Regenerace jater: Jak postupovat správně?

Regenerace jater
Zveřejněno: 20.1.2022

Játra jsou jedním z nejdůležitějších tělesných orgánů. Jde totiž o velkou chemickou továrnu, která je nedílnou součástí našeho metabolismu. Játra jsou celkem odolná, na druhou stranu nevydrží úplně všechno. Proto se dnes podíváme na to, jestli se dají nějak regenerovat.

I když to tak na první pohled možná vůbec nevypadá, dáváme našim játrům každý den pěkně zabrat. Stačí se jen zamyslet, jestli pravidelně užíváte nějaké léky (i ty volně prodejné), jestli pijete příliš mnoho alkoholu nebo holdujete tučným a nezdravým potravinám.

To vše má na zdraví jater velký vliv. I když dlouhou dobu nebolí, postupem času může dojít k jejich ztučnění a poškození. Když už je to hodně špatné, nebo čelíte nějakému opravdu výraznému excesu (otrava alkoholem, třeba ještě v kombinaci se snahou se předávkovat prášky), může to skončit jejich selháním a následným úmrtím.

Naštěstí pro nás, játra mají celkem dobrou schopnost regenerace. Proto bychom se měli zajímat o to, jak jim můžeme svým chováním ulehčit jejich práci.

Regenerace jater
Játrům nedělá dobře pití alkoholu.

Jak na to?

Tohle všechno nedělá vašim játrům dobře

Lidé mají často mylný pocit, že jsou nesmrtelní a nemůže se jim nic stát. Ve skutečnosti se ale stačí delší dobu oddávat několika hříchům a projeví se to na stavu vašich jater.

Nedělá jim dobře:

 • Infekce (různé typy hepatitidy)
 • Autoimunitní onemocnění
 • Pití alkoholu
 • Pravidelná konzumace tučných jídel
 • Užívání některých léků
 • Vystavení těla průmyslovým chemikáliím

Že máte problém s játry nemusíte na první dobrou vůbec poznat. Příznaky poškození jater totiž mohou být spíše nejednoznačného charakteru a lze si je splést s něčím jiným. Je potřeba si dávat pozor na bolest a otoky v pravém podžebří, na nevysvětlitelné hubnutí, na ztrátu chuti k jídlu, únavu a zvracení. Pokud něco takového na sobě pozorujete, spojte se se svým ošetřujícím lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Jakou zvolit dietu podle krevních skupin A, B, AB, nebo 0?

Regenerace jater

Regenerace jater

Játra se nezregenerují ze dne na den. Z toho důvodu počítejte s tím, že budete muset dlouhodobě změnit svůj současný životní styl. Také je potřeba dodat, že při větším poškození se játra (s největší pravděpodobností) neuzdraví úplně. Na druhou stranu, změnou životosprávy můžete přispět k tomu, že se nebude jejich stav setrvale zhoršovat. (Nebo alespoň ne tak rychle.) Žádný konkrétní čas, jak dlouho bude regenerace trvat, neexistuje.

Co pro to udělat?

Nyní se mrkneme na to, co vše můžete pro svá játra udělat.

Pokud to myslíte sami se sebou vážně, zkuste:

 • Přestat pít alkohol (nebo ho alespoň citelně omezte)
 • Zrevidovat léky, které berete (pokud vám je předepsal lékař, konzultujte tento problém s ním)
 • Zhubnout
 • Předcházet infekcím jater (některé se mohou přenášet nechráněným sexuálním stykem)
 • Začít jíst zdravě
 • Chodit na pravidelné preventivní prohlídky

Co jíst a čemu se vyhnout?

Regenerace jater

Otázka zdravého jídelníčku může být pro některé lidi trochu oříšek. Bez jeho úpravy to ale moc daleko nedotáhnete. Proto se podíváme na to, co vašim játrům prospívá a co naopak nikoliv.

V první řadě se zaměřte na vyšší příjem vlákniny. Kromě celozrnných potravin mějte v jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu. Z masa si vybírejte jen to, které je libové. Je také potřeba snížit příjem soli a cukru. (Pomohou bylinky a čekankový sirup.)

V neposlední řadě je potřeba omezit příjem vysoce zpracovaných potravin. A určitě dodržujte optimální pitný režim, jehož hlavní složkou by měla být čistá kohoutková voda. (Pokud s ní máte problém, dejte si do ní bylinky a kousek ovoce.)

Staráte se o svá játra? Pokud ano, jak?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/liver-rest – Vše o regeneraci jater (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení