vždy studenou vodu. Došlo-li k přiškvaření oděvu ke kůži, nikdy jej nestrhávejte!!! V takovém případě chlaďte přes oděv. 

Při lokálním popálení či opaření (do několika cm2) chlaďte poraněnou oblast i opakovaně – dokud to přináší úlevu. V případě rozsáhlých popálenin a opařenin hrozí riziko podchlazení – především u dětí. Proto chladíme max 5 % povrchu těla – a to pouze jeho nejcitlivější části – obličej, krk, ruce a genitálie. Pokud je postižená oblast hrudníku, břicha či zad, provádíme jen jednorázové ochlazení po dobu několika vteřin, nejlépe pod sprchou, a poté zabalíme postiženého do čistého suchého prostěradla.

Je-li to možné, sundejte zraněnému všechny možné módní doplňky – prstýnky, náramky, hodinky, přívěsky atp. Při popálení dochází velmi rychle k otokům.

Mohlo by vás zajímat:  REDCORD pro zdravá záda a klouby

Popáleninový šok

Jedná se o systémovou reakci organismu na popálení vznikající lokálním poškozením cév v místě popálení. Má za následek únik tekutin mimo cévní řečiště, pokles krevního tlaku, zrychlení srdeční činnosti a další. Aby nedošlo k postupnému selhávání orgánů, je nutné rychle přivolat profesionální záchranáře – tel. č. 155!!!

Velmi důležitou součástí první pomoci je především PREVENCE. Vždy se snažte zabránit úrazům dětí – zejména právě opařeninám a popáleninám. Nenechávejte nádoby s horkými tekutinami v dosahu malých dětí. Dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých jedinců. Nemají ani rovněž ani zcela vyvinutý termoregulační a imunitní systém.

První pomoc při popáleninách a opařeninách v bodech

  • Popálené místo chlaďte studenou vodou
  • V případě rozsáhlých popálenin či opařenin chlaďte pouze 5 % povrchu těla, aby nedošlo k podchlazení – obličej, krk, genitálie, ruce
  • Je-li to možné, odstraňte postiženému náramky, řetízky, hodinky, prstýnky dříve, než dojde k otokům
  • Odstraňte postiženému textilie pokud nejsou přiškvařené ke kůži – v opačném případě chlaďte přes textilie
  • Při drobných popáleninách po ochlazení použijte betadinový roztok k dezinfekci okolí rány, aplikujte vhodnou mast či krém – např. s obsahem panthenolu či aloe vera
  • Překryjte sterilním obvazem
  • V případě rozsáhlých popálenin zabalte po ochlazení pacienta do čistého a suchého prostěradla
  • Puchýře nikdy nepropichujte! Puchýře mají za úkol zabránit infekci vstupu do rány. Jsou-li puchýře velké a rozsáhlé, navštivte lékaře
  • V případě závažnějších popálenin na postiženou oblast neaplikuje NIC kromě studené vody!!! Jedná-li se o rozsáhlejší popálení nebo závažný stupeň popálení (velké puchýře, pokud se v centru popáleniny objevila bílá, je-li oblast necitlivá, je-li zasažena hlava, krk, genitálie atp.) vždy navštivte lékaře!
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení